Domů » Bleskovky » První velký update pro Windows 10 má přijít v říjnu, Windows RT údajně dostane pouze nabídku Start

První velký update pro Windows 10 má přijít v říjnu, Windows RT údajně dostane pouze nabídku Start

Od vydání Windows 10 nás dělí ještě jeden týden, přesto už se hovoří o tom, co bude dál. Jak totiž víme, nový systém od Microsoftu bude aktualizován průběžně, a tak se na nové funkce bude čekat mnohem kratší dobu, než u předchozích verzí. První velký update s názvem Threshold 2 by měl přijít v říjnu letošního roku. 

  

Aktualizace má přinést především optimalizaci a stabilizaci systému, podle serveru Neowin by však mohlo dojít i na nové funkce. Vesměs by se mělo jednat o věci, které Microsoft nestihl připravit do vydání v příštím týdnu, například instalaci aplikací na paměťovou kartu nebo integrovaný Skype do systémové aplikace Zprávy. Je však možné, že velké funkce si Microsoft nechá až na dříve spekulovanou verzi Redstone, která je očekávána počátkem příštího roku.

  
Redstone je mimojiné surovina ze hry Minecraft

V září by se měl své aktualizace dočkat i systém Windows 8.1 RT, její příchod nedávno potvrdil hlavní manažer operačních systémů Microsoftu Gabriel Aul na svém Twitteru. Podle dřívějšího vyjádření by měl tento update přinést několik funkcí z Windows 10, ačkoliv na samotné „desítky“ nikdy povýšen nebude. Podle informací serveru WinBeta.org Microsoft plánuje přivést na Windows RT novou nabídku Start, ne však tu, která je v aktuálním sestavení Windows 10, ale některou z jejích starších verzí. Hlavním důvodem je, že starší verze ještě není postavena v jazyce XAML a nevyužívá nová specifická API Windows 10.

   

Nabídku Start bude možné přepínat do původního celoobrazovkového menu, změna však nebude probíhat automaticky v rámci proměnného prostředí Continuum, to Windows RT vůbec dostat nemají. Dokonce nemá být možné otevírat univerzální Windows aplikace v oknech, ale stále jen v celoobrazovkovém režimu. Tyto funkce mají zůstat výsadou dospělých Windows 10, přičemž důvodem je opět nepodpora nových API. 

 

Pokud se výše uvedené informace potvrdí, bude Microsoftu určitě předhazován rok 2012, kdy se prakticky stejně zachoval k platformě Windows Phone 7.x. Namísto plnohodnotných Windows Phone 8 přišla malá náplast v podobě vylepšené úvodní obrazovky, načež bylo jasné, že systém je odsouzen k pomalé záhubě. To zřejmě čeká i Windows 8.1 RT, i když bychom se rádi mýlili.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. wtf (neregistrovaný)

  Univerzalne apps nepojdu otvarat v oknach? To ako WinRT bude podporovat W10 aplikacie? O.o

 2. Normální kill tabletů RT. Nechápu proč prostě jednodušše na tyto tablety nenahrají uživatelům Windows 10 Mobile, jako na tablety nižších úhlopříček.

  • wtf (neregistrovaný)

   Ak by si niekedy používal WinRT tak by si takú hlúposť nikdy nespravil. W10M nesiaha WinRT ani po päty.

   Funkcionalita u winRT je úplne niekde inde. Jediné čo by mohlo byt je podpora win10 apps, ale inak by to bol totálny downgrade

  • Tak Windows RT neumí Win32 aplikace, přesto má ale prostředí i desktopové, nechápu k čemu. Aplikací je na to jak šafránu a Windows 10 univerzální aplikace podporovat RT update nemá. Mě to připadá jako downgrade zůstávat na RT.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Windows RT maji desktop jen kvuli Office, ktery je s nimi distribuovany, protoze v dobe vydani jeste nebyl k dispozici Office pro tablety.

  • Prostě Windows RT jsou mrtvé a nový start pro ně nic nepřinese, nebude podpora univerzálních aplikací (nejspíš). Což znamená, že je RT definitivně pohřbeno. Takže nahrát na to Windows 10 Mobile by byl totální upgrade.

  • wtf (neregistrovaný)

   A co praca s oknami, viacerimi monitormi, wireless displej, plnohodnotne office, praca so zlozkamy a desktop IE. WinRT je nieco ako chromebook. A smartfonove OS pre tablety sakra nepatri

  • maxxz: Protože pak by jsi neměl ani to málo, co je dnes v jeho Windows Store a přerastrovaný Phone aplikace by jsi na tom fakt provozovat nechtěl:)

  • Windows 10 Mobile není jen pro telefony panebože. Windows 10 Mobile bude i pro menší tablety. Aplikace i prostředí se tabletu umí přizpůsobit. Však se podívejte na Office aplikace nebo na Outlook. I na mobilu se při překlopení upraví prostředí do dvou sloupců, na tabletu se může klidně hýbat i v klasickým desktop rozložení.

   Windows 10 Mobile mají také průzkůmník souborů, pracovat se složkami také umí. Podporu Miracast mají taky.

   Tak ještě čekám co zázračného Windows RT umí. Chromebook neumí nic moc, tak pokud to čekáš od Windows RT, tak ti blahopřeju. Já bych tedy radši měl Windows 10 Mobile a univerzální aplikace, které se umí přizpůsobit velikosti zařízení.

  • maxxz: Jaksi ale zapomínáš, že mluvíš o Windows Apps, které v tuto chvíli v Store nejsou, resp. teprve se (možná) budou objevovat. Dle zájmu vývojářů.

   Jinými slovy, Surface (ten starý, ne ten nový s Windows 8.1, ach jo, MS a PR….) je prostě killnutý. Není to žádné překvapení, v klinické smrti je několik let.

  • Tak samozřejmě bude záležet na vývojářích, ale pokud budeme optimisti, tak budou. Windows RT chípnou, což se děje už několik let a nahrát na ně Windows 10 Mobile mohlo samozřejmě být určitým oživením a nadějí pro ty co doma tyto mrtvolky mají.

  • maxxz: Hele, co jsem hodil oko na Surface 2, při vší úctě k MS a nVidii, opravdu si myslíš, že W10M budou mít na toto drivery? (aneb Tegra 4).

  • wtf (neregistrovaný)

   Maxxz prosim ta, zober do ruky tablet s win8/RT pohraj sa stym potom nieco pos. To sa fakt neda citat

  • wtf (neregistrovaný)

   Už vidim W10M na pomaly 11 palcovej uhlopriečke

  • wtf (neregistrovaný)

   (Odoslalo,mi to len 1/3 prispevku už zase)

   U W10M chýba podpora viacerých monitorov, plnohodnotného multitaskingu, podpory viacerých apps vedľa seba, chýba plnohodnotný Office.

   Miracast na W10M je ale to je max na premietanie obrazu, tam to končí. Skus zobrať tablet s W8 a pochopis ;)

   A Surface rt/2 sú 2v1 a nie smartfony či 7″ tablety

 3. wtf (neregistrovaný)

  Univerzalne apps nepojdu otvarat v oknach? To ako WinRT bude podporovat W10 aplikacie? O.o

 4. Nech radsej zrusia podporu pre RT kompletne, ved aj tak to bolo odsudene na zanik uz pri vydani

  • Souhlas ;-) Stejne jak marne WP, ktere se umele udrzuji jen proto, ze MS nema kvalitnejsi nahradu…

  • WP se možná uměle udržují, ale s kvalitou to opravdu nemá co do činění. Kvalitní OS to totiž bezesporu je. A vypadá to, že pokračovatel v podobě windows 10 bude opět kvalitní a modernější nástupce.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).