Domů » Články » Windows 10 budou zdarma pro uživatele Windows 7 a 8.1

Windows 10 budou zdarma pro uživatele Windows 7 a 8.1

Microsoft dnes představil novinky v systému Windows 10 pro počítače a mobilní telefony. Nový systém dostanou zdarma všichni uživatelé Windows 7 a 8.1, stejně tak uživatelé mobilního systému Windows Phone 8.1

Microsoft dnes představil další kapitolu systému Windows 10 pro všechny druhy zařízení. O představení se postarali šéf Terry Meyerson a Joe Belfiore. Podle nich má být Windows 10 tou nejlepší platformou pro počítače v podnikatelském sektoru, stejně tak pro tablety, zařízení 2v1, mobilní zařízení nebo konzole Xbox. Všechny tyto platformy má zastřešovat jeden obchod aplikací. 

  

O zájmu o nová Windows svědčí i statistika z Insider programu, v němž je zaregistrováno 1,7 milionu uživatelů, komunita poskytla Microsoftu již 800 tisíc připomínek a nápadů. Microsoft zpětnou odezvu bere velmi vážně a snaží se veškeré novinky zapracovat do systému.

    

Microsoft se chce soustředit se systémem Windows 10 soustředit na tři věci – usnadnit přechod mezi zařízeními s možností pokračovat v práci/zábavě v místě, které jste na jiném zařízení opustili. Dále hodlá klást velký důraz na bezpečnost systému a v neposlední řadě na možnost ovládat jej různými způsoby tou nejintuitivnější cestou.  

Novinky v systému

Joe Belfiore ukázal novou nabídku Start, kterou je možné jedním tlačítkem jednoduše maximalizovat. Tažením zprava se nyní nevysouvá charms bar, ale nové centrum akcí, které známe z telefonů s Windows Phone. V tomto centru se nacházejí notifikace a rychlé přepínače nastavení. Nabídka nastavení se podle předchozích předpokladů sloučí s ovládacími panely do jednotné nabídky.

 

Joe Belfiore také ukázal Contiuum na konvertibilním zařízení Surface Pro 3. Při připojené klávesnici je možné pracovat s okny v prostředí plochy, po odpojení klávesnice se systém zeptá, zdali se chcete přepnout do fullscreen režimu, přičemž se vše přizpůsobí pro ovládání prsty. Toto přepnutí lze vyvolat i na klasickém tabletu bez klávesnice.

  

Tabletové prostředí se také dočkalo změn, aplikace lze připínat ke stranám tak, jako v desktopovém prostředí Windows 10 TP, po připnutí jedné se zobrazí seznam ostatních aplikací, které si můžete otevřít na druhé polovině obrazovky. Bohužel tyto novinky ještě nemá Microsoft zcela hotové a budou k dispozici Insiderům až v dalších měsících.

   

Cortana útočí na počítače

Potvrzena byla i přítomnost Cortany na počítačích, reprezentována bude vyhledávacím řádkem vedle nabídky Start, ale bude možné vyvolat ji hlasově hláškou „Hey, Cortana“. Personální asistentka se stejně jako na Winodws Phone učí vašim návykům, stejně tak vám umožní přidávat události do kalendáře, sledovat předpověď počasí nebo předvídat výsledky sportovních událostí.

 

Navíc dostane některé nové funkce přímo pro počítač, například porozumí požadavkům „Ukaž mi fotografie z loňského prosince“ nebo „Spusť aplikaci Skype“. Hlasově bude možné posílat emaily, pouštět hudbu a ovládat další funkce. 

   

Windows 10 pro mobilní zařízení: Sbohem velké nadpisy

Mobilní Windows 10 dostanou novou obrazovku Start, pozadí bude možné umístit přímo pod dlaždice, kde dosud byla pouze bílá nebo modrá plocha. Dlaždice budou průhledné, pozadí pod nimi se zobrazí i v seznamu aplikací, i když ve světlejší formě pro přehlednost.. V seznamu aplikací přibyde seznam naposledy nainstalovaných aplikací, stejně tak bude konečně roztříděna nabídka nastavení.

    

Na příchozí zprávy bude možné instantně odpovídat přímo v notifikačním okně bez nutnosti otvírat aplikaci zprávy.

  

Do ní bude mimochodem zcela integrován Skype, jednoduše si vyberete, kterým způsobem chcete zprávu odeslat. Při psaní zprávy bude možné zmenšit klávesnici ke straně, což ocení především majitelé zařízení o velkých úhlopříčkách. Akční centrum bude synchronizováno s počítačem, bude obsahovat neomezené množství přepínačů, které bude možné rozbalit a sbalit.

  

Univerzální aplikace

Mobilní Windows dostanou zcela nový kancelářský balík Office, bude obsahovat nový čtecí mód pro dotyková zařízení, stejně tak editace bude jednodušší a intuitivnější. Pokud pracujete na dokumentu v mobilním telefonu a po té otevřete Word na počítači nebo tabletu, bude v posledních dokumentech zobrazen a můžete ve své práci pokračovat.

 

Office dostanou spoustu nových funkcí včetně sledování změn. Joe Belfiore tvrdil, že na mobilním telefonu nebudete funkčně nijak omezeni.

     

Zcela nová má být aplikace Outlook, která dostane inovovaný vzhled, mnoho užitečných gest a pokročilé formátování textu. Kalendář bude vypadat stejně jako na počítači, včetně možnosti přibližovat jednotlivé události gestem pinch-to-zoom.

     

Nový bude také prohlížeč fotografií, bude univerzální a přinese stejné funkce, jako jeho počítačová obdoba. Aplikace bude inteligentně vytvářet alba na základě společných atributů, například lokality, data vytvoření, osob na fotografiích apod.

 

Fotografie bude možné manuálně opravovat, o jemné úpravy se postará aplikace sama, například o odstranění červených očí. Inovovány mají být aplikace lidé a hudba.

   

Tu bude možné ukládat na OneDrive a přehrávat na libovolném zařízení. Všechny nově představené aplikace dostávají nový design, který dává sbohem velkým nadpisům, na které jsme byli zvyklí od počátku Windows Phone.  

Spartan: Internet pro všechna zařízení s Windows

Představen byl i nový internetový prohlížeč Spartan. Vypadá stejně, jak jsme měli možnost vidět v prvních únicích, a bude obsahovat sadu pokročilých funkcí. Například bude možné označovat stylusem zajímavé věci na internetu, přidávat k nim popisky perem nebo klávesnicí a sdílet své připomínky s ostatními nebo si ji uložit na svůj OneNote.

  

Spartan má dostat mód pro čtení, který dokáže ze stránky vyextrahovat obsah, o který máte zájem a upravit jej pro pohlednější čtení (bez reklam). Stránky v této podobě bude možné ukládat pro pozdější offline přečtení, tento stav bude synchronizován mezi jednotlivými zařízeními. Ve Spartanu je pochopitelně integrována Cortana, která bude inteligentně předvídat, co chcete vyhledat ještě před tím, než něco napíšete do vyhledávacího řádku. Spartan přijde nejprve na počítače, poté bude dostupný na mobilních telefonech.   

Xbox pro Windows 10, Windows 10 pro Xbox

Microsoft také nevynechal hraní na počítači. Aktivitu ve všech hrách, které jste kdy hráli na různých zařízeních, najdete v nové univerzální aplikaci Xbox. Skrze tuto aplikaci bude možné chatovat nebo hlasově komunikovat, uvidíte aktivitu svých přátel, seznam vašich her nebo videa ze serveru Twitch. Bude možné ukládat videa z vašeho hraní a rovnou je ukládat na OneDrive nebo jiné kanály. Tímto způsobem bude možné nahrávat videa z her, které nemáte ve své Xbox kolekci, ale například ve Steamu.

   

Pro plynulé hraní budou Windows 10 obsahovat knihovnu DirectX 12, která má přinést až o 50 % lepší efektivitu než současná verze, tudíž bude možné hrát hry plynuleji a za menší spotřeby baterie. Hry z konzole Xbox bude navíc možné streamovat do jakéhokoliv počítače nebo tabletu s Windows. Na tiskové konferenci byla demonstrována ukázka hry Fable Legends, hraná v multiplayer režimu na PC a na Xbox One. Na počítače rovněž vyjde vlajková loď mezi hrami pro Xbox One – Forza Horizon 2.

   

Stejně jako Xbox přichází na Windows 10, přichází Windows 10 na konzole Xbox.

Cena a dostupnost

Windows 10 budou zdarma pro všechny uživatele Windows 7, 8.1 a Windows Phone 8.1, pokud provedou upgrade v prvním roce. Pro počítače bude nový build Windows 10 dostupný již příští týden, preview verze pro telefony přijde v únoru a bude lokalizována do 25 jazyků

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

124 komentářů

 1. Tom (neregistrovaný)

  „Zdarma“. Zajímá mě, co vše bude „zdarma“ a co bude třeba dokoupit a za kolik. Ale s Cortanou bude sranda :D

 2. Ty univerzální aplikace se mi líbí. Myslím, že by se tím mohly podstatně zrychlit aktualizace.

 3. Zajímalo by mě jak to bude s licencemi? (z WIN8.1 na WIN 10, WIN8.1 PRO na WIN 10 PRO)?

  Neví někdo, kdy by měli být WIN 10 vypuštěny?

  O WIN 10 Consumer Preview se hovořilo na konec ledna je to tak?  PS: Vypadá to vážně podařeně a už se nemůžu dočkat. Na PC a ntb nemá MS konkurenci (MacOS mi ač mám iPhone i iPad nesedí).

 4. Padl někde termín preview verze Windows 10 pro telefony?

 5. A co samotné telefonování? Vylepšil bych vytáčení, historii hovorů s nějakými statistikami, atd. Snad uniknou nějaké další informace.

  • pravdepodobne tieto veci tu ani nebudu lebo sa propaguje to celkove prepojenie a rovnake apps…to bude asi neskor co sa tyka propagacie samotneho mobilneho OS – aj ked prave v tejto sekcii sa nemusia udiat ziadne zmeny

 6. pes (neregistrovaný)

  Zatim vse super. Jen me zajima jak to bude s tablety. Mam 7,85 tablet a je tam plnohodnotny windows 8,1 a vse paradni. Ale na prezentaci mluvil ze zarizeni mensi nez 8 palcu dostanou tu mobilni verzi co prezentoval joe na 1520 a to by se mi sakra nelibilo:)

  • Martin II (neregistrovaný)

   Podla mna vsetky zariadenia co mali plny windows 8 dostanu plny windows 10( Alebo si to budes moct vybrat pri upgrade). Len nove zariadenia pod 8″ budu dostavat mobilny windows (ak dobre chapem tak bez dektopu).

 7. Build W10 pro telefony bude v únoru /25 jazyků/

 8. Takže v únoru.

 9. Sali (neregistrovaný)

  Zajímalo by mě jak to bude u počítačů a tabletů, jejíž klíč je zapsány na zakladni desce přístroje. Tam ve valné většině majitel licenční klíč nezná a tak ani nemůže udělat upgrade verzi běžným způsobem… Snad to aspoň prozenou zase pres to store jako u w8.1

  • predstav si to jako 8.2, protoze novinek stejne pramalo. takze store udela kontrolu jestli muzes a pusti te aktualizovat.

  • wepezwanil chcel ze mu zdarma poslu tu holoprilbu ale to sa nekona takze zanho je noviniek pramalo no… mozno nabuduce

 10. kuk (neregistrovaný)

  Hoši jestli daji do prodeje „hologram bryle“ tak nevaham:)

 11. lerion (neregistrovaný)

  Ještě se vrátím k té holografické helmě – dovedl bych si představit trochu lepší prezentaci, než postavit drona a pak vytáhnout ze zákulisí hotového „z dřívějška“.

  Jo, bylo to technologické demo, ale vypadalo tak infantilně, že v tom není na první pohled vidět skutečný potencionál.

 12. Johny (neregistrovaný)

  Tak bohužel o WP jsme se dozvěděli prakticky to co víme a žádná překvapení se nekonaj. Spekulace o tom, do jaké míry budou současná zařízení upgradovatelná se nerozklíčovalo, víme pouze to samé, tedy že dostanou Windows 10 – kolik toho z nich uvidí ale zatím stále ne. Určitě jsou fajn ty posuny v synchronizaci mezi zařízeními, je fajn, že se WP naučil odpovídat z notifikace, je fajn že konečně upravili to pozadí aby se na to dalo koukat a udělali něco s tou hierarchií v podobě alespoň třídění. Na to ale, kolik toho bylo okolo tohohle data a WP naděléno humbuku to podle mě teda očekávání nenaplnilo. A to nemyslím nijak ve zlém, prostě co se týče WP, nějaká revoluce se nekoná – a aktualizaci Office na to, co už maj u Office ostatní platformy, jako super no :-/

  • Že v MS rozjeli kopírky (slidy u mejlů, odpovídání z notifikací a další) mi jenom vyhovuje, protože přesně tohle mi v systému chybělo. Prohlížeč vypadá, že bude taky konečně normální. Akorát posun v homescreen ,krom logického přemístění tapety, není. A to je podle mě škoda a hlavně chyba. Na druhou stranu, třeba se to objeví někdy v budoucnu, je to teprve early build.

  • Souhlas, čekal jsem víc. Nejvíc mě překvapily univerzální aplikace.

  • Johny (neregistrovaný)

   Univerzální apps jsou i dnes, ale mají malý zaprvé malé promo a zadruhé konečně a finálně má tímhle dojít k odstřižení WP 7. Nastává tu ale zásadní otázka – jak toho budou využívat vývojáři a do jaké míry o to budou mít zájem – protože budou muset dělat možná kompromisy oproti designům které mají jinde a podvolovat UI microsoftu. Rozhodně to ale určitě spousta aplikací využije, jen se děsim té první vlny.

  • Myslím hlavně systémové aplikace (People, Outlook,…). Vývoj metro aplikace a aplikace pro telefon se sjednotí a mohly by tím častěji aktualizovat / zlepšovat.

  • Johny (neregistrovaný)

   Raven_Kix: to je právě otázka. Dřív stačilo aktualizovat jednu verzi, teď budeš muset pokaždé dělat tu aktualizaci rozsáhlejší a budeš nucenej dělat to pro oba systemy. Alespoň tak si to představuju, zas tak se v tom nevyznam. Myslim že pro něco to bude dobré, ale třeba pro aplikace jako Runtastic to naopak právě bude třeba úplně mimo.

  • lerion (neregistrovaný)

   Právě že aktualizaci pro dva systémy dělat nebudeš. A o tom jsou Universal Apps.

  • Joe řekl „doslova stejný kód“. Představuji si tedy, že aplikace vyvíjena jednotně a lišit se bude pouze zobrazení. Zobrazovací prvky by se mohly přizpůsobovat automaticky. Nadefinuješ pouze prvek a podle systému se vykreslí. Tím by ten vývoj nemusel být o moc složitější. Samozřejmě do toho taky nevidím a je to jen moje představa.

  • Johny (neregistrovaný)

   Lerion: právě že budeš, protože vždycky budeš muset optimalizovat tu aplikaci aby fungovala na všech zařízeních stejně pokud provedeš změnu v UI a funkcích. Dřív bys třeba ignoroval desktopový windows, teď protože ta aplikace bude rovnou i tam, budeš muset zaručit že i tam bude fungovat dobře.

  • Johny (neregistrovaný)

   Raven_Kix: tak to rozhodně bude, do té doby, dokavad budeš dělat jen s datama, ale jakmile přidáš nějaký nový prvek s novou funkcí, je možné že to budeš muset optimalizovat pro obojí. Představuju si to podle znalostí co mam z webu ale neumim si představit, jak by to bylo jinak vyřešeno. Samozřejmě spoustu věcí se udělá samo pokud to funguje jako liquid layout. To ale pujde jen u některých aplikací, které nebudou nabízet vlastní grafiku. Jakmile do toho budeš chtít dát vlastní grafy apod., už to budeš muset kontrolovat.

  • JOHNY:

   Právě od toho tu máme návrhové vzory jako např. MVC/MVVM, kde se funkční kód odděluje od vzhledu. Tedy pro různá zařízení maximálně vydefinujete v xamlu různé View s různým rozsahem bindování.

  • Johny (neregistrovaný)

   Delfin: děkuju, fakt sem si počet :D Jak řikam, tohle je moje představa z toho mála co znam, neřikam že to tak musí bejt – i když tvuj komentář mi v tom jasno moc neudělal :D Když já dělam design, vim co bude jak fungovat a měnit se bez ohledu na rozlišení, ale stejně i přesto musim pak optimalizovat některé prvky zvlášť pro mobilní zařízení. Protože prostě se tam ty věci zobrazují trochu jinak.

  • JOHNY:

   Ono se to nedá jednoduše popsat. Prostě práce s daty a veškerá logika aplikace bude společná. Jediné co se může změnit je, že nebudete např. zobrazovat nějaké detailní informace na zařízeních s menší úhlopříčkou, případně vzhled bude přeuspořádaný. K tomu právě slouží View (xaml), kde si v „XML“ definujete vzhled a bindování jednotlivých prvků na tu společnou vrstvu (ViewModel). Tedy například novou funkcionalitu dostupnou na nějakém ovládacím prvku napíšete do společné časti a pouze na té rozdílné (View), vydefinujete „jedním řádkem“ tuto funkcionalitu nabindujete na konkrétní ovládací prvek.

   Je to stejné jako u Webu, pokud se používá nějaký MVC Framework. Nebojte, zkušený programátor si s tím poradí :)

  • Johny (neregistrovaný)

   Delfin: teď už jsem tomu rozuměl trochu víc :D Díky za vysvětlení, čas a upřesnění :)

  • Universal App má stejný kód na všechna zařízení, stejně jako např. responzivní web. Dnes je to běžná věc, na Androidu a iOS už to tak funguje dávno (akorát, že na Windows je to mnohem jednodušší).

  • Johny (neregistrovaný)

   Steelspace: ano, ale o tom jsem nemluvil :-)

  • hdhd (neregistrovaný)

   Ty mluvíš o všem ale o všem meleš akorát své nesmyslné nesmysli:D:D:D

  • Johny (neregistrovaný)

   HDHD: jestli nemáš něco k tématu, nech si svoje osobní vhledy, myslim že nikoho nezajímaj, stejně jako úhlopříčka tvé televize.

 13. ugh (neregistrovaný)

  Upřímně lituju lid, který WIN8 + musí používat.

  • Hloupý Honza (neregistrovaný)

   Je mi Tě opravdu líto. I ten nejzarytější odpůrce Windows 8 přizná, že jde přepnout do vzhledu Windows 7 a o moderní uživatelské prostředí (Metro) nemusí vůbec zavadit.

  • Jacek (neregistrovaný)

   UGH: Mě litovat nemusíš, byť chvíli trvalo, než jsem si na Win 8 zvykl(přechod z Win 7). Teď je to pohoda a jsem na 10 zvědav.

  • zkill (neregistrovaný)

   Osobně by mě zajímalo co dělají lidé, kteří tvrdí že WIN8 jsou nepoužitelné pro práci. Nikdy jsem se nesetkal s nikým kdo by pracoval pouze v systému. Vždyť to není nic jiného než „spouštěč“ pro aplikace. Je tedy šumafuk jestli použiji Win7 nebo Win8.

  • Johny (neregistrovaný)

   ZKILL: já upřímě nechápu lidi, co používají OS jen jako spouštěš pro aplikace :D Já přes to dělám od správy písem (která je u Windows totální shit) po správu složek a dokumentů, organizaci aktuální práce, hledání a vstupování do různých dialogů a oken miliardu věcí. Ale chápu, někomu prostě stačí na tom spouštět aplikaci a nikdy nenarazí na „koncovky souborů“, skryté soubory nebo TrustedInstaller apod. To nemyslím ve zlém, jen prostě když to člověk nezná a nepoužívá to, je jasné že si to neumí představit. Tvoje babička si asi taky neumí představit, na co ti je smartphone, když telefonem jen telefonuje :D

  • Používám Windows 8.1 a musím říct, že lepší Windows jsem neměl. Používám ho na vše (práci i zábavu). I když je pravda, že do Metra moc nechodím. Všechny důležité aplikace jsem si přinul na hlavní panel, v rámci aplikací jsem si připnul i konkrétní soubory a z desktopu se téměř nehnu.

  • zkill (neregistrovaný)

   Johny: OK, správu písem jsem v OS nikdy neřešil. Ani nevím proč by se to mělo řešit v systému. Na tvorbu manuálů a dokumentaci mám Frame Maker (=aplikace). Pro organizaci práce pak SharePoint (=aplikace) a Team Foundation Server (=aplikace). Pro tvorbu firmware kompilátor od IAR Systems (=aplikace), BCC (=aplikace) a NetBeans (=aplikace). Pro jednoduché pomocné prográmky pak historické Delphi 6 (=aplikace). Pro ladění síťové komunikace Wireshark (=aplikace). Pro psaní html+css+javascriptu pak PSPad (=aplikace). Pro ladění www pak Firefox (=aplikace), Chrome (=aplikace) a IE (=ten snad lze považovat za součást systému). Pro správu souborů Total Commander (=aplikace), pro poštu Outlook (=aplikace) a zbytek Office (=aplikace). A spoustu proprietárních programů (výrobní software, různé databáze, ERP, atd.) – vše aplikace.

   Opravdu nevidím důvod proč by mě mělo tížit to, že start menu vypadá jinak. Windows 8.1 mají spoustu zajímavých novinek oproti Win7 Třeba takový nový souborový systém ReFS. Zajímavé, že o tomto skoro nikdo neví. Přitom je to hodně zásadní vylepšení…

  • Johny (neregistrovaný)

   Zkill: tak pro mě za mě kdyby nebylo písmo odvázané od systému, mohlo by se to řešit kde buď, ale dokavad to písmo musíš do systému instalovat a všechny programy ho z něj čtou, nic jiného ti nezbývá. Organizací práce jsem myslel že přehazuju mezi oknama co jak se dělá, vstupuju do složek, ukládam věci na určitá místa, vytahuju věci zas odjinud apod. A záleží v tomhle jak se system chová. Jestli si pamatuje poslední lokaci podle souborové přípony, jestli mam rychlý přístup do složek a jak rychle dohledám z aplikace to kam danou věc chci uložit nebo odkud jí do té aplikace dostanu. Stejně tak které a jak věci zobrazuje. Jestli dokáže pro mě udělat náhledy jak v RGB, tak převést do náhledu i CMYK, jaké soubory náhled podporují… to všechno je věcí systému a jsou to věci, které si člověk ani neuvědomí, protože je bere jako samozřejmost. Když mu v tomhle ten system ale překopou, je to pro někoho dost bolestivá změna. Někdo to tak ale nepoužívá, takže si toho ani nevšimne. Já tak 30% svýho času denně trávim prácí přímo se systémem a 70% s programama. Stačí jeden krok když se mi v tom rozjebe a výrazně to narušuje workflow, když přes něj musíš projít několikrát denně. A v případě W8 těch kroků bylo až až – zaplať pánbů, že na to reagují a tyhle nedostatky opravují, takže můžu používat plochu, budu moct dál používat nabídku start místo celoplošného zobrazení, budu moci používat dokonce více ploch atd.

  • Johny (neregistrovaný)

   Ale jako zrovna teď šílim z přihlášení do OneDrive… jestli pokaždý budu muset snášet takovouhle šikanu, tak to abych to rozkopal. Jako kdyby nestačilo heslo, když se jednou člověk splete, už to chce CAPTCHu, která je case sensitive (Ale samozřejmě obsahuje co nejvíc písmen jako O, 0, C, V… a nebo můžete přepisovat písmena ze zvuku, kterej zní jak vytaženej z řiti. 100% hate! Fakt user experience!

  • lerion (neregistrovaný)

   Vzhledem k tomu, že na OndeDrive se přihlašuješ pomocí MS accountu, kterým se přihlašuješ i do mobilu, tabletu, počítače, na Skype a na všechny další služby a vzhledem k tomu, že v cloudu můžeš mít úplně všechny data, beru to jako nezbytné bezpečností opatření. Radši jednou za měsíc zadat otravnou CAPTCHA, než aby se soukromé fotky a jiná data lidí povalovaly volně po netu (jako např. v případě iCloudu…).

  • famakate (neregistrovaný)

   kokos tak pouzivaj iny cloud. kto to ma furt pocuvat tieto urazky na vsetko od MS. to tiez nikoho nezaujima (ako rad hovoris ty inym).

   ci je to aplikacia, HW, pozadie,…vsetko je podla teba na hovno.

   vidis snad, ze by som tu ja nadaval na android? proste som predal telefon , tablet, gmail si presmeroval na outlook, gdrive skopiroval na onedrive a tym pre mne android zhasol. A nikde tu nerozkrikujem, aky je to zalagovany system s ubohou podporou.

  • Johny (neregistrovaný)

   Lerion: Tak tomu rozumim, když jsem to zadával podruhý, tak sem si řikal přesně to samý, ale když se skrz to snažíš 10 minut prolomit a nejde to, tak to bys fakt vraždil. Myslim si, že ověřit že nejsi bot se dá i jednodušejc. To samý je ale u skypu, kde když zadáš několikrát blbě heslo, daj ti časovej distanc po kterej se účet zablokuje. Tak jako to mi moc normální nepřijde, když většinou skype potřebuješ používat hned.

   Famakate: Ne, všechno není na hovno. Kdyby sis přečetl můj příspěvek co jsem psal Zkillovi, zjistil bys, že např. spoustu věcí si u Windows vážim a obdivuju je. Ale pak jsou tu věci, který mě fakt serou. Používam 2 cloudy, creative cloud a chci používat onedrive, kvůli tomu, že brzo bude pravděpodobně rozšířený mezi více uživatelů. Ocenil bych ale větší uživatelskou přívětivost. Kapiš?

  • Johny (neregistrovaný)

   Lerion: ale to neni jen na MS, osobně mě dost vytáčí hláška: „zadali jste nesprávně uživatelské jméno/heslo nebo jste nepřepsali správně obrázek“… A teď si vyber, matrixmod a generátor možných kombinací co bylo blbě… „Bohužel jste vyčerpali 3 možnosti a váš účet byl dočasně zablokován“. To samý je i u iOS, který taky časově blokujou, to jen aby si někdo nemyslel, že to vyčítam jen MS, platí to u mě obecně.

  • lerion (neregistrovaný)

   Dělám do počítačové bezpečnosti a toto je nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak se bránit strojovým útokům. Pokud by zadávání nebylo nijak omezeno, počítač dokáže otestovat miliony hesel během chvilky. To znamená, že v závislosti na rychlosti zadávání/netu/serveru se dá v celkem reálném čase průměrné heslo bruteforce útokem prolomit. Pokud ale po prvním neúspěšném zadání dáš delay 10 vteřin a při každém dalším ho zdvojnásobíš, skvěle se ubráníš bruteforce prolamování a přitom to uživatele omezí minimálně (tj. je debil, že nedokáže 5x za sebou zadat správné heslo…)

   Toto je běžná praxe všech systémů, kde se pracuje s důležitými daty.

   Nadávat na to, že je toto řešení uživatelsky nepřívětivé mi přijde stejně hloupé, jako nadávat na to, že zadávání hesla je uživatelsky nepřívětivé… Je, ale myslím, že to stojí za to…

  • Aneb proč TouchID a spol „jé ono je to vlastně dobré, to musíme mít také“:)

  • Johny (neregistrovaný)

   Lerion: a jako delay je jediný způsob? Klidně tu můžeš psát ty svoje kraviny kolikrát chceš, ale já s počítačem a jeho bezpečností dělal když ty si ještě skládat mámě kapesníky do komínku. Jako beru a na to samotný, že ti to dá distanc si nestěžuju, ale každej, kdo se právě o bezpečnost zajímá, má minimálně 6 hesel podle úrovně zabezpečení dané stránky a občas každá stránka vyžaduje změnu hesla nebo změnu hesla musíš provést, protože se to prostě tak dělá, chceš-li mít data zabezpečená. (Což jako někdo kdo pracuje s bezpečností jistě víš). Takže na každej server ti připadají třeba 3 možnosti hesla + v případě dlouhých hesel nevíš, jestli jsi neudělal jen překlep. Stejně tak normální člověk nepoužívá jeden e-mail a jedno přihlašovací jméno všude – z důvodu bezpečnosti, která by vždy měla začínat u uživatele. Proto teda si myslím, že minimálně uvést, kde se daná chyba nalézá, jestli v hesle nebo uživatelském jméně (a že uživatelské jméno je ve skutečnosti třeba e-mail) a že heslo vyžaduje číslo a je case-sensitive, patří k základu uživatelské přívětivosti a nijak to bezpečnost neomezuje. Stejně tak u služeb, jako je skype nevidím důvod, proč zavádět blokaci účtu, když existují jiné možnosti, jak nedovolit botům vstup do daného účtu. Ta blokace je tam jen z toho důvodu, aby to do nekonečna nezkoušel nějakej jinej uživatel v tomhle případě. Jinej důvod tam opravdu nevidím.

 14. Praha (neregistrovaný)

  Jak se to dá zdarma upragovat na nejnovejší W8 ?

 15. opravdu winows 8.1 aktuální používá pouze 200 tisíc lidí? :-O

  • Miroslav Havlíček

   Vzhledem k hloupému způsobu aktualizace z Windows 8 na 8.1 (přes Store) mě to vůbec nepřekvapuje. Spousta lidí o té možnosti vůbec neví.

 16. šotek určitě zašantročil pár 0

 17. lukass71 (neregistrovaný)

  Tohle jsem osobne celkem necekal, Microsoft mile prekvapil (upgrade win7-win10 zdarma) a i to nove „WP“ vypada konecne k svetu (Po 4 letech…)

 18. Takže nový build Windows 10 příští týden? Který den přesně neřekli?

 19. Marek (neregistrovaný)

  Zajímalo by mě jestli na tom bez problémů půjde spustit hra Age of Empires co byla pro windows XP. Klidně bych si zaplati nějaký Windows 10 co by měl lepší kompatibilitu se starými programy a hrami.

 20. Ne, neřekli. Takže jedno ráno v příštím týdnu na nás bude PC ,,řvát“: update, update…

 21. Zdenek (neregistrovaný)

  Podle všeho to s tím updatem na Windows 10 vypadá tak, že bude první rok zdarma, ale tím je dle mého názoru naznačeno, že se Windows opravdu stává službou a bude se platit roční předplatné za používání. V konferenci to spojení několikrát zaznělo. Dávalo by pak smysl i to, že už budou vždy jen jedny Windows a aktualizace budou podporovány na vždy.

 22. Zdenek (neregistrovaný)

  A divím se, že se nad tím ještě nikdo nepozastavil :)

  Volný překlad z konference:

  Operační systém se změní v největší internetovou službu.

  Už nebude dávat smysl se ptát, jakou verzi Windows používáte, budou jen jediné Windows, které budou stále aktualizované.

  • Johny (neregistrovaný)

   Hm, tak to je pěkný :-/

  • zkill (neregistrovaný)

   Poslouchal jsem to jenom chvilku a taky mi to tak připadlo, že OS bude brán formou předplatného. Z článků jsem pochopil, že tomu tak nebude a celkem sem si oddychl. Ale asi jsem se radoval předčasně…

   Pokud to bude formou podobnou jako je Office 365 tak to bude fakt masakr. Náklady na OS vzrostou řádově :(

  • Zdenek (neregistrovaný)

   Nechci malovat čerta na zeď, třeba to jen špatně překládám. Každopádně se to jednou dozvíme. Ale je zajímavé, že už dříve jsem někde četl, že Windows budou vázány na MS Live ID účet, takže by to taky dávalo smysl. Můžu si pak Win nainstalovat na jakýkoliv HW jen zadáním účtu.

  • zkill (neregistrovaný)

   Je to fakt příšerná představa, doufám že se též pletu. Protože by to neznamenalo nic jiného než „roční předplatné zdarma“ při přechodu z Win7 nebo Win8. Skoro jsem se osypal při této představě…

  • Kde tam máš něco o placení?

  • Johny (neregistrovaný)

   No jsem na to zvědavej, protože když jsme se tu o tom předtím bavili, vycházelo to, že by se platilo asi 100-150 Kč měsíčně při tom, aby se udrželi dnešní ceny, což by byla docela dobrá částka, ale neumím si to představit, vzhledem k tomu, že stejně stojí služby jako Wunderlist apod. :-/ To by byla dost zvláštní cenová politika. Takže aby ti neřekli: tady k tomu máš X služeb co vůbec nechceš a dej 450.

  • zkill (neregistrovaný)

   Johny: no některé firmy prodávání pouze předplatného „úspěšně“ vyzkoušeli. Třeba takový Adobe s Creative Cloudem.

  • Johny (neregistrovaný)

   Zkill: Hele zas já třeba jsem z CC naprosto nadšenej. Jenže tam byla ta cenová politika trochu jiná. Přeci jen ne každej měl na to dát 50 000 za 4 programy a co tři roky je obměnit, aby je jakš takš mohl používat. A kdo na to má, ten má i na CC vpohodě. Na druhou stranu nejvíc remcali ti, co to používali jen okrajově a popravdě akorát nám fušovali do řemesla :D Krom toho CC si to opravdu obhájit dokáže, ty služby šli tak strmě nahoru, že to podle mýho nikdo nečekal. Ta podpora těch produktů, to podle mýho nemá obdoby a hlavně, vydělá si to na sebe. MS u běžného uživatele kterej to nebude chtít jako firemní si nejsem jistej. A pokud to pujde do firmy, tak se ti pomalu začnou ty náklady pěkně stackovat, což se nikomu asi líbit moc nebude.

  • Já sem k tomu předplatnému skeptický. Hlavně na mobilních zařízeních by to nedávalo smysl. A na PC by to byl celkem unikátní model.

  • Zdenek (neregistrovaný)

   Tak naštěstí to asi nebude tak horké a licence Windows bude trvalá = stačí jednou zaplatit jako do teď.

   [odkaz]

 23. Všiml jste si někdo že třeba na mobilmanii o W10 nemaj skoro nic :D To už je do očí bijící :D

 24. Ufff, neviem co napisat. Velke sklamanie z designu. Humburger menukde sa pozries, namiesto ovela ergonomickejsom app bare, ktory bol vzdy pristupny palcom. Takisto, kam sa podeli pivoty? Pohlad na settings, to ako keby som pozeral na droid.

  PC gaming total sklamanie. Namiesto toho, aby predstavili celoobrazovkovy rezim Xbox pre PC, ktory by sa aktivoval a ovladal Xbox ovladacom a spristupnili vsetky Xbox hry aj pre PC, tak oni pridu so stupidnym streamingom hier z Xbox One.

  Neukazali ziadne vylepsenia nedokoncenych zakladnych funkcii (dorucenky), tak snad aj na tom zapracuju.

  Aby som len nehanil, tak konecne vratili integraciu Skype do messaging hubu a konecne spravili funkcne systemove appky (outlook, calendar, maps), aj ked z ich design nie som nadseny.

  Zlate WP7, lutujem dna, kedy som HTC Trophy predal s vidinou polepsenia si s L925, ktore neprislo.

  • lerion (neregistrovaný)

   Hamburger menu a pivoty jsou opravdu pryč a dost mě tím naštvali. Zabijí to krásné na WP. Stejně tak spodní menu, které bylo vždycky chváleno pomalu ale jistě mizí.

   Funkce sice přibývají, ale ergonomie začíná být stejná jako u konkurence – tedy mizerná.

   A ta tapeta pod displejem… Radši nemluvit…

 25. luckyjack (neregistrovaný)

  Tak já jsem rád. Právě jsem si koupil tablet s 8.1 a v upgrade jsem doufal:)

 26. JaroB (neregistrovaný)

  Otázka zodpovedaná…WIN10 po prechode navždy zdarma,,,žiadne poplatky neskôr

  [odkaz]

 27. Já jim dám zdarma. Jsem kompu slíbil, že až budu kupovat upgrade na W10, že dostane 8mi jádro. Nj ale teď mi W10 strčí pod nos první den, takže co mě čeká…?:)

  • Johny (neregistrovaný)

   Já mam podobný problém. Zařek jsem se, že do WP pujdu až tak s verzí 10 a oni vynechaj devítku? To je jako co tohle?!

 28. jajo (neregistrovaný)

  Takze ked si teraz kupim nejaku nokiu s 8.1 wp , tak nebudem musiet kupovat novy smartfon a pojde mi jednoducho nahodit w10?

  • Nicméně jak historie opakovaně ukazuje, majoritní aktualizace (a tohle bude sakra majoritní) na starším HW a na adekvátním (kde je daná verze již jako základní) je rozdíl. Pokud je tedy W10 pro tebe argument, proč nový přístroj, posečkej na přístroje s W10 na palubě.

  • lerion (neregistrovaný)

   U telefonů typu Lumia 930 nebo 1520 to nebude vůbec problém. Samozřejmě, že když si koupíš Lumii 520, tak nesmíš počítat třeba s novými funkcemi fotoaparátu, sensor core atd. Prostě HW omezení…

   Ale do 930, 830 nebo 1520 bych se teď vůbec nebál jít.

  • lerion (neregistrovaný): Samozřejmě jsou tu borci, co ti vysvětlí, že obecné potíže se WP-W netýkají, protože je to best of a prostě se na to potíže ostatních obyčejných nevztahují. Už je tu první vlna:)

  • zkill (neregistrovaný)

   uni: on hlavní problém netkví ani tak v nevýkoném hardware starších přístrojů, ale spíš tom, že se jim nechce vkládat energii a peníze pro optimalizace na starší hardware.

   Toto je běžná věc. Ovšem seriózní výrobce by se tak neměl chovat. U nás ve firmě je dlouhodobá podpora dovedena skoro do extrému. Vydáváme nové verze fimrware které přináší nové zásadní funkce i třeba pro 8 let staré přístroje. Je pravdou ale že nevyrábíme žádnou spotřebku…

   Mám jeden z prvním telefonů s W8 (Lumii 820). Nebojím se že by mi W10 chodili špatně.

  • ZKILL (NEREGISTROVANÝ): nedělejme si iluze, něco jiného je teorie, něco jiného předpoklad a něco jiného praxe. Mobil si dnes svou komplexnosti nezadá s kompem, celek není jen o Mhz, MB a px. Starý něco lowend HW je poště starý a lowend HW, běžná specifikace vůbec nemusí vypovídat o vykonu (viz šířka sběrnice, vnitřní takty, rychlost úložiště, atd). A to jsou právě ty věci, které oddělují výkonné od méně. Ne Mhz na letáku.

 29. velmi sa mi zapacil win 10 ked som pozeral predstavenie. No ten dizajn na desktopoch/tabletoch je podla mna katastrofa oproti osmičke. Naopak u telefónov sa mi celkom lubi, no tam sa zase stráca ergonomika… Ako je to s prehliadačom ? budem si môcť vybrať ? alebo budem musiet použivať Spartan?

 30. Mám dotaz. Nevíte někdo jestli lze stáhnout a vyzkoušet win 10 přes win insider na PC, kde jsem nyní měl win xp ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).