Domů » Bleskovky » Windows 10 jsou tady: Microsoft začíná aktualizovat první zařízení, k dispozici jsou i obrazy ISO

Windows 10 jsou tady: Microsoft začíná aktualizovat první zařízení, k dispozici jsou i obrazy ISO

První část dlouhé cesty nazývané Insider preview končí právě dnes, Microsoft vypouští do oběhu aktualizaci na nejnovější Windows 10. Ta je distribuována zdarma ode dneška po dobu jednoho roku majitelům spotřebitelských licencí Windows 7 a Windows 8.1 ve 190 zemích světa.

  

Pokud jste si zarezervovali svoji kopii v nástroji pro upgrade, který byl vydán 1. června, stáhnou se vám na disk potřebná data a brzy budete vyzváni k instalaci. Hlavní šéf divize Windows and Devices na svém Twitteru potvrdil, že první vlna aktualizací již byla zahájena, což potvrzují i někteří čtenáři našich stránek.

Pokud máte zájem o čistou instalaci, uvolnil Microsoft svůj nejnovější systém jako ISO soubory, které si můžete stáhnout z těchto stránek. Tyto obrazy lze buď vypálit na DVD, nebo vytvořit bootovací flash disk za pomoci nástroje Media Creation tool, který je ke stažení na těchto stránkách. Při nové instalaci je zapotřebí vlastnit produktový klíč, který však zatím není v prodeji a klíč ze starších Windows použít nelze. Předplatitelé služby MSDN si mohou svoji kopii stáhnout ze serverů MSDN.

Mezi hlavní novinky systému Windows 10 patří:

 • návrat nabídky Start
 • integrovaná personální asistentka Cortana (nepodporuje češtinu)
 • hybridní prostředí Continuum
 • Windows Hello pro zabezpečené přihlašování bez zadávání hesla
 • Podpora pro více ploch a vylepšený multitasking
 • Nové aplikace – webový prohlížeč Microsoft Edge, herní hub Xbox, hudební přehrávač Groove, Mapy a další
 • Centralizovaný obchod aplikací

V novém obchodě najdete počínaje dnešním dnem první nové aplikace a hry, například nový Twitter, univerzální aplikace kancelářského balíku Microsoft Office či oblíbené hry Candy Crush Saga, Minecraft: Windows 10 Edition Beta a další.

 

Uživatelé programu Windows Insider z něj mohou vystoupit a užívat si ostrou verzi Windows 10 bez rizik, ovšem je zapotřebí k novému systému vlastnit produktový klíč. Ti, kdo se rozhodnou v Insider programu setrvat, budou dostávat aktualizace a nové funkce s předstihem a rizikem méně stabilního systému.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

81 komentářů

 1. Předpokládám, že produktový klíč dostanu po provedení aktualizaci na daném PC? Aby by bylo následně možné provést čistou instalaci (na shodný HW).

  • Po upgradu jej můžeš zjistit pomocí tohoto nástroje:

   [odkaz]

  • Martin P. (neregistrovaný)

   U před-aktivovaných instalcí žádný klíč nezjistíte….

  • Uf, to jsem myslel, že se MS někam posunul…. Zvláště když ve svých propozicích uvádí, že je možné provést čistou instalaci, ale že je to podmíněnou „pokoutným“ přístupem, to mě fakt nenapadlo.

  • Martin P. (neregistrovaný): To mě zrovna taky solidně zarazilo. Mám v ruce nový HP NB a nálepka s S/N Winů nikde. Přitom je to model s Winy (tedy dle specifikace), ještě jsem nespouštěl.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To Uni: Velcí výrobci značkových sestav ( HP, Lenovo atd…) mají i před aktivované OEM verze Winů, které fungují jen na dané serii ( CRC BIOS+ hw) notebooku nebo sestavy.

   Ta instalačka pak jinde nefunguje, upgrade proces z Win 7xx na Win 10 může být podobný. Utilita může provádět sama aktivaci \ generování aktivačního klíče.

   Samolepka může být pod baterkou\krytem

  • Martin P. (neregistrovaný): pochybuji, že když stáhnu ISO z MS, že to tuší, na jaké CRC UEFI (proč stále hovoříte o BIOSu, který je už pár let out?) to budu instalovat. Leda že by Media Creation tool vložil dané S/N do instalačních dat…

   Ale všude jsem zatím četl, že je ti to bez S/N na nic. Jsem zmaten.

  • Sorry odpověď na stránkách MS (dost náhodné nalezení, ach jo):

   Note

   If you upgraded to Windows 10 on this PC by taking advantage of the free upgrade offer and successfully activated Windows 10 on this PC in the past, you won’t have a Windows 10 product key, and you can skip the product key page by selecting the Skip button. Your PC will activate online automatically so long as the same edition of Windows 10 was successfully activated on this PC by using the free Windows 10 upgrade offer.

   Takže S/N nehraje skutečně roli.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Tak to jestli to je uEFI nebo starý BIOS opravdu nebude rozdíl. Obzvláště pokud to co výrobci nazývají uEFI má ještě legacy režim…

   Ten aktivační systém hledá nějaké ID, kterým identifikuje tu licenci která tam již je. To jestli jsou předaktivované ( NTB bez kódu), aktivované s číslem nehraje roli.

   Jinak ten anglický text funguje na upgrade z Windows update. Pochybuji že čistá instalce nebude chtít registrační kód.

   Ale to uslyšíme už za par hodin..

  • Martin P. (neregistrovaný): Jo sorry, to je text při instalaci skrze ISO, takže to sedí.

   delfin Dnes v 12:28 to již i potvrdil. Mě to čeká během dne.

  • Neviem ci vam to pomoze ale kluc z UEFI vycitate s tymto prikazom v CMD

   WMIC Path SoftwareLicensingService Get OA3xOriginalProductKey

  • Ninja (neregistrovaný)

   To není až tak pravda. Běžně si na ntb s předinstalovaným OS zjišťuji S/N, který pak po čisté instalaci používám. Stačí k tomu soft Advanced tokens manager.

  • Lukáš (neregistrovaný)

   proč si zjišťujete S/N windows jak jelimáni, když je uložený v BIOSu a při instalaci, si ho Windows sami načtou a aktivují. W10 na noteboocích se starším OS je nutné nejdříve aktivovat a poté by mělo jít udělat čistou instalaci bootovacím USB diskem vytvořeným přes stránky MS…

 2. úspěšně aktualizováno

 3. Nezbývá než upgradovat, pak zjistit KEY a až pak provést čistou instalaci…

  • Tak tak..   Nebo provést obnovu skrze nastavení (tato funkce je dostupná od WIN8).

  • Naprosto stejná funkce, kde už serial number netřeba

   [odkaz]

  • tohle je samozřejmě super, do momentu, než se při opravě něco podělá, nebo vám odejde disk, pak prostě product key potřebujete…

  • M.BoBo: To asi těžko, bootnu z ISO a pak někam budu muset dát S/N, nemá odkud si W10 S/N vyčíst, musíš ho vložit nebo se při update nové S/N zapíše do UEFI?

  • Milennium: Já provedl nejprve upgrade, a pak už provedl čistou instalaci bez zadávání klíče. Win10 již pak byly automaticky aktivované. Žádný klíč jsem k tomu nepotřeboval.

 4. DaVE (neregistrovaný)

  Klíč už se velmi dlouho na notebook nelepí, os si ho natáhne z biosu.

 5. pet (neregistrovaný)

  iso na odkazu neni je tam jen ta aplikace na instalaci na flashku..

 6. Licenční štítek by měl být na každém PC – notebooku. Ano, v BIOSu je klíč zapsán, ale kvůli ověření pravosti instalovaného OS by měl být nalepen i štítek… Jak má potom uživatel doložit pravost OS, když má zaheslovaný BIOS ?

  • Pravost systému se dokládá nákupním dokladem, nikoliv licenčním štítkem, ten nezajíma ani policii. Od Win8 je opravdu na notebooku pouze nalepeno logo Windows, to je jediný štítek, který máš k dispozici. Pokud si uživatel zahesluje bios, nemá dělat něco, čemu nerozumí a potom kontaktuje servis výrobce, který mu za úplatu bios odhesluje… Samozřejmě musí doložit nákupním dokladem.

  • Asi, máš pravdu. Teď jsem to zjišťoval. Je to hold tím, že furt jedu na starých mašinách…

  • pogo8303: Mám v ruce nový HN NB, po Winů na šasi ani známka. Žádná nálepka, prolis, nic. Ani na přiložených materiálech. Jediná známka přítomnosti Winů je W/Win nebo jak to bylo na tom produktovém štítku na krabici.

   A nutnost dokazovat pravost Winů pořizovacím dokladem mi také přijde podivná.

  • pogo8303: Windows 8.1 & 10: The product key may be embedded on the motherboard or may be on the Certificate of Authenticity sticker on the bottom of the device.

  • [odkaz] žádný sn tam není.

   UNI: jestli to bylo dodáváno s Win8/8.1 většinou bývá tahle samolepka. Pokud tam není ani to – hp občas lepili pod baterku, tam taky ne? Pokud je to nějakej unibody ultrabook, tak tam občas opravdu není nic nalepený…

   S dokazováním – zeptej se policajtů, jestli je zajímá doklad nebo štítek :)

  • Teď nevím, ale ten tvůj překlad v angličtině přeci dokazuje to, co tady říkám – tedy klíč MŮŽE být na desce nebo MŮŽE být na COA štítku – na COA štítku je ale pouze v případě, že zakoupíš OEM verzi. Jinak máš maximálně štítek ve tvaru „wokna“ :)

  • pogo8303: To není překlad, ale citace, nedovolil bych si argumentovat cosi mnou přeloženým:)

   Ne, ani pod baterií nic není. Je to prostě čisté jak slovo boží (NB se dodává i bez OS, není tento případ).

   Někdo tady tvrdil, že se od W8 štítky nelepí, MS sám říká, že se (i) lepí. Na spodek zařízení. Tam, kde se vždy na NB perfektně odře.

 7. U novejsich pc stitek jiz neni. Cislo je spojene se zakl.deskou.

 8. luckyb (neregistrovaný)

  Tak já už to mám na pc, tablet zatím ne. Každopádně dojmy sporné. Aplikace lidé naprosto na nic, oblíbené kontakty a sync se skypem chybí. Onedrive app chybí, ale klasická pc je, jen zmizela možnost prohlížet one drive jen online (nevím jak to vyřeším v tabletu s minimem místa) Každopádně e-mail app je lepší…

  • Souhlasím, s tím OneDrivem to je prasárna a řekl bych, že i pádný důvod na rollback na osmičky. Integrovaný přístup do cloudu přímo v průzkmuníkovi je boží, ale naprosto nepotřebuji, aby se mi všechno co tam mám uloženo syncovalo do PC (u mě to bylo „jen“ 7GB dat, ale jsou lidi, co tam mají třeba stovky GB). Chci mít možnost to prohlížet, ale ať se stahuje jen to, co v tem moment potřebuju a chci otevřít, tak jako na osmičkách.

   Plus samozřejmě průzkumník jako takový zase těžce degeneroval, chci aby se spouštěl do „Tento počítač“, což v desítkách zase nedělá, takže je třeba o kliknutí víc oproti osmičkám.

  • dá se nastavit, které složky se mají synchronizovat

  • Ale nedají se pak prohlížet.

  • ghost (neregistrovaný)

   Pruzkumnik se da nastavit aby se spoustel do „Tento pocitac“ tak nevidi kde je problem.

   spusti pruzkumnik – pravim talcitek na rychly pristup – moznost – obecne – Otevrit puzkumnik souboru pro:

  • děkuji, proč to tak ale není defaultně, to je ve hvězdách

 9. Pavel (neregistrovaný)

  Když provedu upgrade přenositelné verze win7 na win10, měla by tato verze win10 být také přenosná na jiné PC, jak možná i zde bylo psáno a to už S/N potřebovat budu

  • Nezaznělo, že aktualizace zdarma na krabicovou verzi z toho udělá OEM? Pro tebe je spíše varianta placeného upgrade pro zachování „krabice“.

  • grátisové desítky mají údajně být OEM, nicméně původní 7/8 licence má zůstat nezměněna, takže to chápu tak, že na novém PC bych na ty 10 ztratil nárok, nicméně mám-li přenositelnou licenci na 7/8, stále ji mohu použít

  • Pavel (neregistrovaný)

   Článek z června ze živé.cz, viz bod 5

   [odkaz]

 10. tomas (neregistrovaný)

  Prosim vas poradte. Media center vo w10 je odstraneny. Je nejaka aplikacia, nahrada alebo nieco podobne tomu na stiahnutie vo w10?

 11. fjk (neregistrovaný)

  Když sem četl tento článek [odkaz] tak se tam píše ze k obnovovaní tovarka už nebudu(nikdy)potřebovat instalační médium. Chápu to správně?????

 12. A jak to bude třeba s PRELOAD partition, ze které se obnovuje třeba Lenovo, HP ntb? Jestli se i PRELOAD partition nahrají W10? Docela mě to zajímá, protože když bych na svém Lenovu zmáčknul Recovery tool, aby se mi nenainstalovali zase W7 nebo W8. Díky za radu.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Tak rozhodně nedojde k update recovery parcely. Víc pravděpodobné, že upgrade \ nebo čistá instalace vám tu recovery parcelu, sestřelí a nebude použitelná vůbec.

  • Martin P.: Jsem na to zvědav. Pro jistotu, mám zazálohovaný udělaný image HDD i recovery partition.

  • kraken (neregistrovaný)

   Konkrétne na Lenovo. Som najprv upgradoval z W8.1 na W10 kvôli aktivácii. Potom cez Recovery tool nanovo W8 – W8.1 a čistý W10. windows old zmazaný prečistený disk. Aktualizácia Recovery tool na 7.0 vytvorenie zálohy na disk. Hotovo.

 13. Upgradoval jsem přes [odkaz] Update se tedy musel celý stáhnout znovu a společně s instalací vše trvalo kolem hodiny. Aktivace proběhla automaticky. Takže pokud nechcete čekat, toto zaručeně funguje.

 14. Promiň. Dal jsem za odkaz tečku, končil jsem větu – nefungoval. [odkaz]

  • Je to jakýsi nástroj, ve chvíli, kdy se stáhne, nabídne upgrade nebo obraz.

  • Mixam (neregistrovaný)

   Jo, ale mě ten program nedělá nic :D

  • Mixam (neregistrovaný)

   Hlavně že Insideři se mají na řadu dostat jako první, ale já stále nedostal nic a spousta známých již instaluje z rezervace, kterou provedli dlouho po mě.

  • Ve chvíli, kdy jsem ten program stáhl, spustil jsem, nabídlo mi tu ke stažení obraz nebo upgrade, zvolil jsem upgrade. Poté už jsem se proklikal vším, co mi „stálo v cestě“ a vše je nainstalovaná, soubory zůstaly v původním stavu včetně nastavení. Product key to po mně v žádném z kroků nechtělo a byl tam automaticky. V nastavení je do jednoho měsíce možnost návratu zpět (v mém případě) k 8.1.

 15. Nezkoušel někdo po instalaci W10, zkusit restore z recovery partition, jestli se nainstaluje původní OS? Díky

  • Mixam (neregistrovaný)

   Zítra vyzkouším, konečně se mi dostavila aktualizace a po nainstalování jsem ztratil licenci a nejde aktivovat, že je klíč nefunkční. Jako co to má být tohle.

  • fleet_admiral

   Mám stejný problém, po upgradu se z aktivovaných W7Pro staly s daným PK neaktivovatelné W10Pro – a podle kódu chyby je to něco, co Microsoft trápí pro dellácké licence už od vist. Řešení jsem nedogooglil, takže jsem downgradoval zpět na W7.

  • Na Surface Pro 3 po upgradu na Win10 po obnovení do tovarního nastavení jsem byl opět na Win8.1, zřejmě je to kvůli oné možnosti do měsíce vrátit předešlý systém.

  • LuboCZ: Nemyslím, ten se válí v 20GB čemsi na céčku.

  • Mixam (neregistrovaný)

   Já nejspíš na řešení přišel, najel jsem do nastavení a použil tovární nastavení, kde jsem vymazal jen disk se systémem. Dokonce se to zbavili i windows.old. Ale to hlavní, po továrním nastavení zůstaly win10 a aktivovala se licence.

  • Mám 5 let starý ntb Lenovo SL410 s Win 7 32bit Pro EN a zde jsou mé poznatky: Pokus č.1 – instalace skrze USB disk proběhla za 25 minut a Win 10 Pro 32 bit EN jsou NEAKTIVOVANÉ! Pokus č.2 – recovery skrze WIN7 recovery disk a image Win7 z Windows backup, pak instalace skrze USB disk přímo z Win7 a po 30 min mám Win 10 Pro 32 bit EN a AKTIVOVANÉ! Co se týče recovery partition, tak ta původní Lenovo 8GB s Win7 zůstala a Win 10 si udělali svojí recovery partition s 450MB.

  • Pokus č.1 – instalace skrze USB disk proběhla za 25 minut a Win 10 Pro 32 bit EN jsou NEAKTIVOVANÉ! Byl proveden boot z daného instalačního USB disku.

  • Ja som to robil upgrade cez ten tool a Win som tiez nemal aktivovany. Klikol som na aktivovat teraz a nebol problem. Do 3s som mal W10 aktivovani

 16. kraken (neregistrovaný)

  Mna by zase zaujímalo že ak už mam W10 aktivovaný a rozhodnem sa stiahnuť ISO W10 a preinštalovat system vyformátovanim disku či mi zostane licencia z pred inštalovaného W8. Dik.

 17. Artur (neregistrovaný)

  je windows 10 v češtine nebo ne ,??

  • Jen, jen si neumí při upgrade převzít nastavení z W8 (trapné), ale češtinu můžeš nastavit. Jedině snad, že je nějaká Single language verze (asi jakési osekání jako Bwith Bing), pak by jsi měl na tvrdo ten jeden jazyk.

 18. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Takze oni to smirovani ve finalni verzi nevypli: [odkaz]

  Dalsi duvod proc zustat u sedmicek.

  • Jak v práci, tak doma na sedmičkách zůstávám.Update jsem dělal jen kolegovi na notebooku pro jeho dceru a nic me v systému nenadchlo a nenasel jsem hlavne jedinny důvod k prechodu.

  • Arakin: zas si nepochopil pisane co? Vsetky „smirovacie“ sluzby sa daju vypnut. A „smirovaci“ SW v TP bol kus iny ako je v RTM. V RTM nie je Keyloger, RTM zbiera „len“ Data pre lepsiu synchronizaciu medzi zariadeniami. Samozrejme AdID je aj pri googli a v podstate kazda Cookies je nieco podobne. Ale aj toto mozes vypnut. Zas robis z komara somara a nechapes pisanemu.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Tomasi, nikoliv, to jenom ty nepremyslis nad realitou. Kolik uzivatelu bude realne schopno si to smirovani vypnout? O to jde, Ze je to opt out misto opt in, coz je naprosto spatne.

  • Hned mas moznost pri instalacii/upgrade. A pocut to od teba je take ironicke. To ze ta google smiruje kade sa len v droide pohnes to ti nevadi :D Len tam je ten problem ze to ani vypnut nemozes :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).