TOPlist

Vyzkoušeli jsme nové Nokie s Windows Phone (první dojmy)

Dostali jsme možnost krátce vyzkoušet nově představené Nokie modelové řady Lumia (710 a 800) s operačním systémem Windows Phone 7.5 „Mango“. Přečtěte si naše první dojmy.

Dnes se v pražské kavárně Starbucks na Malostranském náměstí konalo tradiční setkání OpenCoffee Club se společností Nokia. Její zástupce Igor Šmerda nás krátce seznámil s novinkami uvedenými na konferenci Nokia World. K odzkoušení byly nové telefony Lumia 710 a Lumia 800 se systémem Windows Phone 7.5, stejně tak jako telefony řady Asha určené pro rozvojové trhy. Nás samozřejmě nejvíce zajímaly nové Nokie s mobilními Windows. Jak vypadají ve skutečnosti, jak dobře padnou do ruky?

- - 
Nokia Lumia 800 

- - 
Nokia Lumia 710 s výměnnými kryty 

Omluvte prosím sníženou kvalitu fotografií, v kavárně bylo špatné osvětlení. Některé telefony se také nesměly fotit z určitých stran, protože ještě byly označené číslem prototypu.

Nokia Lumia 710

Obě nové Nokie působí moc pěkně. Lumia 710 bude určitě hitovka, je celkem malá, do ruky padne příjemně. Je možná trochu „hluboká“, ale drží se díky zaobleným zádům opravdu dobře. Nepůsobí tak plastově jako na fotkách, vypadá docela pevně.

- - -

Zadní strana je lesklá, telefon ale nevyklouzává z ruky. Věřím, že v ostatních barevných kombinacích bude vypadat ještě lépe než v té bílé. Hardwarová tlačítka jsou super. Displej je trochu zapuštěný, rámeček kolem něj docela velký. Jeho kvalita zobrazování je taková normální, průměrná, jako u běžných HTC (nejedná se o AMOLED, ale klasický TFT LCD). Věřím, že tenhle telefon se ale bude hodně dobře prodávat, zvlášť, jestli bude za výhodnou cenu. Nová navigace Nokia Drive k odzkoušení nebyla, vestavěný fotoaparát jsme také nezkoušeli.

Nokia Lumia 800

Nová Lumia 800 byla k odzkoušení v obou variantách, v černé i modré. Vypadá luxusně, pevně, je vyrobená opravdu z jednoho kusu materiálu. Působí dobře, ani trochu plastovým dojmem. Modrá varianta měla lesklou úpravu, černá byla matná (v téhle variantě vypadala prakticky stejně, jako Nokia N9). Ještě se bude vyrábět v bílé barvě, v té prý zatím existuje v matné i lesklé úpravě. Velikostně je menší, než například Omnia 7, do ruky padne dobře. AMOLED displej na mě působil velice dobře, má o něco tmavší a sytější barvy než  Samsung Omnia 7. Displej je ale o něco menší, možná by se tam ještě trochu větší úhlopříčka vešla. Sklíčko nad displejem je po stranách trochu zahnuté, ale ničemu to nevadí. Přední strana se celkem upatlává. Jinak telefon působí kompaktním, pevným, odolným dojmem. Kdybych si měl vybrat, nebál bych se ani jedné z těchto Nokií. Každá samozřejmě ale bude mít jinou cílovou skupinu. Jinak Lumia 800 v jasné modré barvě působí opravdu svěžím dojmem, matná úprava černé varianty je zase lepší na dotek.

- - - 

Pan Igor Šmerda nás také seznámil s aktuální strategií společnosti Nokia v České republice a celosvětově. První telefony by se měly dostat oficiálně na český trh až po novém roce. Tyto dva měsíce chce ale Nokia u nás věnovat přípravě a odzkoušení si různých drobných akcí (například pro vývojáře), aby potom vše dobře klapalo. O další plánované marketingové strategii zatím nebylo více řečeno (tisková konference pro novináře se ještě bude konat), prý do toho ale Nokia plánuje jít naplno. Už teď se domlouvá spolupráce s operátory, přítomen byl zástupce společnosti O2.

- - -

Také se diskutovalo o tom, zda přijde určité spojení vývojových nástrojů pro Symbian (Qt) a Windows Phone, aby se pro ně mohlo programovat stejným způsobem. O tomto se do budoucna neuvažuje, Symbian a Windows Phone budou dvě oddělené platformy, pro rozdílné publikum. Opět bylo ale zdůrazněno, že Windows Phone teď bude pro Nokii hlavní platformou pro hi-end telefony, Symbian zatím zůstane pro své specifické publikum. Tyto dvě platformy spolu ale zatím budou, minimálně pro programátory, stále společně koexistovat.

- -

Předběžně bylo také oznámeno konání zajímavé vývojářské soutěže – hackatonu, který bude pořádat Nokia ve spolupráci se společností Microsoft. Bude se konat v Praze 8. – 9. prosince, soutěžit budou malé několikačlenné týmy. Budou si moci zvolit platformu Silverlight, XNA nebo Qt. Očekává se účast několika desítek lidí, cca půlka by programovala pro Windows Phone a půlka pro Symbian. K dispozici tam také budou mentoři pro každou platformu, kteří účastníkům případně rádi poradí. Určitě se bude soutěžit o zajímavé ceny. Zájem o akci bude nejspíš docela velký, pokud byste se chtěli zúčastnit, nezapomeňte si ohlídat, až budou uveřejněny nové informace. Určitě vás budeme na SmartManii informovat.

Pokud si budete chtít také prohlédnout nové Nokie naživo, určitě budou k odzkoušení také na listopadové konferenci MS Fest.

Autor článku Tomáš Slavíček
Tomáš Slavíček

Kapitoly článku