Domů » Bleskovky » Chystá se nástupce Windows RT? Dokumentace Microsoftu odhaluje desktopová Windows 10 pro ARM procesory

Chystá se nástupce Windows RT? Dokumentace Microsoftu odhaluje desktopová Windows 10 pro ARM procesory

Windows RT nebyly příliš populárním systémem, objevily se pouze na hrstce zařízení, a i přestože obsahovaly prostředí plochy, nebylo možné na ně instalovat desktopové win32 aplikace. Osud tohoto systému zpečetil příchod Windows 10, na které není možné Windows RT povýšit. Náhradou pro budoucí zařízení s ARM procesory je systém Windows 10 Mobile, to však plochu neobsahuje.

  

V dokumentaci Microsoftu na stránkách MSDN se však nyní objevila zmínka o systému Windows 10 for desktop editions ARM, která je uvedena hned vedle stejného systému pro procesory X86 a x64. Podle serveru Petri je možné, že v budoucnu bude možné Windows 10 na zařízeních s procesory ARM emulovat; ostatně zaměstnanec Microsoftu Alex Pakhunov na svém LinkedIn profilu uvádí, že pomáhal při práci na prototypu zpětné kompatibility x86 subsystému pro procesory ARM.

  

V dokumentaci na MSDN je také uvedena edice Windows 10 Mobile pro ARM64 a pro x86 procesory, což znamená, že se v budoucnu můžeme dočkat smartphonů s Windows a čipy od Intelu. Tyto telefony by mohly pracovat s win32 aplikacemi přímo, což by výrazně rozšířilo jejich použití v režimu Continuum. 64bitový systém by zase v budoucnu mohl přinést zařízení schopná alokovat více než 3 GB operační paměti. 64bitová Windows 10 Mobile by měla přinést verze Redstone, která dorazí v letošním roce.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
47 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments