Domů » Bleskovky » Windows 10 budou kompaktnější: Microsoft sáhne k razantnější kompresi systémových dat

Windows 10 budou kompaktnější: Microsoft sáhne k razantnější kompresi systémových dat

Minimální požadavky pro běh systému Windows překvapivě klesají, aktuální verze Windows 8.1 Update 1 ve své 32bitové verzi vyžaduje pro svůj běh pouze 1 GB operační paměti a 16GB úložiště. Těchto minimálních požadavků využívají především výrobci levných tabletů, u nich se ale po několika systémových aktualizacích brzy projeví nedostatek místa na disku. Roztažnost systému bude chtít Microsoft s příchodem Windows 10 zarazit alespoň na počátku a sáhne ke dvěma krokům, které dokáží zajistit několik gigabajtů prostoru pro uživatele navíc.

   

První krok se týká efektivnější komprimace méně používaných systémových souborů, díky čemuž lze ušetřit přibližně 1,5 GB u 32bitového systému a 2,6 GB u 64bitové verze. Práce s komprimovanými soubory ovšem zvyšuje nároky na výpočetní hardware, tudíž Windows 10 nejprve vyhodnotí, zda bude dávat tato optimalizace na daném hardwaru smysl, rozhodujícími parametry bude použitý procesor a velikost operační paměti. Pozitivní zprávou je, že vylepšená komprese se bude týkat i mobilních telefonů s Windows 10. 

Ještě více místa na disku ušetří odstranění požadavku Windows na přítomnost systémového obrazu na záchranném oddílu. Jeho velikost se aktuálně pohybuje v závislosti na výrobci zařízení mezi 4 až 12 GB, Windows 10 jej však k obnově systému potřebovat nebudou, přesto tato funkce bude nadále umožněna. Toto řešení se týká pouze počítačů s Windows, neboť telefony již tohoto způsobu obnovy využívají. Tablety s 16GB vnitřním úložištěm dostanou díky těmto krokům nový život, zvláště pak když bude možné instalovat nebo aplikace a hry na paměťovou kartu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Mno, daná komprese bude záviset na RAM, aby to mělo kam uložit ona komprimovaná data, ke kterým tak nebude tak častý přístup. U typického tabletu s 16GB úložištěm je RAM 1-2GB, takže si nechme zdát.

  Pak tu máme onu otázku výkonu, jako fakt Atom a eMMC úložiště? Asi ne co. Takže dohromady bude ten tablet nepoužitelný stále stejně.

  Jediné zajímavé je tak ono odstranění recovery.

  A u typického systémového disku u PC/NB, tedy 128GB+ se nejedná o nijak podstatné parametry. Skoro je až záhada, proč se tak ve skrze nijak zvlášť zajímavé správě věnuje tolik pozornosti?

  • Fred (neregistrovaný)

   Kdyz o necem nemas poneti, radsi o tom ani nediskutuj. Dekomprimuji se soubory, ktere system potrebuje a svete div se on je potrebuje uplne stejne, at jsou komprimovane (je zapotrebi pred pouzitim rozbalit), nebo ne, takze RAM zaberou uplne stejne. Prekvapive u onech tabletu s Atomem 1GB RAM a 16GB eMMC ulozistem je system komprimovan uz nyni, protoze pouzivaji WIMboot…

  • Já myslím, že to platí spíše na tebe. Princip je, že systém podrží v RAM ty data, která na úložišti zkomprimuje. Jinak by ti začal systém lagovat, páč by jsi čekal, až se dekomprimují data z úložiště. Proto potřebuješ onu RAM, mít tam data, která to pak nenačítá z úložiště.

   Tedy děkuji za tvou radu, ale obávám se, že se míjí.

   WIMboot je pak trochu něco jiného, je to vlastně jen „zdroj“ pro instalaci Winů, jenže jen jednocestný, tedy příp. změny v souborech (nebo třeba aktualizace systému) se sem nezapíší, svým způsobem je to pomoc jen „po rozbalení“, užíváním (především systémové aktualizace) se pak stejně nahrají na systémový disk, ale ano, něco to uspoří.

   MS asi takto rozdělí soubory dle frekventovanosti, málo frekventované soubory (nebo soubory nepodléhající modifikaci?) budou v WIMboot, více užívané pak komprimované v systémovém disku, resp. budou drženy v RAM.

  • Velda (neregistrovaný)

   Dekomprimují se jenom ty soubory, KTERÉ SYSTÉM POTŘEBUJE. Stejně tak se do RAM načítají jenom soubory, KTERÉ SYSTÉM POTŘEBUJE.

  • Velda (neregistrovaný): Jistě, a?

 2. jarda (neregistrovaný)

  Už bylo načase, ještě by mohli zřídit laboratoř a vymyslet něco lepšího, protože když dneska ty hry maj klidně i 50GB, a komprese je furt mizerná, už by to chtělo něco vymyslet, jak ty hry kompresovat.

  • Star Citizen 100GB:) Jinak cílem je spíše rychlost než (ne)objem. Objem vyřešíš snadno, větší nebo další disk. Nedostatek výkonu je větší problém.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).