Domů » Bleskovky » Vývojáři si mohou koupit HoloLens: Známe kompletní hardwarovou výbavu i obsah balení

Vývojáři si mohou koupit HoloLens: Známe kompletní hardwarovou výbavu i obsah balení

Microsoft dnes začal přijímat předobjednávky na náhlavní soupravu pro rozšířenou realitu HoloLens, zatím však pouze pro pozvané vývojáře. Celý vývojářský kit stojí 3 tisíce dolarů (75 tisíc korun), což rozhodně není malá částka. Microsoft dnes oficiálně odhalil, jak bohaté balení vývojáři dostanou, a hlavně, jakým hardwarem (a softwarem) HoloLens disponují.

Microsoft HoloLens: Welcome to the Team

Obsah balení

Vývojáři za své peníze dostanou nejen samotné „brýle“, ale také spoustu příslušenství. Balení dále obsahuje nabíječku, hadřík z mikrovlákna, ovládací Bluetooth tlačítko, nádstavce na nos a pásek přes hlavu.

hololens

Hardware

HoloLens na rozdíl od většiny konkurence nevyžadují výkonný počítač či smartphone, vystačí si s vlastním hardwarem. Výkonovou část obstarává speciální procesor od Intelu (který je překvapivě pouze 32bitový) a vlastní jednotka Microsoft Holographic Processing Unit (HPU 1.0). 2 GB operační paměti a 64GB úložiště nijak neoslní, o možnosti rozšíření paměti Microsoft nepíše. Výpočetní hardware nevyžaduje aktivní chlazení, větráček na HoloLens nenajdeme.

Motherboard

Optickou část zajišťují dvě průsvitné holografické čočky, které díky dvěma projektorům s HD rozlišením zobrazují hologramy složené z 2,3 milionů světelných bodů. Zástup senzorů je tvořen inerciální měřící jednotkou (akcelerometr, gyroskop, magnetometr), 4 kamerami pro porozumění prostředí, jednou kamerou pro zachycení hloubky scény, 12Mpx fotoaparátem schopným zaznamenávat HD video, 4 mikrofony a také senzorem okolního osvětlení.

Sensor_bar

Bohatá je i konektivita, HoloLens obsahují Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1 LE, microUSB 2.0 a 3,5mm jack na sluchátka. Ten ale nebude zapotřebí, neboť brýle jsou vybaveny i reproduktory. Na těle je k nalezení i několik hardwarových tlačítek pro zapínání a vypínání, změnu hlasitosti a změnu podsvícení. Nechybí ani LED indikující stav baterie, která má vydržet 2-3 hodiny aktivního používání. Celá náhlavní souprava váží 579 gramů a lze ji ovládat hlasem, pohledem, pohybem, gesty nebo hardwarovými ovladači.

Displays

Software

O softwarovou stránku se pochopitelně stará systém Windows 10 vybavený obchodem aplikací Windows Store. Na brýlích bude předinstalováno několik aplikací:

HoloStudio pro vytváření 3D objektů

Microsoft HoloLens: HoloStudio

Speciální verze Skype

Microsoft HoloLens: Skype

Hra Fragmets

Microsoft HoloLens: Fragments

Hra RoboRaid

Microsoft HoloLens: RoboRaid

Hra Young Conker

Microsoft HoloLens: Young Conker

HoloTour pro objevování jiných míst

Dostupnost a vývoj

Microsoft začně rozesílat HoloLens po USA a Kanadě 30. března. K vývoji však samotné brýle zapotřebí nebudou, vývojáři si s Visual Studiem 2015 Update 1, Windows 10 SDK a emulátorem HoloLens.

microsoft-hololens-emulator

Výtvory pak lze ovládat standardně myší, klávesnicí nebo ovladačem pro Xbox. Bude tak možné vytvářet aplikace a hry pro rozšířenou realitu i bez investování 3 tisíc dolarů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments