Domů » Články » Vyzkoušeli jsme, jak je to s PWA aplikacemi ve Windows 10

Vyzkoušeli jsme, jak je to s PWA aplikacemi ve Windows 10

PWA aplikace obecně nabírají na popularitě. V podstatě jde o webovou stránku zabalenou do okna aplikace. Pokud však vývojář chce, aby jeho aplikace vypadala více nativně, je možné provádět další úpravy, případně k aplikaci přibalit funkce samotného systému. Jejich výhodami pak jsou, režim offline, snadnější vývoj multiplatformní aplikace, a při každém spuštění se takové aplikace ihned aktualizují. Takovéto aplikace nyní najdeme také pro Windows 10, ovšem ne vždy se jedná o uživatelský zážitek, jaký bychom si představovali.

PWA aplikace ve Windows stále nejsou dokonalé

Sám Microsoft se snaží indexovat automaticky stránky a přidávat je do Microsoft Storu ke stažení. Bohužes se ukazuje, že automatická indexace nebude zcela tou správnou cestou. V Microsoft Storu se tak začaly objevovat aplikace, jako například Subway, které jsou pouhými webovými stránkami v okně aplikace. Nemají žádné systémové funkce, nejsou dobře přizpůsobeny pro dotyk a hlavně nejsou mnohdy ani nijak responzivní. Takový neohrabaný automatický port může spíše uškodit a rozhodně takto PWA aplikace nemá vypadat.

Takto raději ne
Takto raději ne

Některé aplikace se snaží působit nativněji

PWA ve Windows 10 se však stále ještě vyvíjí. Přesto při menším pátrání lze již nyní objevit některé velmi podařené PWA aplikace. Například aplikace Twitter je skvělým příkladem. Twitter používá responzivní prostředí a funkce navazující přímo na systém. Umožňuje zobrazovat notifikace, podporuje živé dlaždice a a rychlý přístup k akcím Twitteru v menu pod pravým klikem myši na ikonu aplikace.


Právě aplikace, jakou jsou Twitter nebo neoficiální Spotify klient Xpotify jsou skvělými příklady, jak a z jakých stránek správně vytvořit PWA aplikaci. Měla by působit jako nativní aplikace. Nikoliv jako webová stránka.

PWA aplikace Xpotify
PWA aplikace Xpotify

Dalším krokem Microsoftu je postupný vývoj instalování PWA aplikací přímo z prohlížeče. Pokud nyní vytvoříte PWA mobilního Twitteru v poslední verzi Edge Canary, přidává Edge automaticky do okna systémovou šipku zpět. Díky tomu jsme opět krok k nativnějšímu pocitu z používání PWA aplikací. U některých aplikací je šipka bohužel duplikována.

Twitter nainstalovaný z Edge (vlevo) a Twitter ze Store (vpravo)
Twitter nainstalovaný z Edge (vlevo) a Twitter ze Store (vpravo)

Je budoucnost v PWA?

Alespoň Microsoft si to myslí a vývoj PWA aplikací se snaží všemožně podpořit. Je však jasné, že mají před sebou ještě nějakou tu cestu vývoje. Dnes používáme PWA aplikace také na telefonech a ani netušíme, že se o PWA jedná. Ať už je to právě Twitter, Trivago nebo populární seznamovací aplikace Tinder.

Přehled podařených PWA aplikací najdete také zde.

Záleží samozřejmě také na vývojářích, jak moc se budou své aplikaci věnovat. Odfláknutou PWA vyrobenou z obyčejné webové stránky a bez funkcí, jako běh v offline režimu apod. pak ve výsledku nemá ani smysl používat. To už je lepší otevřít rovnou internetový prohlížeč a totožnou webovou stránku načíst v něm.

Lukáš Kobylík

Student vysoké školy, fanoušek i kritik Microsoftu a Applu. Nadšenec do moderních, ale i retro technologií. Ve volném čase hudebník, co rád drnká na kytaru nebo si po dni vychutná dobrou muziku z vinylu.
avatar
600
  Sledování diskuze  
Upozornit na