Domů » Bleskovky » Vyšla betaverze multimediálního přehrávače VLC Player pro Windows 8 Modern UI

Vyšla betaverze multimediálního přehrávače VLC Player pro Windows 8 Modern UI

Prostředí Modern UI u systému Windows 8 nabízí širokou řadu aplikací, které ve většině případů duplikují aplikace v prostředí desktopu, avšak uzpůsobené pro pohodlnější ovládání prsty na dotykovém displeji. Bohužel s tímto zjednodušením je spojena i absence některých funkcí, tento nedostatek lze řešit stažením jiné aplikace z Windows Store. Do něj právě nyní vplula potencionální náhrada za vestavěný přehrávač videa, dlouho očekávaný VLC Player.

 

Vznik verze přehrávače VLC Player pro Modern UI systému Windows 8 předcházelo vybírání prostředků na webu pro kolektivní financování projektů Kickstarter. Po dosažení požadované částky započala společnost VideoLAN vývoj, který byl před několika týdny ukončen, bohužel první pokus o vpuštění aplikace do Store zkrachoval na schvalovacím procesu. Nyní však byla beta verze aplikace schválena a je možné ji vyzkoušet na jakémkoliv x86 nebo x64 zařízení, verze pro procesory ARM přijde později.

 

Aplikace po prvním spuštění proskenuje vaši knihovnu videí a hudby, lze však přidávat i soubory, které se nachází mimo ni, například na externím zařízení nebo na mediálním DLNA serveru. Ty lze zobrazit buď na domovské stránce, na níž jsou seskupena naposledy spuštěná videa a hudba, nebo v jednotlivých kategoriích. Bohužel nelze vytvářet ani video ani hudební playlisty, pouze lze označit hudební album jako oblíbené a po té přehrát jen oblíbená alba.

   

VLC Player pro Modern UI dokáže přehrát většinu současných audio a video souborů, včetně MKV, Ogg, MOV, FLAC nebo MPC, používané kodeky jsou shodné s desktopovou verzí aplikace. Hudba lze přehrávat na pozadí, ve videosouboru lze vybrat audiostopu, je-li jich vídce. Přehrávané video lze posouvat na libovolné místo nebo změnit rychlost jeho přehrávání, taktéž potěší možnost vložit do videa externí titulky. Bohužel však není možné měnit jejich velikost, písmo a bně. Ono vlastně není možné měnit vůbec nic, v nastavení aplikace je pouze poděkování partnerům.

 

Aplikace prozatím není příliš stabilní, mohou se při jejím používání objevit nějaké bugy, přecijen se jedná o beta verzi. Osobně mi kupříkladu zničehonic zmizela hudební knihovna (naštěstí jen v aplikaci, v počítači zůstala) a už se mi ji nepodařilo vrátit zpět, pomohlo přeinstalování aplikace. VLC Player rozhodně přehraje větší množství formátů, než vestavěný přehrávač videa a celkově nabídne širší paletu funkcí. Ale na pořádný přehrávač s podporou playlistů a širších možností nastavení si ještě budeme muset počkat. VLC Player je k dispozici zdarma a můžete si jej stáhnout z Windows Store.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. vzhladom na dlzku vyvoja, je to prekvapenie, co vydali… ze nejdu titulky je dost klucove..

 2. vojta (neregistrovaný)

  Přeji pěkný den, jen bych se chtěl zeptat, proč je u článku obrázek s hodinkami? Nějak mi to nejde dohromady :-)

  • Jo – presne z toho duvodu jsem na clanek taky kliknul :D

   Uz jsem si rikal, jestli neni VLC pro Galaxy Gear nebo tak neco… ;o)

  • Jakub Karásek

   Už je to opraveno, omlouvám se za nedorozumění, překliknul jsem se při nahrávání obrázku na web na vedlejší. Na VLC pro Galaxy Gear si ještě budete muset počkat ;)

  • A já už podezříval, že nám na webu blbne zobrazení metadat, protože FB i Google+ nám u odkazu na článek zobrazoval právě tenhle obrázek hodinek :)

 3. Tywoe tak to nechápu, jak jim s tolika penězi a tolika časem zniknul pouze takový nedodělek..

  • Protoze se museli zdrzovat s hloupostma, ktere jinde jdou jednoduse. Urcite mnohokrat proklinali napad si nechat RT verzi zafinancovat od komunity.

 4. Funguje prehravanie z NAS? d

 5. Hehe, obrázek říká „VLC for WinRT“, specifikace v Store (x86, s64), kde soudruzi udělali chybu?

  • A co má platforma společného s API? Win RT je jak pro Intel, tak pro ARM.

  • Znovu, WinRT funguje jen a pouze na ARM, tato aplikace funguje jen a pouze na x86/64. Víc nápověd už neumím.

  • x86, x64 může být samozřejmě i od AMD.

  • Znovu, „WinRT (Windows Runtime) is a platform-homogeneous application architecture on the Windows 8 operating system“, viac napovedat uz neviem.

  • Aha, WinRt, boha, kdo se jim v tom má vyznat…

   Hehe, teď si vzpomínám, jak maník z MS (nějaká hlava vývoje, čech) říkal v nějakém podcastu, jak i interně se jim ta zkratka plete…:-)

  • S. (neregistrovaný)

   Myslíte Štěpána Bechynovského a upřimně, pochybuji o tom, že by to řekl.

  • Štěpán Bechynský neni zadna hlava vyvoje, ale evangelista. Nauci se par pripravenych prikladu a s tema objizdi konference, kde kaze Microsofti pravdu :-) Protoze ho parkrat vypoklonkovali, objizdi stredni skoly, kde jsou vsichni vyvaleni, ze prijede prednaset pan z Microsoftu :-D

 6. Hou (neregistrovaný)

  No tak to je des…seznam videi je jen rada obrazku az kdyz na to najedu a chvilku pockam az s emi zobrazi bublina poznam co to vlastne je za soubor. Titulky kde se stejne jmenuje nazev se nenatahujou, musi se natahnout rucne a kdyz uz se natahnou tak maj spatny kodovani. Nejak sem nepochopil k cemu je zalozka Vedea, proc s emi na externim disku zobrazi dlazdice videi bez urceni adresaru – v tom se nikdo nevyzna…a nastaveni uz sem nikde nenasel…hodne velkej nedodelek…

 7. gaspic (neregistrovaný)

  chtělo by to update na W8.1

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).