Domů » Články » Vyzkoušeli jsme Surface Headphones: první sluchátka se Microsoftu povedla

Vyzkoušeli jsme Surface Headphones: první sluchátka se Microsoftu povedla

Od představení bezdrátových sluchátek Microsoft Surface Headphones uplynul již téměř rok, ale i tak mě jejich otestování velmi lákalo, zvláště pak když mi na mém smartphonu z nejasných důvodů přestal fungovat 3,5mm konektor. Možnost zapůjčit si Surface Headphones tak rozhodně přišla vhod, a když už jsem tu možnost dostal, tak proč se o zkušenosti nepodělit s ostatními?

surface headphones

Surface Headphones: podařená prvotina

Surface Headphones jsou velká náhlavní sluchátka s obřími mušlemi spojenými pevným, avšak pružným mostem, který umožňuje přizpůsobení různým velikostem hlavy. Rám mostu je kovový, konstrukce je však schovaná do plastové a zespodu pogumované ochrany.

Na mé hlavě jsem s pohodlným usazením problém neměl, v horkých dnech se mi ovšem pod pěnovými polštářky mušlí obalenými koženkou poměrně značně potila hlava. Někomu by také mohla vadit vyšší hmotnost 290 gramů.

Celkový design je minimalistický, avšak účelný. Šedá barva koresponduje se základní barvou počítačů Surface, byť jako zdroj hudby budete patrně primárně používat jiné zařízení, s největší pravděpodobností smartphone. Surface Headphones mohou být spárovaná se dvěma zařízeními zároveň, přepínání je pak zcela automatické podle toho, který zdroj zrovna vyluzuje zvuky.

recenze surface headphones 8

Vnější povrch mušlí je vyroben z kvalitního plastu a ukrývá největší kouzlo testovaného zařízení – ovladače. Každá z mušlí disponuje velkou kruhovou dotykovou plochou, která je navíc obehnána mechanicky otočným prstencem. Dotykovými plochami lze ovládat hudební přehrávač, přijímat či odmítat hovory či spouštět hlasového asistenta, prstence pak slouží ke změně hlasitosti (pravé sluchátko) a k volbě míry potlačení okolního hluku (levé sluchátko).

Ovládání je velmi návykové, pokud si však budete chtít upravit polohu sluchátek na hlavě, může se stát, že zavadíte o dotykovou plošku a tím si přerušíte hudební produkci. Díky čidlu sluchátka poznají, kdy jsou sundané z hlavy, v tomto případě se reprodukce automaticky přeruší a přehrávání zvuku na zdroji pozastaví.

recenze surface headphones 7

Hluk nebo ticho si zvolíte otočením prstence

Surface Headphones disponují funkcí aktivního potlačení okolního hluku, a to ve 13 úrovních. Vybrat si tak můžete, zda chcete slyšet ruch ulice, či absolutní klid. V prvním případě okolní zvuky nahrává čtveřice mikrofonů a pouští vám jej do sluchátek. To se může hodit ve chvíli, kdy potřebujete s někým komunikovat nebo se přesvědčit, zda se vám ten zvuk houkající sanitky za vašimi zády opravdu jen nezdál.

recenze surface headphones 3

Potlačení okolního hluku funguje přesně naopak, sluchátka okolní ruch analyzují a do uší posílají opačnou fázi, čímž jsou nežádoucí zvuky částečně eliminovány. Funkce nefunguje úplně stoprocentně, při jízdě na kole se mi například do uší vkrádal vítr, i když jsem měl potlačení nastavené na maximum. Běžný ruch, popř. kancelářský šum ale dokáží utlumit poměrně efektivně.

recenze surface headphones 11

Zvuk, který uspokojí i náročnějšího posluchače

Kvalita zvuku vycházející ze dvou 40mm měničů je na velmi dobré úrovni, byť někomu by se mohl projev zdát až příliš neutrální. Pokud jste například milovníky výrazné basové složky, budete ji muset malinko povzbudit ekvalizérem.

Nejste-li vyložený audiofil, ale běžný posluchač, budete nadstandardně spokojen, a to i přesto, že Surface Headphones používají k přenosu zvuku starší Bluetooth 4.2 bez podpory modernějších protokolů APTX nebo LDAC. Se Surface Headphones lze rovněž i telefonovat, kvalita hovoru je dostatečná -- druhá strana sice poznamenala, že zvuk není tak jasný jako při volání ze smartphonu, ale že to v zásadě není na překážku.

surface headphones 2

Sluchátka lze také připojit drátově, na těle se totiž nachází i 3,5mm jack. Druhým přítomným portem je USB-C, kterým se sluchátka dobíjejí. Microsoft slibuje až 15 hodin reprodukce hudby, praxe je však o něco horší; záleží, jak moc využíváte funkce aktivního potlačení hluku. Při mém běžném provozu (cesty vlakem, venčení psa, apod.) jsem se obvykle dostával na metu 12 hodin.

surface headphones 3

Surface Headphones jsou dodávaná v elegantní krabičce na zip, kromě sluchátek v ní najdete ještě kabel jack-to-jack a nabíjecí USB-C to USB-A kabel. Krabička je poměrně velká a v zavazadle zabere hodně místa, bohužel lepší způsob přenášení asi nenajdete – sluchátka nelze jakkoliv složit do přijatelnějších rozměrů.

recenze surface headphones 9

Patrně největším problémem Surface Headphones je jejich dostupnost, nebo přesněji nedostupnost. Zatímco počítače Surface v České republice Microsoft prodává pomocí svých partnerů, Surface Headphones jsou u nás takřka nesehnatelné a testovaný model je jeden z mála (ne-li vůbec jediný) exemplář na území ČR.

Pokud však budete mít možnost si je obstarat, rozhodně vás od koupě nebudeme odrazovat, i přes vyšší investici – oficiální americká cena je stanovena na 350 dolarů, což je i s daní nějakých deset tisíc korun.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments