Domů » Bleskovky » Vyšlo nové sestavení Windows 10 pro Insidery: umí zakázat instalaci aplikací mimo Store

Vyšlo nové sestavení Windows 10 pro Insidery: umí zakázat instalaci aplikací mimo Store

Microsoft vydal nové testovací sestavení systému Windows 10 s číslem 15046. Jedná se o další build, který těží z nedávné akce Bug Bash, kdy Insideři v systému hledali formou hry dosud neobjevené chyby. Výsledky pátrání se odráží v současných sestaveních, které se soustředí především na opravy. Došlo však i na několik drobných novinek.

Windows 10 Insider preview

Blokování instalací aplikací mimo Store

Jak bylo odhaleno v týdnu na neveřejném interním sestavení, Microsoft do Windows 10 přidává možnost blokovat instalace aplikací z neověřených zdrojů, tedy těch, které nepochází z Windows Store. Blokování bude v základním nastavení vypnuto, blokaci lze zapnout buď úplnou, nebo pouze částečnou, kdy se při každém pokusu o instalaci aplikace zvenčí objeví hláška s upozorněním.

installing-apps

Tento krok si klade za cíl jediné – donutit uživatele, aby více stahovali aplikace z Windows Store, neboť jsou bezpečnější a nenarušují spolehlivost systému; a zároveň donutit vývojáře, aby Windows Store více plnili, ať už nativními UWP aplikacemi, nebo konverzemi win32 aplikací. Není vyloučeno, že od příštího updatu Windows 10, který dorazí ke konci tohoto roku, bude blokace instalace aplikací z třetích zdrojů ve výchozím nastavení zapnuta.

Viditelná bezpečnost

Bezpečností centrum Windows má novou ikonku vedle hodin, která oznamuje uživateli, jak je jeho zařízení zabezpečeno, a zda nejsou zapotřebí nějaké akce. Z tohoto místa lze Windows Defender spustit, stejně tak je možné jej spustit z Nastavení.

new-defender-notif-area

Cortana se vrací k původní podobě

Microsoft v minulých sestaveních experimentoval s barvou kolečka, které reprezentuje personální asistentku Cortanu v hlavním panelu, načež vyslechl připomínky všech Insiderů a vrátil ji do původní podoby. Pozadí Cortany je nově černé, namísto původní šedé.

cortana-taskbar-color

Uživatelé Cortany také nově ocení novou schopnost navázat na předchozí interakci s asistentkou, ať už v rámci jednoho zařízení, nebo po přechodu na jiné.

Ostatní novinky

Microsoft v tomto sestavení také změnil ikonu herního nastavení a vylepšil překlady návrhů ve Feedback Hubu pro neanglicky hovořící uživatele.

gaming-settings-icon

Známé problémy

 • Některá zařízení mohou mít problémy s instalací tohoto sestavení, která se zadrhne na 71 %. Chyba se aktuálně řeší v tomto vlákně na diskuzním fóru Microsoftu.
 • Některé aplikace a hry, např. DOT2 není možné v tomto sestavení spustit, případně se samy minimalizují. Na některých hardwarových konfiguracích nemusí korektně fungovat vysílání
 • U některých UWP aplikací se může v záhlaví nečekaně objevovat jméno souboru aplikací namísto jejího názvu
 • Otevření vývojářských nástrojů v Microsoft Edge stále nefunguje korektně
 • Uživatelé s více monitory mohou zaznamenat problém, kdy některý z displejů přestává vykreslovat obsah s výjimkou kurzoru. Řešením je na chvíli vypnout rozšíření obrazu a poté znovu zapnout

Microsoft po dlouhé době zveřejnil toto sestavení Windows 10 ve formě instalačních obrazů, které lze stáhnout na těchto stránkách.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

 1. s tym suhlasim. Store dobre funguje na mobiloch takisto aj na desktopoch. Prehladne kategorie, Komentare uzivatelov, hodnotenie, odporucanie atd.
  Konecne by mal ms zakrocit uz razantnejsie a vsetko to zjednotit do store

  • problem je ze pri predaji cez obchod si MS, Google aj Apple stiahne nejake %. U Googlu aj Applu to tak bolo od zaciatku, ale u win32 apiek nie, takze MS musi presvedcit tvorcov tych apiek ze sa im to oplati. Mozno ked im tie desiatky na nejaku dobu odpusti, tak to zafunguje, inak tam bude len kopec poloamaterskych free apiek …

   • Ved pisem, razantnejsie. Tj nemoznost instalacie mimo store. Chces vydat aplikaciu, software na najrozsirenejsiu pc platformu ? Do store ina moznost nieje.

    Ako pises, ani by nemuseli brat zato ziadny poplatok. Len aby si ludia zvykli ten store pouzivat aj na pc

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).