Domů » Články » Vyzkoušeli jsme Microsoft Surface RT: První dojmy z používání

Vyzkoušeli jsme Microsoft Surface RT: První dojmy z používání

I Microsoft si je vědom neustále rostoucího trhu s tablety. Do těchto vod vyslal své zástupce pod značkou Surface, my vám v dnešním článku přiblížíme levnější ARM verzi Surface RT.

Redmondský gigant využil svých nemalých zkušeností s výrobou nejen počítačového hardwaru a kromě spoléhání na spolupráci s OEM výrobci se rozhodl sám ukázat, co si představuje pod pojmem „tablet“. Aby uspokojil poptávku konzumentů obsahu i pracovníků na cestách, nepředstavil v červnu pouze jedno zařízení, jak se hojně spekulovalo, ale hned dvě. První z nich postavené na architektuře ARM běží na systému Windows RT a útočí na iPad a jeho konkurenci s Androidem. To druhé s Windows 8 Pro a chipsetem od Intelu bude sdílet trh spíše s ultrabooky.

 
Hádanka pro opravdové fanoušky: Dokážete poznat všechna zařízení na fotografii? Své tipy pište do komentářů

Oba tablety se mohou pochlubit širokoúhlými displeji s úhlopříčkou 10,6 palců chráněnými sklem Gorilla Glass 2 a tělem z hořčíkové konstrukce, která má zajistit odolnost proti poškrábání a opotřebení při manipulaci. Velmi příjemná je přítomnost výklopného stojánku na zadní straně, který umožní pohodlné sledování filmů nebo psaní na připojené klávesnici. V dnešním článku se zaměříme na první zmíněný tablet s názvem Surface RT.

  

Konstrukce a dílenské zpracování: Jde příkladem

Hned při prvním uchopení tabletu máte pocit, že v ruce držíte opravdu kvalitně zpracovaný kus „železa“, a ne nějaké plastové tintítko. Díky kombinaci použitých materiálů a kvalitního zpracování se konstrukci nedá prakticky nic vytknout a musíme uznat, že i po designové stránce je Surface opravdový elegán v černém. Nejvíce nás samozřejmě zajímala odolnost mechanických částí – tedy magnetu pro připnutí klávesnice a výklopné opěrky. Navzdory počáteční nedůvěře a obavám o pád velice rychle zjistíte, že za magnetický spoj můžete dát ruku do ohně, jinými slovy tablet bezpečně udržíte za klávesnici ve vzduchu a i když s ním zatřesete, drží se jak rotvajler nohavice.

- - -

Opěrka působí taktéž celkem stabilně, je pečlivě upevněna k hlavní konstrukci; před prvním odklopením s ní budete možná trochu zápasit, nejde jen tak snadno odklopit kdekoliv jelikož je mezera mezi podpěrkou a zadním krytem naprosto minimální. Musíte najít jedno konkrétní místo, které výrobce určil k otevírání; tam se nachází dostatečná mezera pro pohodlné uchycení a odklopení prstem, nevnímáme to ale jako nevýhodu konstrukce, je to skutečně otázka zvyku, po pár dnech už budete podstavec vyklápět i poslepu.

- - -

Přední straně dominuje 10,6” dotykový LCD displej o rozlišení 1366 × 768 pixelů, nad ním se nachází HD kamerka pro videohovory, proximity senzor a uprostřed spodního okraje uvidíte senzorové tlačítko Start, kterým lze zařízení probudit, nebo se pak díky němu vždy vrátíte na domovskou obrazovku Windows. Na pravé straně se nachází konektor napájení, microHDMI pro připojení k televizi či monitoru, jeden z dvojice reproduktorů a klasický USB 2.0 konektor s podporou USBhost pro připojení téměř jakékoliv periferie, což je nespornou výhodou oproti konkurenci.

- - -

Na opačné straně najdete druhý systémový reproduktor, 3,5mm audio jack, tlačítka pro ovládaní hlasitosti a zmíněný žlábek pro odklopení stojánku. Horní strana skrývá tlačítko pro zapnutí a vypnutí zařízení, dvojici mikrofonů pro nahrávání stereo zvuku a na té spodní už je jen magnetický konektor pro připnutí klávesnice. Na zádi lze spatřit čočku hlavního fotoaparátu  a po odklopení stojánku na vás vykoukne slot na microSD kartu.

- - -

Touch Cover: Kryt a klávesnice v jednom

Pod pojmem Touch Cover se skrývá polstrovaný kryt displeje s integrovanou klávesnicí na vnitřní straně, který se zmíněným magnetickým portem připíná k tabletu a přimhouříte-li jedno oko, trochu vám může připomínat Smart Cover pro iPad, opravdu jen trošku. Stejně jako v případě Smart Coveru, ani Touch Cover nenaleznete v základním balení, musíte tedy při nákupu tabletu počítat s další investicí. V USA si momentálně za samostatný Touch Cover v různých barvách připlatíte 119 dolarů, v sadě s tabletem pak 100 dolarů, což není zrovna lidová cena, pokud ale hodláte tablet využívat příležitostně i k práci či studiu, rozhodně se vyplatí pro tento kus příslušenství sáhnout hlouběji do kapsy.

- - -

Při překlopení Touch Cover přes displej by se zařízení mělo díky proximity senzoru uspat, nám se to však nedařilo a museli jsme jej vypnout ručně stiskem tlačítka na horní straně, případně nastavit dostatečně krátkou prodlevu automatického zámku. Tlačítka klávesnice mírně vystupují nad povrch, takže dotekem poznáte žlábky mezi jednotlivými klávesami, při psaní se však tlačítka nepromačkávají a i když na běžné klávesnici dokážete psát poslepu, zpočátku se budete muset dívat na prsty, zatím bohužel nemůžeme posoudit, zda se to zlepší po dlouhodobém používání.

- - -

Absence mechanických částí je ale zároveň největší výhodou Touch Cover, klávesnice je díky tomu odolná vůči polití vodou a pokud u počítače a tabletu rádi svačíte, nemusíte mít obavy – mastných skvrn od jídla se také snadno zbavíte, stačí namočit hadřík do mýdlové vody a klávesnici utřít.

Windows 8 RT

Zatímco při testování Windows 8 na stolním počítači se zdá ovládání myší v rozhraní velkých dlaždic naprosto nelogické, stejně jako vyvolávání neviditelných prvků najížděním na okraje monitoru, na desetipalcovém tabletu s dotykovým displejem to vše najednou dává smysl. Pokud jste někdy používali nebo používáte Windows 8 na PC, po vyzkoušení Surface budete mít pocit, jako byste objevili chybějící díly skládanky – pochopíte, že Microsoft vlastně celé to grafické rozhraní připravoval na míru pro Surface a desktopová verze je vlastně takový vedlejší produkt, který ještě potřebuje spoustu optimalizace.

Tam, kde na PC musíte najet myší k okraji, stačí na tabletu provést gesto od okraje displeje a schované ovládací prvky a nabídky poslušně vyjíždějí, pokud jste tedy měli možnost se alespoň pořádně rozkoukat v desktopových osmičkách, ovládání Surface bude pro vás zcela intuitivní a velice rychle si na něj zvyknete.

  

Systém poháněný Tegrou 3 fungoval při testování svižně a při běžné práci se nám jej nepodařilo utahat tak, aby šlo zpozorovat nějaké sekání. Stejně jako u PC můžete zobrazit i klasickou plochu s Aero rozhraním, přídavek RT v názvu ale znamená, že nelze doinstalovat Aero programy ze stolních Windows. Pokud se bez svých desktopových programů z nějakého důvodu neobejdete, budete si muset počkat na Microsoft Surface Pro, který nabídne plnohodnotné osmičky ovšem za značně vyšší cenu (zatím neznáme oficiální ceny pro ČR, ale počítejte s částkou nad 20 tisíc Kč). Na otestování výdrže jsme zatím neměli dostatek času, ale ze zahraničních recenzí víme, že tablet bez problémů zvládne okolo 8 hodin aktivního používání.

  

Pokud nebudeme Surface RT srovnávat s počítačem či notebookem, ale s ostatními tablety, pro běžného uživatele toho nabízí více než dost a s trochou nadsázky se dá říci, že díky hardwarové výbavě, klávesnici a Windows 8 RT je to současně nejuniverzálněji využitelný tablet. Na klasickou plochu se dostanete v praxi pouze při práci s kancelářským balíkem Office 2013 RT či průzkumníkem souborů. Pokud by Microsoft tyto dva programy dokázal plně integrovat do Modern UI (dříve Metro UI), bylo by z našeho pohledu lepší Aero z RT verze zcela odstranit a vyléčit tak částečnou schizofrenii grafického rozhraní.

  

K surfování na webu slouží Internet Explorer 10, mnohé uživatele zamrzí fakt, že na Surface zatím nelze nainstalovat jakýkoliv jiný browser, na druhou stranu je na čase zbořit mýtus o Internet Exploreru jako prohlížeči, který je dobrý leda tak na stažení jiného prohlížeče. Doby Windows XP, kdy program s modrým “éčkem” v logu způsoboval víc problémů než potěšení jsou nenávratně pryč, Microsoft si dal s prohlížečem dost práce a vypěstoval z něj poměrně svižného konkurenta.

Na tabletu Surface RT při jeho používání narazíte na zajímavou překážku – některé flashové prvky se přehrají bez problémů, jiné se vůbec nenačtou. Na vině není neschopnost prohlížeče, nýbrž zvláštní bezpečnostní opatření Microsoftu. Pánové v Redmondu sepsali seznam “bezpečných” webových stránek, na kterých funguje flash plnohodnotně, u všech ostatních je flash blokovaný, zřejmě aby se vyhnuli lagů u stránek, které jsou nadmíru přeplněné flashovou reklamou. Komunita uživatelů naštěstí velice rychle našla způsob, jak toto opatření obejít – stačí rovnou na tabletu otevřít soubor C:Users[JMÉNO_UŽIVATELE]AppDataLocalMicrosoftInternet ExplorerIECompatDataiecompatdata.xml a připsat do něj adresy webových stránek, na kterých chcete zprovoznit Flash.

  

Cena

Cena nejlevnější varianty tabletu Microsoft Surface s kapacitou 32 GB činí 499 dolarů (cca 11 400 Kč s DPH). Pokud k ní budete chtít přibalit ještě kryt Touch Cover, budete muset z peněženky vytáhnout 599 dolarů (cca 13 700 Kč). Nejvyšší model s 64 GB vnitřní paměti a stejným krytem pak přijde na 699 USD (cca 16 000 Kč). V ceně tabletu dostanou zákazníci i předinstalovanou finální verzi Microsoft Office 2013 Home & Student RT. Microsoft dále nabízí i samostatné příslušenství; Touch Cover v různých barvách stojí 119 dolarů (cca 2 700 Kč), Type Cover s kvalitnější klávesnicí ještě o 10 dolarů více (cca 2 950 Kč s DPH). Ceny ani dostupnost na českém a slovenském trhu ještě nebyly oznámeny.

  

Z krátkodobého testování se nedá vyvodit definitivní hodnocení tabletu, tento článek se má věnovat prvním dojmům a ty byly vesměs pozitivní. Microsoft Surface RT je precizně zpracovaný kus elektroniky, za který se nebudete stydět na veřejnosti. Po softwarové stránce je důležité se nenechat svést iluzí plnohodnotných Windows a neočekávat více, než může tablet jako takový reálně nabídnout. Pokud v tomhle máte jasno, Microsoft Surface RT se pro vás může stát velice všestranným nástrojem pro zábavu i práci.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

73 komentářů

 1. Mem (neregistrovaný)

  hlavně MS nechápu, proč tu platformu tříští. Jak jsme probírali s kolegou, W8 store apky mají právě ten úzký mód a obecně jsou uzpůsobené na různá rozlišení, tak proč nemůže ta stejná aplikace běžet i na WP (na telefonu v portrait by se právě ten úzký hezky uplatnil). W8 vypadalo slibně jako sjednocení a místo toho tu máme nekompatibilní tablety s RT, mobily s WP, počítače s Pro :/

  • A ja jsem prave naopak rad ze nepovolili aplikace z WP8 na W8. Kdyz bude vyvojar chtit tak aplikaci do storu predela namisto neergonomicktch paskvilu ktere by se daly vyuzit jen jak rikate v tom uzkem modu. Co se tyce ale Storu pro RT a PC tak to plne souhlasim a kroutim hlavou.

 2. „Zatímco při testování Windows 8 na stolním počítači se zdá ovládání myší v rozhraní velkých dlaždic naprosto nelogické, stejně jako vyvolávání neviditelných prvků najížděním na okraje monitoru, na desetipalcovém tabletu s dotykovým displejem to vše najednou dává smysl.“

  Ha!!! Kdyz jsem psal v mistni diskuzi, ze na W8 je to Metro opravdu dezintegrovane a nedava vubec smysl. Byl jsem osocen, coze jsem to za magora, ktery nepochopil tvurci zamer. Jsem rad, ze nejsem jediny, komu to tak prijde. Tady zda se to aspon smysl dava.

  • Karel (neregistrovaný)

   Ocividne jste nepochopil rozdil. Zde je debata o Windows RT, kde je nutnost pouzit start screen a zarizeni je tedy vybaveno touchscreen pro prijemne pouzivani. Vy jste narazel na start screen na PC, kde je to pouze menu a samotna prace v tomto rozhrani neni nijak nutna, protoze uzivatel PC pouziva desktop.

  • Ovládání na desktopu je naprosto logické. Jen s tím rozdílem, že logika se výrazně liší od předešlých verzí windows a proto na lidi, co na to nejsou zvyklí, může působit zezačátku problémy.

   Já osobně jsem si zamiloval klasický notebook s dotykovým displayem (ThinkPad X220T). Občas ovládám myší, občas rukou. Vše je ok, vše perfektní. Spíš jsou ještě nedostatky například při práci s více monitory…

   Jinak ale ať si RT verzi strčej někam, já chci plnohodnotnou… Kdybych chtěl prohlížečku FB, co víc neumí, koupím si iPad nebo nějaký šunt s Androidem…

  • co se týká ovládání, naprostý souhlas.. po pár dnech zvykání si je práce v osmičkách stejně rychlá, někdy i rychlejší než v předchozích..

  • Karel: prvni odstavec je zkopirovany z clanku. A na ten jsem reagoval.

 3. Mne by zajímalo, jestli do tohodle strojku můžu sharovat net přes BT.. třeba ze staré nokie. Když už to nemá GSM.

 4. Příliš toto nesleduji, není to zde dostupné a je otázka, jestli někdy bude. Nicméně mě překvapuje závěr s poukázáním na výborné dílenské zpracování, jde příkladem apod. I z toho mála co se ke mě dostalo ze zahraničních zdrojů vyplývá, že se přístroji vytýká stírání loga výrobce a rozlepování coveru. Taky se trochu poukazuje na relativně vysoké namaržování přístroje, kdy si nezadá s Applem, v dílenském zpracování ale nesrovnatelné. Je ale možné, že se jednalo o nějaké jiné výrobní série, než máte k dispozici.

  BTW: se šušká, že MS ponížil objednávku výroby z 4 na 2 miliony přístrojů, na úspěch je asi zaděláno (po vzoru KIN, Zune přehrávače,…).

  K cenám se pak nebál být autor připomenout, že systém v zařízení umí sežrat i polovinu dostupné kapacity (u 32GB varianty), tedy si fakticky kupujete 16GB model. Snad se už formulují první žaloby. Je tu naštěstí možnost rozšíření o pam. kartu, nicméně je zde samozřejmě další „MS ALE“, a to, že se tato paměť plně NEintegruje do systému, např. aplikace indexující obsah v úložištích ji nezahrnují do databází, nelze na ni instalovat aplikace, atd. Takže pro některé pomoc nepomoc. Ale věc, která se jistě dá opravit service packy, které by dle mého měl MS produkovat co nejrychleji, aby platforma získala aspoň status rozvíjející se, když už se jí moc nedaří, prozatím.

  • Zmíněné stírání loga je věc, která by se projevila po delší době používání, takže tuto informaci zatím bohužel nemůžeme potvrdit, ani vyvrátit.

  • Zajímavé reakce na to, že to příliš nesleduješ :D

 5. Mam surface rt 64 asi 14 dni, jsem nadseny, normalni notebook jsem za tu dobu snad nezapnul, to same plati o ipad 2 : ) ovladani a prace se soubory je bezkonkurencni. Logo je porad jako nove a touchcover taky. O problemu s rozlepujicim touchcoverem jsem cetl, ale stalo se to opravdu jen par lidem, jen prebirajici servery z toho udelaly vyrobni vadu, buhvi co s tim postizeni majitele delali. Jedine minus je chybejici 3G modul a gps, ale to mam stejne na founu, takze maximalni spokojenost.

  • No jde spíš o to, že někteří tuto (jen párkrát se vyskytlou) vadu vytahují pořád dokola, aby alespoň nějakou našli. Ale to už je úděl těch bulvárních oveček :-)

 6. Mňa zaujíma pri RT verzii :

  1.Ako je na tom prehrávač s podporou tituliek a podporovanými formátmi ?

  2. JE na RT verzii podpora µTorrent ? Alebo ako sú na tom celkovo torrenty ?

 7. Já jsem ze Surface RT nadšený. Pokud nevyjde BlackBerry 10, mám alternativu, kam se upíchnu. Metro stájl je pro mě čerstvým vánkem minimalismu v přeefektovaném kolotočářském světě iOS a Androidu, navíc pro mě nejergonomičtější (spolu s QNX na PlayBooku).

  Desing je krásně technický – pro mě alternativa oproti uhlazenému iPadu a kvalitní surfacovská konstrukce. Do března počkám a pak se rozhodnu, kterou cestou půjdu.

  • Já tedy nevím, jestli jsi viděl někdy iOS a W8RT, ale přepínání úloh, rotace apod. jsou dost podobné, resp. je vidět, kde MS bral inspiraci (včetně gest).

   A Android….co dodat, jaký si ho uděláš, takový ho máš. Zde příp. nadávej na vlastní nevkus při úpravě plochy a launcheru:-)

  • tady přeci nejde o launcher, ale o celé prostředí..

  • Uni: „inspiraci“ bych neřešil, tady má jabko stejně špinavý, ne-li ještě špinavější štít, než ostatní. Navíc je toto téma na debatu s někým jiným, než s tak silně jedno-platformě zaměřeným konzumentem jako jsi ty, sorry.

   Nutno podotknout, že iOS je koncepčně pět let starý OS plus má velmi konzervativní zákazníky, což ho trochu znevýhodňuje. Na druhou stranu brutální fail v podobě map applí zákazníci přežili, takže… ;-)

   Co tu pleteš plochy a launchery? Jak píše Mimonaut, jde o celé prostředí. Čtverkový Android už sice vypadá o dost líp (mám Nexuse), není to applí kolotočárna, ale pořád je tam znát nekonzistence napříč systémem i aplikacemi. WP tu holt stanovil dost vysokou laťku.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Prostredi cisteho Androidu je aspon ve verzi 4.x pekne minimalisticke. Problemem jsou omalovankove nadstavby vyrobcu, ktere Google bohuzel toleruje.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Konzistenci prostredi maji WP peknou, tady se muze konkurence ucit, ale ve WinRT je cela postavena na hlavu pritomnosti desktopu s vlastnim IE, Officem atd. Fakt neslo udelat gui Office RT v Metru, aby nebylo nutne mit aspon v RT systemu 2 odlisna gui? Nepredpokladam, ze by WinRT byly koncipovany na hardcore praci (ostatne licence Office nepovoluje firemni vyuziti), pro tu je tu Surface Pro.

  • OMG ja opravdu nechapu proc to furt někdo resi. Tak ten desktop proste ignoruj, nikdo te nenuti do nej lozit a mas normalni tablet, který muzes používat na konzumaci obsahu, jako každý jiny. Desktop tam mas proste jako bonus, ktery ti proste v pripade, ze to chces vyuzit nabízí moznosti, které u jinych systemu nenajdes…

  • Já chápu, že to někdo řeší. Na jednu stranu nás MS naučí, jak krásně přímočaré a jednoznačné může prostředí být a na druhou stranu do Metra vlepí něco jiného. Pokud navíc není dovoleno firemní využití, taky příliš nevidím význam původního GUI. Ale dá se to nějak překousnout, v ostatním je ten tablet špička.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Protoze Mimonaut a Standa argumentuji modernosti a konzitentnosti rozhrani proti konkurenci. V pripade WP proti tomuto argumentu nemuzu rict ani popel. V pripade WinRT je tomu jinak. Oki, nebudu opoustet Metro (stejne nove desktopove aplikace se z Marketu nainstalovat nedaji), tak pak WinRT nemaji Office.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Standa: Spicka bych tak jednoznacne nerekl, displej mohl byt full HD (na ostrosti textu je rozliseni hodne znat), koncepce WinRT jako velkych Win8 jen prekompilovanych na ARM a z toho podedeny filesystem, registry, naroky na prostor, nutnost recovery partition pro obnoveni do tovarniho nastaveni taky nepovazuju za hitparadu, ikdyz toto zustava pred beznym uzivatelem ukryte, az na ukrojeny prostor ze storage pameti.

   Na druhou stranu ocenuju pekne moderni GUI Metro, latkovy klavesnico-kryt (ikdyz mohl byt o dost levnejsi nebo dokonce v cene), moznost sdileni Metro aplikaci mezi desktopem a tabletem (tady jsem cekal, ze kazda Metro aplikace bude automaticky i pro ARM, ale zrejme se musi programator vice zasnazit, aby byla verze pro Intel i ARM).

  • olda (neregistrovaný)

   Standa: ty si dobrý vtipálek. WIN8 mají natolik čistý design až jim tam zbyly 2 UI, pro jistotu. :-) :-) :-) Větší bastl už nám MS nabídnout nemohl. Však prodeje ukáží nakolik je Surface dobré zařízení.

  • Zipiik: no vidíš to, a já jsem ani nevěděl, že RT je natolik poděděný z dospělých Winů. Ač mám Windowsy rád (to jsem ale necool), tak se na RT budu dívat trochu podezřívavěji. Každopádně mě bude zajímat v podstatě jen stabilita a robustnost, zbytek je mi fuk.

   Olda: možná si znova a přesněji přečti co jsem napsal, než začneš házet smajlíkama. A prosím neargumentuj prodeji – ty nemají s kvalitou příliš společného, je to trošku povrchní argument.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Nevim, proc necool, taky na desktopu pouzivam Windows. Na Win8 tablety jsem byl hodne zvedavy, protoze Metro mi prijde pro ne jak delane, tak ze bych mel „duvod“ poridit si tablet. Ale Surface je pro me zklamani po HW strance (rozliseni displeje, Tegra3 dnes uz neni zadna hitparada) a koncepce WinRT mi prijde proste pochybna, at uz po strance GUI, tak po strance implementace, kde si vyvojari hodne usnadnili praci.

  • Podľa mňa sa zbytočne handrkujete o GUI. Môj osobný názor je taký, že na WinRT je staré GUI len kvôli tomu, že Microsoft nestihol spraviť full metro Office a takisto že nie všetky nastavenia sú dostupné z metra. MS na tom ďalej pracuje. Všetko nasvedčuje tomu, že konečne nebude nový Windows vychádzať raz za čas, ale že budú pravidelné updaty vrátane Windows Phone.

   Microsoft má našliapnuté dobrou cestou. Má za sebou kus roboty, ale ešte viacej pred sebou.

   Ale hádam ani ten najzarytejší odporca Microsoftu nepovie, že MS naďalej spí na vavrínoch. Zlepšuje sa v mobilnom segmentie, snaží sa inovovať v hernom segmente, cloude i desktope. Snaží sa služby spojiť.

   Je to riadne veľký moloch a trvá mu to. Ale úprimne, google na tom nie je o nič lepšie. Je roztrieštený ešte viac.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Souhlasim, i me prijde, ze jedinym duvodem pritomnosti desktopu ve WinRT jsou Office. Pokud MS skutecne dotahne WinRT aspon do podoby full Metro, bude to super.

  • Martin II (neregistrovaný)

   @JANAC_MAREK @ZIPIIK Musim vas oboch sklamat. Ludia z MS sa vyjadrili ze Office neurobia do METRO stylu. Nikdy to ani neplanovali. Jednoducho su presvedceny ze Office vyzaduje moznost prace s viacerymi oknami a desktop je tam na „oknove“ aplikacie. Teda nielen kvoli Office.

  • Martin II: Nehledě na to, že MS jasně řekl, že desktop režim je jejich „killer“ funkce mezi mobilními OS, takže se zde někteří své naděje upírají jiným směrem než MS.

   Standa: Asi nemá smysl reagovat, ostatní vystihli:-)

  • Neviem. Ja som o tom naďalej presvedčený. Ale veď čas ukáže. Keby to s WPF mysleli vážne, nechali by bežať aj iné EXE skompilované pre ARM. A navyše veď vraj Office na WinRT nemôže byť na komerčné účely a ani v metre nie je problém spraviť aby išli dve okná vedľa seba. Teraz je to len tak, že sa dá zobraziť minipanel. Snáď pridajú možnosť aj na polovicu. A pridať do metro aplikácie lišty na prepínanie medzi otvorenými súbormi nie je problém.

   Skôr je problém ten Office do metra spraviť. Je to zložitý a komplexný balíček. Kopec ľudí ale aj tak všetky funkcie nevyužijú a tak to možno funkčne orežú.

  • Pokud někdo chce „plnotučné“ Office, tak jako tak zvolí klasickou a ověřenou platformu, Windows. Jen málo kdo (natož trh) se vrhne do Office/NeOffice na nějakém WRT. Kdo chtěl, dávno provozuje jakoukoli jinou kancelářskou sadu na iOS/Androidu, komu tato platforma nestačí, má Winy. Tohle polovičatý řešení od MS (ani mobilní OS ani „stolní“) je prostě kočkopes.

   Asi lekli křiklounů (iPad je jen zvětšený iPhone, to se neujme) a hle, prodejní výsledky jasně ukazují, že tady není problém. Ale MS už prostě začal tlačit vývoj tímhle směrem a s jeho „pružností“ (reakce na přeci jen úspěch iPadů) tu máme co máme, WRT.

  • Zipiik: jasně, z hlediska parametrů Surface špička nebude (pro mě nicméně dostačující), šlo mi spíš o konstrukci a celkový design.

   Co se obecně GUI RT/Office týče, asi bych tomu nechal čas. Na jednu stranu je pěkné mít všechno konzistentní (taky to mám rád), ale třeba je pravdou, že Office se prostě lépe ovládá v klasickém uspořádání. Navíc tabletové androidí a ipadí verze Officů mají občas problém i s překvapivě jednoduchými dokumenty, takže mé naděje se k WRT (a jeho Office) upínají. Bonusem bude nepřečančané GUI, a pokud můžu soudit dle WP7.5, rychlost a stabilita bude tradičně vyšší než u jakékoli jiné konkurence :-) Ale to jsou všechno otázky…

  • zipiik (neregistrovaný)

   Standa: Spuhlasim, svet je pestry, lidi jsou ruzni, ba i hruzni a kazdemu se libi neco jineho. Dame MS cas a uvidime, kam cele WinRT bude smerovat. Pokud soucasny stav beru jako 1.verzi, tak to zas tak spatny neni.

   Velkou a podstatnou orazkou jsou aktualizace WinRT. O Win8 v Surface Pro predpokladam, ze pujdou upgradovat ze standardniho instalacniho media Windows, ale o update WinRT se ma pry starat vyrobce zarizeni a na OTA update mi prijdou drobek velke :c)

   K Office, praveze vim, ze office baliky na iOS i Androidu maji problem s kdecim a kazdy s necim jinym, tak ofiko Office, ktery by aspon nerozhodil dokument, kdyz uz neumi uplne vsechny featury stolni verze, by se hodil.

  • zipiik: Kdo potřebuje pracovat v Office, má NB s Windows, tak to bylo, je a v nejbližší době bude (resp. příp. konvertibilní NB):-) Takový člověk prostě iOS, Android, WRT apod. systémy ignoruje, potřebuje produktivitu a na to jsou určené Windows a MacOS.

  • Usnul jsi ve 20. století, dneska už není doba tak těžkopádná. Někdy člověk potřebuje „za letu“ něco lehce zeditovat, ale tak, aby mu to nerozhodilo celý dokument, případně aby to vůbec otevřelo. Proč bych měl tahat v tomto ohledu neschopný iPad nebo naopak velký kanón s dospělým OS, když by to mohl zvládnout rychlý pohotový tablet s Win RT? Dívej se do budoucnosti.

  • Standa: Sorry, ale dle tvé logiky jsem usnul až někdy v polovině roku 2012. Od té doby se konečně datuje ta „správná“ cesta, WRT…., před tím bylo období temna.

  • BTW. MS oznámil Office i pro iOS, tedy takový iPad Retina… Nedivil bych se, kdyby se chvilku na to MS „chlubil“ statistikou, jak Office na iOS „vydělává“ 4x více než na WRT apod.:-) A pokud bude dostupný např. i pro Android, kde ve spojená s takovým Asus Tranformer Infinity+BT myš, tak to po Surface fakt neštěkne ani pes:-)

  • Martin II (neregistrovaný)

   @UNI Myslim ze sa velmi mylis. Az si ludia osahaju(porovnaju pri praci vedla seba) tablety, tak pochopia ze windows RT je lepsie(funkcnejsie) riesenie ako akykolvek android alebo IOS tablet. Samozrejme ako hracka na zabijanie casu je ten android vhodnejsi. Hlavne cenou.

  • Martin II: Ne, nemyslím si, že by WRT tablet narvaný omezeními, které již i jinde nejsou bylo nějaké terno pro „produktivně“ smýšlející část populace, pro ně je určen W8 (Surface Pro). Toto je jen snaha dostat se na trh, kde vládne iOS, sekunduje Android. Na kolik se mu to podaří, se teprve uvidí. Ale přijetí je velmi rozpačité.

  • Uni: ano, pro konkrétní použití, které popisuju je plný Office v „kapesním“ OS ta nejpohodlnější cesta. A pro mě (a mnoho dalších jak vidno) nejpohodlnější = správná. Ty si samozřejmě s sebou tahej plný OS, my ostatní budeme raději efektivní.

   Nechceš už po těch mnoha letech přestat být tak křečovitě upjatý na ipad / iphone? Vždyť už je to nuda :-)

  • Standa: Mám 3xPC s Windows, telefon s Androidem, tablet s iOS. Jsem křečovitě upjatý na MS, Google a Apple. Proč vytahuješ zrovna Apple, je asi tvé nesrovnání se:-)

  • Uni: tvé příspěvky, coby nejčastěšího místního přispěvatele pod články, hovoří jinak :-) Ne opravdu Uniku, po roce ok, ale po pěti letech v jednom názorovém dvorečku by ses měl trochu porozhlédnout a pochopit, že svět už je zase trochu dál ;-)

 8. Mohu potvrdit, že vydrží těch cca 8 hodin intenzivního používání, spíš o něco víc. Jediná chyba je pro mně balík Office, ve kterém chybí Outlook, přece jen integrovaný mailový klient je dost primitivní… Ale jinak je naprosot super, je to první reálný iPad killer :-)

 9. Uvazuju o koupi Surface. Vim, ze na tomto systemu nelze spustit .NET aplikace ve WPF nebo WinForms. Tusi nekdo proc? Tyto casti .NETu nejsou portovane pro ARM? Je nejaka sance, ze by to nekdy slo (jakymkoliv zpusobem)? Mam pro vlastni potrebu naprogramovanou spoustu utilit ve WinForms a nektere by se mi docela hodily. Pokud to nepujde, tak si je asi predelam do Metro verze :-)

  • Je to záměrné omezení MS, ty části určitě portované jsou, někde hluboko zahrabané… A tipl bych si, že komunita XDA už usilovně maká na jejich zprovoznění. :-) Nicméně aplikace ve WPF se minimálně v oblasti XAML velmi podobají aplikacím pro Metro, nebude v tom zas tak velký rozdíl. Horší to bude s API, pokud používáš nějaká nestandardní.

  • Ako som písal vyšie, podľa mňa na ARMe Microsoft WPF vyradí úplne akonáhle zapracuje čo chýba. Takisto určite zmenší inštalačku. Keď sa na to človek pozrie s nadhladom, tak je to celkom logické.

 10. jozafat (neregistrovaný)

  Nebude na fotke okre Surface RT aj Lumia 900 a Samsung Ativ S ? :)

 11. Zde vidim v Metro rozhrani uzitek,doted jsem se tabletum vyhybal,toto bude tablet,do ktereho pujdu s radosti.

 12. Na obrázku: Zune HD, Lumia 900, Omnia 7, Surface RT

 13. ja byl k desktopu ve win RT taky skepticky, ale po 14 dnech je k nezaplaceni, file explorer je proste porad lepsi na praci se soubory nez aplikace v metru jako metro commander nebo touch file

 14. Docela škoda že na WinRT nejdou spouštět aero programy… Když už chce být Surface univerzální, měl by to MS povolit.

  Docela bych rád kdyby tvůrci klasických WIN programů překompilovali své dílo pro ARM a já si jej mohl spustit na WinRT. Teda ne na tabletu s dotykáčem, ale kdybych to třeba doma zapích k monitoru, klávesnici a myši místo noťasu… Pak by to byl skutečně univerzální a ultimátní nástroj

 15. NATOCTE VIDEORECENZIU

 16. Microsoft není apple, nemůže si takovouto cenu nasadit…. to mi nikdo nevymluví. I přesto že Surface RT chci, nekoupím si jej.

 17. ceerez (neregistrovaný)

  konecne prvy tablet ktory ma naozaj zaujal a vedel by som ho predstavit ze by som ho pouzil a vyuzil. Asi sucasna spicka ! Este ked mierne klesne cena a trosku to doladia bude to bomba !!!

  • Doporučuji trochu prozkoumat skutečnou špičku, Asus Transformer Infinity, Nexus 10… Ve všech směrech o level dále než Surface.

  • Určite nie…je tam Android :/

   Mám Android tablet ale jediný tablet ktorý zatiaľ dáva zmysel je tento Surface…inak sú to len zväčšené mobily, či iOS alebo android. Na prezeranie obsahu a nejakú tú prácu je tablet s W8 najideálnejší.

   Do roka keď budú konečne dostatočne kvalitné aplikácie aj na W8 aj RT tak to bude neprekonateľná platforma.

  • xsarahdi: Tak cena W8 tabletů…. to není úplně náhrada Android/iOS variant. RTW jasně, cílí proti nim. Ale aktuálně je to zoufalá platforma, ale jistě, dejme MS čas. Ostatně, za poslední roky rétorika MS fans…:-)

  • Martin II (neregistrovaný)

   @UNI Windows RT tablety su rozhodne ovela lepsie ako varianta android/IOS. Napr.: 400000 driverov na zariadenia ti zarucuju ze ked budes chciet nieco vytlacit tak nebudes mat(takmer) ziadne problemy. Po sieti alebo cez USB kabel…

 18. Chápu to správně, že Surface RT nemá slot na SIM kartu? Dal by se na to nějak využít ten microSDXC slot?

  • Nemá a nedalo. A skoro se bojím, že BT profily to bude mít tak ořezaný, že to bude umět max. tak audio profily, nějaké BT DUN nebo sériové rozhraní…

  • Martin II (neregistrovaný)

   Je vyskusane ze funguju USB gsm modemy. Takze ked ches mat datove spojenie v Surface, ries to takymto sposobom.

   @UNI rovno napis ze names microsoft rad…

  • Martin II: To není o rád/nerad, ale dnešní i mobilní systémy jsou prostě takto daleko, kdy obsluhují širokou škálu BT zařízení, WRT je někde před startovní čárou. Což u podle některých „nejlepší tablet systém“ je poněkud…ostuda.

  • Martin II (neregistrovaný)

   @UNI Pocuvaj ty siris len svoje domnienky. To ze to BT pod Windows RT nedokaze to tvrdis ty, nikde som o tom necital. Ak mas na to link tak ho daj sem, rad sa dovzdelam. Podla toho co zatial viem o Windows RT tak toho dokaze ovela viac ako android alebo ios, a tak predpokladam ze bluetoth bude fungovat podobne ako na velkych windowsoch. Ale kedze to nemam overene tak nesirim potencialne bludy, na rozdiel od teba!

  • Martin II: Tak pokud se pokusíš připojit BT zařízení komunikující přes serial port, napíše ti nepodporované zařízení. Vlastní zkušenost;-) Audio a datové profily jsem nezkoušel.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).