Vyzkoušeli jsme Microsoft Surface RT: První dojmy z používání

I Microsoft si je vědom neustále rostoucího trhu s tablety. Do těchto vod vyslal své zástupce pod značkou Surface, my vám v dnešním článku přiblížíme levnější ARM verzi Surface RT.

Redmondský gigant využil svých nemalých zkušeností s výrobou nejen počítačového hardwaru a kromě spoléhání na spolupráci s OEM výrobci se rozhodl sám ukázat, co si představuje pod pojmem „tablet“. Aby uspokojil poptávku konzumentů obsahu i pracovníků na cestách, nepředstavil v červnu pouze jedno zařízení, jak se hojně spekulovalo, ale hned dvě. První z nich postavené na architektuře ARM běží na systému Windows RT a útočí na iPad a jeho konkurenci s Androidem. To druhé s Windows 8 Pro a chipsetem od Intelu bude sdílet trh spíše s ultrabooky.

 
Hádanka pro opravdové fanoušky: Dokážete poznat všechna zařízení na fotografii? Své tipy pište do komentářů

Oba tablety se mohou pochlubit širokoúhlými displeji s úhlopříčkou 10,6 palců chráněnými sklem Gorilla Glass 2 a tělem z hořčíkové konstrukce, která má zajistit odolnost proti poškrábání a opotřebení při manipulaci. Velmi příjemná je přítomnost výklopného stojánku na zadní straně, který umožní pohodlné sledování filmů nebo psaní na připojené klávesnici. V dnešním článku se zaměříme na první zmíněný tablet s názvem Surface RT.

  

Konstrukce a dílenské zpracování: Jde příkladem

Hned při prvním uchopení tabletu máte pocit, že v ruce držíte opravdu kvalitně zpracovaný kus „železa“, a ne nějaké plastové tintítko. Díky kombinaci použitých materiálů a kvalitního zpracování se konstrukci nedá prakticky nic vytknout a musíme uznat, že i po designové stránce je Surface opravdový elegán v černém. Nejvíce nás samozřejmě zajímala odolnost mechanických částí – tedy magnetu pro připnutí klávesnice a výklopné opěrky. Navzdory počáteční nedůvěře a obavám o pád velice rychle zjistíte, že za magnetický spoj můžete dát ruku do ohně, jinými slovy tablet bezpečně udržíte za klávesnici ve vzduchu a i když s ním zatřesete, drží se jak rotvajler nohavice.

- - -

Opěrka působí taktéž celkem stabilně, je pečlivě upevněna k hlavní konstrukci; před prvním odklopením s ní budete možná trochu zápasit, nejde jen tak snadno odklopit kdekoliv jelikož je mezera mezi podpěrkou a zadním krytem naprosto minimální. Musíte najít jedno konkrétní místo, které výrobce určil k otevírání; tam se nachází dostatečná mezera pro pohodlné uchycení a odklopení prstem, nevnímáme to ale jako nevýhodu konstrukce, je to skutečně otázka zvyku, po pár dnech už budete podstavec vyklápět i poslepu.

- - -

Přední straně dominuje 10,6” dotykový LCD displej o rozlišení 1366 × 768 pixelů, nad ním se nachází HD kamerka pro videohovory, proximity senzor a uprostřed spodního okraje uvidíte senzorové tlačítko Start, kterým lze zařízení probudit, nebo se pak díky němu vždy vrátíte na domovskou obrazovku Windows. Na pravé straně se nachází konektor napájení, microHDMI pro připojení k televizi či monitoru, jeden z dvojice reproduktorů a klasický USB 2.0 konektor s podporou USBhost pro připojení téměř jakékoliv periferie, což je nespornou výhodou oproti konkurenci.

- - -

Na opačné straně najdete druhý systémový reproduktor, 3,5mm audio jack, tlačítka pro ovládaní hlasitosti a zmíněný žlábek pro odklopení stojánku. Horní strana skrývá tlačítko pro zapnutí a vypnutí zařízení, dvojici mikrofonů pro nahrávání stereo zvuku a na té spodní už je jen magnetický konektor pro připnutí klávesnice. Na zádi lze spatřit čočku hlavního fotoaparátu  a po odklopení stojánku na vás vykoukne slot na microSD kartu.

- - -

Touch Cover: Kryt a klávesnice v jednom

Pod pojmem Touch Cover se skrývá polstrovaný kryt displeje s integrovanou klávesnicí na vnitřní straně, který se zmíněným magnetickým portem připíná k tabletu a přimhouříte-li jedno oko, trochu vám může připomínat Smart Cover pro iPad, opravdu jen trošku. Stejně jako v případě Smart Coveru, ani Touch Cover nenaleznete v základním balení, musíte tedy při nákupu tabletu počítat s další investicí. V USA si momentálně za samostatný Touch Cover v různých barvách připlatíte 119 dolarů, v sadě s tabletem pak 100 dolarů, což není zrovna lidová cena, pokud ale hodláte tablet využívat příležitostně i k práci či studiu, rozhodně se vyplatí pro tento kus příslušenství sáhnout hlouběji do kapsy.

- - -

Při překlopení Touch Cover přes displej by se zařízení mělo díky proximity senzoru uspat, nám se to však nedařilo a museli jsme jej vypnout ručně stiskem tlačítka na horní straně, případně nastavit dostatečně krátkou prodlevu automatického zámku. Tlačítka klávesnice mírně vystupují nad povrch, takže dotekem poznáte žlábky mezi jednotlivými klávesami, při psaní se však tlačítka nepromačkávají a i když na běžné klávesnici dokážete psát poslepu, zpočátku se budete muset dívat na prsty, zatím bohužel nemůžeme posoudit, zda se to zlepší po dlouhodobém používání.

- - -

Absence mechanických částí je ale zároveň největší výhodou Touch Cover, klávesnice je díky tomu odolná vůči polití vodou a pokud u počítače a tabletu rádi svačíte, nemusíte mít obavy – mastných skvrn od jídla se také snadno zbavíte, stačí namočit hadřík do mýdlové vody a klávesnici utřít.

Windows 8 RT

Zatímco při testování Windows 8 na stolním počítači se zdá ovládání myší v rozhraní velkých dlaždic naprosto nelogické, stejně jako vyvolávání neviditelných prvků najížděním na okraje monitoru, na desetipalcovém tabletu s dotykovým displejem to vše najednou dává smysl. Pokud jste někdy používali nebo používáte Windows 8 na PC, po vyzkoušení Surface budete mít pocit, jako byste objevili chybějící díly skládanky – pochopíte, že Microsoft vlastně celé to grafické rozhraní připravoval na míru pro Surface a desktopová verze je vlastně takový vedlejší produkt, který ještě potřebuje spoustu optimalizace.

Tam, kde na PC musíte najet myší k okraji, stačí na tabletu provést gesto od okraje displeje a schované ovládací prvky a nabídky poslušně vyjíždějí, pokud jste tedy měli možnost se alespoň pořádně rozkoukat v desktopových osmičkách, ovládání Surface bude pro vás zcela intuitivní a velice rychle si na něj zvyknete.

  

Systém poháněný Tegrou 3 fungoval při testování svižně a při běžné práci se nám jej nepodařilo utahat tak, aby šlo zpozorovat nějaké sekání. Stejně jako u PC můžete zobrazit i klasickou plochu s Aero rozhraním, přídavek RT v názvu ale znamená, že nelze doinstalovat Aero programy ze stolních Windows. Pokud se bez svých desktopových programů z nějakého důvodu neobejdete, budete si muset počkat na Microsoft Surface Pro, který nabídne plnohodnotné osmičky ovšem za značně vyšší cenu (zatím neznáme oficiální ceny pro ČR, ale počítejte s částkou nad 20 tisíc Kč). Na otestování výdrže jsme zatím neměli dostatek času, ale ze zahraničních recenzí víme, že tablet bez problémů zvládne okolo 8 hodin aktivního používání.

  

Pokud nebudeme Surface RT srovnávat s počítačem či notebookem, ale s ostatními tablety, pro běžného uživatele toho nabízí více než dost a s trochou nadsázky se dá říci, že díky hardwarové výbavě, klávesnici a Windows 8 RT je to současně nejuniverzálněji využitelný tablet. Na klasickou plochu se dostanete v praxi pouze při práci s kancelářským balíkem Office 2013 RT či průzkumníkem souborů. Pokud by Microsoft tyto dva programy dokázal plně integrovat do Modern UI (dříve Metro UI), bylo by z našeho pohledu lepší Aero z RT verze zcela odstranit a vyléčit tak částečnou schizofrenii grafického rozhraní.

  

K surfování na webu slouží Internet Explorer 10, mnohé uživatele zamrzí fakt, že na Surface zatím nelze nainstalovat jakýkoliv jiný browser, na druhou stranu je na čase zbořit mýtus o Internet Exploreru jako prohlížeči, který je dobrý leda tak na stažení jiného prohlížeče. Doby Windows XP, kdy program s modrým “éčkem” v logu způsoboval víc problémů než potěšení jsou nenávratně pryč, Microsoft si dal s prohlížečem dost práce a vypěstoval z něj poměrně svižného konkurenta.

Do you know this guy? | Internet Explorer

Na tabletu Surface RT při jeho používání narazíte na zajímavou překážku – některé flashové prvky se přehrají bez problémů, jiné se vůbec nenačtou. Na vině není neschopnost prohlížeče, nýbrž zvláštní bezpečnostní opatření Microsoftu. Pánové v Redmondu sepsali seznam “bezpečných” webových stránek, na kterých funguje flash plnohodnotně, u všech ostatních je flash blokovaný, zřejmě aby se vyhnuli lagů u stránek, které jsou nadmíru přeplněné flashovou reklamou. Komunita uživatelů naštěstí velice rychle našla způsob, jak toto opatření obejít – stačí rovnou na tabletu otevřít soubor C:\Users\[JMÉNO_UŽIVATELE]\AppData\Local\Microsoft\Internet Explorer\IECompatData\iecompatdata.xml a připsat do něj adresy webových stránek, na kterých chcete zprovoznit Flash.

  

Cena

Cena nejlevnější varianty tabletu Microsoft Surface s kapacitou 32 GB činí 499 dolarů (cca 11 400 Kč s DPH). Pokud k ní budete chtít přibalit ještě kryt Touch Cover, budete muset z peněženky vytáhnout 599 dolarů (cca 13 700 Kč). Nejvyšší model s 64 GB vnitřní paměti a stejným krytem pak přijde na 699 USD (cca 16 000 Kč). V ceně tabletu dostanou zákazníci i předinstalovanou finální verzi Microsoft Office 2013 Home & Student RT. Microsoft dále nabízí i samostatné příslušenství; Touch Cover v různých barvách stojí 119 dolarů (cca 2 700 Kč), Type Cover s kvalitnější klávesnicí ještě o 10 dolarů více (cca 2 950 Kč s DPH). Ceny ani dostupnost na českém a slovenském trhu ještě nebyly oznámeny.

  

Z krátkodobého testování se nedá vyvodit definitivní hodnocení tabletu, tento článek se má věnovat prvním dojmům a ty byly vesměs pozitivní. Microsoft Surface RT je precizně zpracovaný kus elektroniky, za který se nebudete stydět na veřejnosti. Po softwarové stránce je důležité se nenechat svést iluzí plnohodnotných Windows a neočekávat více, než může tablet jako takový reálně nabídnout. Pokud v tomhle máte jasno, Microsoft Surface RT se pro vás může stát velice všestranným nástrojem pro zábavu i práci.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku