Domů » Bleskovky » Windows 10 Consumer Preview má přijít na začátku příštího roku

Windows 10 Consumer Preview má přijít na začátku příštího roku

Již při představení technického preview systému Windows 10 bylo řečeno, že se jedná o ukázku určenou zejména pro vývojáře a společnosti s tím, že finální verze bude inspirována jejich zpětnou vazbou. Od září, kdy bylo technické preview představeno, Microsoft nasbíral 200 tisíc připomínek a návrhů, přičemž podniky pozitivně přijaly směr, kterým se Windows ubírají. Další v pořadí mají být běžní spotřebitelé.

  

Spotřebitelské preview má být vydáno brzy po Novém roce, server Winbeta.org přinesl seznam funkcí, které od této verze očekává. Předně má být již přítomná funkce Continuum, kterou ocení především majitelé konvertibilních zařízení. Continuum bude vyhodnocovat, jakým způsobem se zařízením pracujete (dotyk/klávesnice a myš) a na základě toho upraví prostředí. Nabídka Start dostane možnost plynule se přepínat mezi standardní a celoobrazovkou verzí.

 

Objevit by se také mohla personální asistentka Cortana, kterou bude možné vyvolat v desktopovém prostředí tlačítkem lupy v hlavním panelu. Na její přítomnost už nyní v současném sestavení upozorňuje skrytá nabídka nastavení zPC Settings. Přebarvení by se měla dočkat kompletní sada ikon, které dostanou plochý vzhled, uživatelské prostředí by zase mělo těžit z efektů průhlednosti. Živé dlaždice by mohly převzít funkci gadgeetů z Windows Vista/7, podle spekulací má být možné připínat je přímo na plochu.

 

Dále mají být představeny Internet Explorer 12 a nový kancelářský balík Office uzpůsobený pro práci dotykem, s ním se však počítá spíše v dubnu na vývojářské konferenci Build. Windows 10 Consumer Preview by mělo přijít údajně na přelomu ledna a února společně s Developer Preview mobilních Windows 10.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

30 komentářů

 1. kaspi (neregistrovaný)

  připínání livetiles na plochu, tak by to mělo být, žádný kočkopes jak byl dřív (start obrazovka), ani teď (livetiles v nabídce start, to podle mně postrádá smysl)…kdyby se prostě livetiles připínaly na plochu spolu se soubory/složkami/jinými aplikaci, bylo by to nejlepší :-)

  • Ja si myslím, že sa už treba pohnúť ďalej. Ja osobne plochu už dávno nepoužívam ako rozcestník, ale mám tam iba súbory, s ktorými aktuálne pracujem. Príliš nerozumiem tým plochám posiatym odkazmi.

  • Lister0 (neregistrovaný)

   A čím je plocha osázená zástupci programů a live tiles? No přeci Start obrazovkou.

 2. Tak mě osobně zajímá jediné, zda i v této verzi bude oficiální malware z produkce MS, tak jako tomu u Technical Preview. Tato verze je totiž určena i pro běžné uživatele a ti jistě budou chtít používat i bankovnictví a další citlivé služby/data…

  • Jestli-že bude chtít mít co nejrelevantnější data o používání ukázkové verze, tak tam bude. A jestli někdo bude chtít používat bankovnictví a podobné citlivé data na TESTOVACÍM systému, jen to vyjadřuje něco o jeho inteligenci! A jestli začneš něco o BFU, tak raději nezačínej, protože ti se o této možnosti ani nedozvědí.

  • BFU se o tom dočte, zde, na idnesu (technet se dostává na titulku) a třeba od známých. Není problém se o tom dozvědět. Ale co je horší, o oficiálním malwaru ve Windows se moc neví a u BFU není jisté, co s tím budou dělat…

  • lerion (neregistrovaný)

   Ty máš prostě malware v palici…

  • „budou chtít používat i bankovnictví a další citlivé služby/data…“

   Hlavne nepoužívej bankomat, tam taky bezi Windows.

  • Jsi to trefil :-D

  • V tom případě jste jednovaječná dvojčata.

  • Smisek, to musí byt silny matroš čo berieš

  • jen mě děsí představa oficiálního špehování ze strany MS.

  • Pepa (neregistrovaný)

   Špehovat tě dnes může kde kdo a ani o tom nebudeš vědět. Nebo o tom nevíš… ;O) Nabourat se někomu do počítače, tabletu, tabletu atd. je v dnešní době pro dotyčné osoby to nejmenší. Na druhou stranu proč by někdo špehoval zrovna tebe, pokud nesedíš někde na vysokém postu.

   Tak to neřeš a banovnictví prostě nepoužívej v testovací verzi.

 3. to znamena ze zaciatkom roka pojde Windows 10 nainstalovat i na tablet a mobil s WP?

 4. mam „skladom“ miix 2 8 a bolo by zaujimave vyskusat nieco nove.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).