Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Články » Windows 10 budou zdarma pro uživatele Windows 7 a 8.1

Windows 10 budou zdarma pro uživatele Windows 7 a 8.1

Microsoft dnes představil novinky v systému Windows 10 pro počítače a mobilní telefony. Nový systém dostanou zdarma všichni uživatelé Windows 7 a 8.1, stejně tak uživatelé mobilního systému Windows Phone 8.1

Microsoft dnes představil další kapitolu systému Windows 10 pro všechny druhy zařízení. O představení se postarali šéf Terry Meyerson a Joe Belfiore. Podle nich má být Windows 10 tou nejlepší platformou pro počítače v podnikatelském sektoru, stejně tak pro tablety, zařízení 2v1, mobilní zařízení nebo konzole Xbox. Všechny tyto platformy má zastřešovat jeden obchod aplikací. 

  

O zájmu o nová Windows svědčí i statistika z Insider programu, v němž je zaregistrováno 1,7 milionu uživatelů, komunita poskytla Microsoftu již 800 tisíc připomínek a nápadů. Microsoft zpětnou odezvu bere velmi vážně a snaží se veškeré novinky zapracovat do systému.

    

Microsoft se chce soustředit se systémem Windows 10 soustředit na tři věci – usnadnit přechod mezi zařízeními s možností pokračovat v práci/zábavě v místě, které jste na jiném zařízení opustili. Dále hodlá klást velký důraz na bezpečnost systému a v neposlední řadě na možnost ovládat jej různými způsoby tou nejintuitivnější cestou.  

Novinky v systému

Joe Belfiore ukázal novou nabídku Start, kterou je možné jedním tlačítkem jednoduše maximalizovat. Tažením zprava se nyní nevysouvá charms bar, ale nové centrum akcí, které známe z telefonů s Windows Phone. V tomto centru se nacházejí notifikace a rychlé přepínače nastavení. Nabídka nastavení se podle předchozích předpokladů sloučí s ovládacími panely do jednotné nabídky.

 

Joe Belfiore také ukázal Contiuum na konvertibilním zařízení Surface Pro 3. Při připojené klávesnici je možné pracovat s okny v prostředí plochy, po odpojení klávesnice se systém zeptá, zdali se chcete přepnout do fullscreen režimu, přičemž se vše přizpůsobí pro ovládání prsty. Toto přepnutí lze vyvolat i na klasickém tabletu bez klávesnice.

  

Tabletové prostředí se také dočkalo změn, aplikace lze připínat ke stranám tak, jako v desktopovém prostředí Windows 10 TP, po připnutí jedné se zobrazí seznam ostatních aplikací, které si můžete otevřít na druhé polovině obrazovky. Bohužel tyto novinky ještě nemá Microsoft zcela hotové a budou k dispozici Insiderům až v dalších měsících.

   

Cortana útočí na počítače

Potvrzena byla i přítomnost Cortany na počítačích, reprezentována bude vyhledávacím řádkem vedle nabídky Start, ale bude možné vyvolat ji hlasově hláškou „Hey, Cortana“. Personální asistentka se stejně jako na Winodws Phone učí vašim návykům, stejně tak vám umožní přidávat události do kalendáře, sledovat předpověď počasí nebo předvídat výsledky sportovních událostí.

 

Navíc dostane některé nové funkce přímo pro počítač, například porozumí požadavkům „Ukaž mi fotografie z loňského prosince“ nebo „Spusť aplikaci Skype“. Hlasově bude možné posílat emaily, pouštět hudbu a ovládat další funkce. 

   

Windows 10 pro mobilní zařízení: Sbohem velké nadpisy

Mobilní Windows 10 dostanou novou obrazovku Start, pozadí bude možné umístit přímo pod dlaždice, kde dosud byla pouze bílá nebo modrá plocha. Dlaždice budou průhledné, pozadí pod nimi se zobrazí i v seznamu aplikací, i když ve světlejší formě pro přehlednost.. V seznamu aplikací přibyde seznam naposledy nainstalovaných aplikací, stejně tak bude konečně roztříděna nabídka nastavení.

    

Na příchozí zprávy bude možné instantně odpovídat přímo v notifikačním okně bez nutnosti otvírat aplikaci zprávy.

  

Do ní bude mimochodem zcela integrován Skype, jednoduše si vyberete, kterým způsobem chcete zprávu odeslat. Při psaní zprávy bude možné zmenšit klávesnici ke straně, což ocení především majitelé zařízení o velkých úhlopříčkách. Akční centrum bude synchronizováno s počítačem, bude obsahovat neomezené množství přepínačů, které bude možné rozbalit a sbalit.

  

Univerzální aplikace

Mobilní Windows dostanou zcela nový kancelářský balík Office, bude obsahovat nový čtecí mód pro dotyková zařízení, stejně tak editace bude jednodušší a intuitivnější. Pokud pracujete na dokumentu v mobilním telefonu a po té otevřete Word na počítači nebo tabletu, bude v posledních dokumentech zobrazen a můžete ve své práci pokračovat.

 

Office dostanou spoustu nových funkcí včetně sledování změn. Joe Belfiore tvrdil, že na mobilním telefonu nebudete funkčně nijak omezeni.

     

Zcela nová má být aplikace Outlook, která dostane inovovaný vzhled, mnoho užitečných gest a pokročilé formátování textu. Kalendář bude vypadat stejně jako na počítači, včetně možnosti přibližovat jednotlivé události gestem pinch-to-zoom.

     

Nový bude také prohlížeč fotografií, bude univerzální a přinese stejné funkce, jako jeho počítačová obdoba. Aplikace bude inteligentně vytvářet alba na základě společných atributů, například lokality, data vytvoření, osob na fotografiích apod.

 

Fotografie bude možné manuálně opravovat, o jemné úpravy se postará aplikace sama, například o odstranění červených očí. Inovovány mají být aplikace lidé a hudba.

   

Tu bude možné ukládat na OneDrive a přehrávat na libovolném zařízení. Všechny nově představené aplikace dostávají nový design, který dává sbohem velkým nadpisům, na které jsme byli zvyklí od počátku Windows Phone.  

Spartan: Internet pro všechna zařízení s Windows

Představen byl i nový internetový prohlížeč Spartan. Vypadá stejně, jak jsme měli možnost vidět v prvních únicích, a bude obsahovat sadu pokročilých funkcí. Například bude možné označovat stylusem zajímavé věci na internetu, přidávat k nim popisky perem nebo klávesnicí a sdílet své připomínky s ostatními nebo si ji uložit na svůj OneNote.

  

Spartan má dostat mód pro čtení, který dokáže ze stránky vyextrahovat obsah, o který máte zájem a upravit jej pro pohlednější čtení (bez reklam). Stránky v této podobě bude možné ukládat pro pozdější offline přečtení, tento stav bude synchronizován mezi jednotlivými zařízeními. Ve Spartanu je pochopitelně integrována Cortana, která bude inteligentně předvídat, co chcete vyhledat ještě před tím, než něco napíšete do vyhledávacího řádku. Spartan přijde nejprve na počítače, poté bude dostupný na mobilních telefonech.   

Xbox pro Windows 10, Windows 10 pro Xbox

Microsoft také nevynechal hraní na počítači. Aktivitu ve všech hrách, které jste kdy hráli na různých zařízeních, najdete v nové univerzální aplikaci Xbox. Skrze tuto aplikaci bude možné chatovat nebo hlasově komunikovat, uvidíte aktivitu svých přátel, seznam vašich her nebo videa ze serveru Twitch. Bude možné ukládat videa z vašeho hraní a rovnou je ukládat na OneDrive nebo jiné kanály. Tímto způsobem bude možné nahrávat videa z her, které nemáte ve své Xbox kolekci, ale například ve Steamu.

   

Pro plynulé hraní budou Windows 10 obsahovat knihovnu DirectX 12, která má přinést až o 50 % lepší efektivitu než současná verze, tudíž bude možné hrát hry plynuleji a za menší spotřeby baterie. Hry z konzole Xbox bude navíc možné streamovat do jakéhokoliv počítače nebo tabletu s Windows. Na tiskové konferenci byla demonstrována ukázka hry Fable Legends, hraná v multiplayer režimu na PC a na Xbox One. Na počítače rovněž vyjde vlajková loď mezi hrami pro Xbox One – Forza Horizon 2.

   

Stejně jako Xbox přichází na Windows 10, přichází Windows 10 na konzole Xbox.

Cena a dostupnost

Windows 10 budou zdarma pro všechny uživatele Windows 7, 8.1 a Windows Phone 8.1, pokud provedou upgrade v prvním roce. Pro počítače bude nový build Windows 10 dostupný již příští týden, preview verze pro telefony přijde v únoru a bude lokalizována do 25 jazyků

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
124 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments