Domů » Bleskovky » Vyšlo nové sestavení Windows 10 pro Insidery: Přináší spoustu drobných vylepšení

Vyšlo nové sestavení Windows 10 pro Insidery: Přináší spoustu drobných vylepšení

Šéfka programu Insider Dona Sarkar včera večer opět stisknula červené tlačítko, jímž Microsoft posílá do světa nová testovací sestavení systému Windows 10. To aktuální nese číslo 14942 a je dostupné pro počítače a tablety s nastaveným rychlým přísunem testovacích aktualizací. Obsahuje několik novinek a pochopitelně tradiční várku opravených (a nových) chyb.

windows10

Schování všech aplikací v nabídce Start

Nejžádanější novou funkcí v Insider Hubu byla možnost schovat seznam všech aplikací z nabídky Start. Microsoft zpětnou vazbu vyslyšel, uschování seznamu aplikací lze realizovat skrze nastavení – přizpůsobení – Start.

hide-app-list

Přehlednější Fotky

Microsoft také vylepšil výchozí prohlížeč fotografií. Mezi kolekcemi, alby a složkami se nyní prochází horizontálně, zmizelo nepopulární tlačítko hamburger. Fotky také dostaly světlé téma (volitelně), nové animace při procházení snímků ve fullscreenu a také kompletní celoobrazovkový režim bez proužku se záhlavím. Aplikace je nově také dostupná pro Xbox One.

photos-app-update

Ještě lepší práce s touchpadem

V Redmondu také na základě zpětné vazby vylepšili práci s touchpady a jejich gesty, například je vylepšeno rozpoznávání levého a pravého kliknutí, vylepšen byl i algoritmus pro zoomování a pro tapnutí dvěma prsty.

Delší doba aktivního používání bez nuceného restartu

Doba aktivního používání je zvolený časový interval, v němž obvykle svůj počítač aktivně používáte, tudíž vás v tomto čase nebudou rušit aktualizace systému a žádosti o restartování zařízení. Dosud bylo možné nastavit tento interval maximálně na 12 hodin, nově lze využít ještě o šest hodin více.

active-hours-change

Služba Windows Update také dostala novou ikonku v nastavení.

new_windowsupdate_icon_black

Další drobnosti

Užitečnou novinku si Microsoftu připravil pro ty, co se rádi vrtají v systémových registrech – ty nyní obsahují adresní řádek, tudíž při hledání klíče již není nutné proklikávat se stromovou strukturou, ale postačí zkopírovat kýženou adresu do tohoto řádku.

regedit

U zařízení s 3,5 GB RAM a více Microsoft nově rozděluje proces Service Host: Local System do více položek, tudíž se ve Správci úloh zobrazuje více spuštěných procesů. Díky tomuto rozdělení má být systém spolehlivější, neboť havárka jednoho podprocesu nemusí znamenat restart celé služby.

services_1

Kromě toho má být správa běžících procesů transparentnější, a také má být snazší vyhledat důvod nastalé chyby.

Uživatelé využívající našeptávač mají nově možnost navigovat se ve chlívcích pro zadávání textu, na blogu Microsoftu najdete pro tyto účely nové klávesové zkratky.

Microsoft Edge jako samostatná aplikace

I když se touto novinkou Microsoft nepochlubil na svém blogu, oznámil ji v minulém týdnu zaměstnanec Fred Pullen ve své přednášce v rámci konference Ignite. Prohlížeč Microsoft Edge má být vyčleněn ze systému a umístěn do Windows Store, tudíž nebude muset na nové funkce čekat na nové sestavení systému, ale bude se dočkávat mnohem častěji v rámci aktualizace aplikace.

Improve enterprise browsing with Microsoft Edge

Známé chyby

Sestavení 14942 zdá se neobsahuje žádné závažné chyby, pouze webový vývojáři mohou zaznamenat nemožnost připojit se k lokálnímu intranetu. Návod na opravu této chyby je opět na blogu Microsoftu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Martin Alexandr

  Oceňuji přepracovanou aplikaci fotky a světlé téma a možnost mít na XONE, Edge jako samostatná aplikace aktualizující se přes store další plus :-) třeba časem přijde překopání dalších aplikací a zmizí hamburger menu :-)

  • Dekujeme z uznani.

   • Ja vcera presel z win10 anniversary zpatky na win7. Az se konecne zbavite zamykaci obrazovky co se neda vypnout a prestanou blbnout ovladace grafiky ktere byly c predchozim buildu OK mozna se i vratim zase zpatky…

   • Martin Alexandr

    Kultus – s grafikou sem měl problém díky chybě hardware jinak s windows nemám problém :-)

 2. S grafikou nemám na Asusu X550C jediný problém, zlobí pouze ovladač zvukovky resp. ovládání hlasitosti, stále se to utlumuje ač je posuvnik na svém místě… zatím jsem se nedokopal k tomu to napravit, hudbu na notebooku neprovozují a sem tam uvm videi z YT cibstreamu ze to zazlobi, jsem si zvyknul, každopádně čistou instalaci snad do konce roku konečně udělám, pro samou práci není čas a pak to zase všechno po nastavovat v aby to bylo tak jako před instalaci je otrava.

 3. Hlavně, že neslyšně opravíli zasekávání počítače s hlavním SSD diskem a dalším normálním. Po týdnech beznaděje mně to šlape jako dříve.

  • Mám stejný problém s ultrabookem a minulý týden jsem se vrátil k verzi 1511.. Ve v1607 se disk (jak kdyby) zastavil na nějakou dobu a pak zase naběhl.. Jedná se o stejný problém i u vás? Pokud ano zkusil bych opět přejít na v1607 a do insideru.. Děkuji za odpověď předem :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).