Domů » Bleskovky » Windows 10 dostane nové logo a moderní ikony. Podívejte se, jak budou vypadat

Windows 10 dostane nové logo a moderní ikony. Podívejte se, jak budou vypadat

V minulém týdnu Microsoft ukázal, jak bude postupně měnit vzhled svých mobilních aplikací, několik novinek s tím spojených dorazí i do desktopových Windows 10. Redmondští totiž budou napříč platformami sjednocovat ikony svých aplikací, a my se tak můžeme těšit na zbrusu novou sadu. Změna ikon také patrně částečně souvisí s postupným rušením živých dlaždic; některé současné aplikace totiž mají kvůli dlaždicím pouze černobílé ikony, což se má v budoucnu změnit.

win 10 2

Plynulé přechody mezi barvami

Microsoft se na webu medium.com pochlubil tím, jak nové ikony navrhoval. Dal dohromady tým designérů z celé společnosti, aby v nové sadě ikon vynikly individuální nápady, ale na druhou stranu vytvořily soudržný celek. Během navrhování byly ikony vyhodnocovány v různých kontextech a postupně prováděné změny vznikaly vzájemnou inspirací mezi členy týmu.

win 10 3

Microsoft rozšířil knihovnu barev, materiálů a povrchových úprav, z okolních snímků je také cítit velký důraz na plynulé přechody mezi barvami.

win 10 5

Na obrázcích je vidět i pozměněné logo Windows, které by mělo používat modrou barvu v několika odstínech.

win 10 1

Některé ikony (zejména ty pro smíšenou realitu) byla navrhovány tak, aby u nich vynikl třetí rozměr, například pomocí stínů. I tak se ale spousta ikon bude alespoň vzdáleně podobat těm současným, aby je současní uživatelé rychle identifikovali.

win 10 8

Microsoft se nepochlubil, kdy nový balík ikon do Windows 10 nasadí, pravděpodobně se tak bude jednat o postupnou změnu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. Hezký koncept. Ale u W10 je nejlépe vidět, jaký je to kočkopes. Na jedné straně konečně dělají moderní a čisté prostředí, na druhé straně se tam pořád drží archaický vzhled ještě z dob W7, do toho zbytky dlaždic, legacy apps… Hnus. Kdy už z toho konečně bude jednotný a konzistentní systém?

  • Presne tak, proste se neceho udrzet alespon na dalsi 3 roky at dotahnou vsechny dalsi elementy UI do stejneho designu a pak to implementovat rovnou.

  • Kdyby z dob W7 … jsou tam jeste dokonce i zapadle dialogy z dob W95 :-O

  • Mě třeba vyhovuje, jedna volba vzhledu WinXP. Nainstaluji Classic Shell zatrhnu pár voleb a mám vzhled pořád stejný ať jsem na WP, 7 ,10. Nějaké umělecké a jinak barevné ikony mě přestaly bavit už velmi dávno. Chci se podívat na stránku a během vteřiny se v ní orientovat.
   Systém není o vzhledu, ale o tom, aby spolehlivě šlapal multitasking a uměl připojit všemožný novější a novější HW. Aby programátoři měli funkční a přehlednou knihovnu funkcí, protože to zabraňuje aby se tvořily padající programy.

 2. Tady vyjimečně souhlas. Neustálé zbytky a vzhled z předchozích Windows 7 působí opravdu hrozně. Po tolika letech tam ten balast stále je.

 3. Zlate časy ked win sa kupoval na nosicoch.

 4. Zlaté Win 7…..
  Tyhle pojebané 10 a ještě takový vzhled novodobých ikon ?
  To jsou kluci v Microsoftu asi pod vlivem…..

 5. Ta schizofrenie pokračuje. Takže tu máme půlku prostředí v „moderním vzhledu“, půlku (například průzkumník) v archaickém zastaralém. Fluent design je taky jen někde, někde ne. Předpokládám, že zavedený trend bude pokračovat, a dočkáme se postupné implementace nových ikon s tím, že to skončí jen půlkou aplikací, co budou mít nové ikony. Ten směr, jak by to mělo vypadat tu zoufale chybí. Anebo se MS snaží v lidech těmito designovými restarty navodit dojem, že to jsou jiné desítky, a ne ten nekonzistentní bazmek.

  • Oni by si měli hlavně sednout a udělat úplně nový OS od jádra. Takhle to bude pořád jen bazmek, dál a dál jen nabalují nesmysly…

  • Naprostý souhlas, nicméně tohle tvrdím už roky, vlastně od samého počátku desítek. Ten problém tkví v tom, že co update, to spousta designových změn, i změn ovládání, každá aplikace pomalu jinak vypadá, jinak se ovládá atd. Plus ten bordel, to je pravda. Furt tam straší Windows Media Player, furt tam straší archaický IE a vlastně celkově na ty duplicitní programy jsou Windows opravdu přeborníky. Mě baví, jak tenkrát zrušili Aero s tím, že vlastně budou dělat grafiku více jednoduchou, teď vlastně zpětně ty věci implementují. Dlaždice jsou po smrti už dávno, vypadá to, že i z nabídky Start konečně zmizí. Ale vsadím se, že jako podklad ikon tu budou strašit ještě tak pět let.

  • Přitom hw jim jde po designové stránce asi nejlépe ze všech. Nechápu a asi nikdy nepochopím oddělení, které se zabývá Windows.

 6. Aneb jinak řečeno: Nedovedeme nabídnout nic nového z pohledu praktického využití, dáme nové ikony starým programům :D

 7. 1. stupeň základní školy… hroznýýý
  proč to nemůžete nechat alespoň chvilku tak jak to je…?!?
  dokonce i balíček webových ikon (zdarma ke stažení) má snad lepší design než tenhle cirkus.
  Windows děset

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).