Domů » Bleskovky » Vyšel nativní Chrome pro Apple M1. Upravený Microsoft Edge je za rohem

Vyšel nativní Chrome pro Apple M1. Upravený Microsoft Edge je za rohem

Google upravil svůj internetový prohlížeč Chrome, aby nativně běžel na nejnovějších jablečných počítačích s čipsety Apple M1. Jedná se již o druhé vydání, neboť v prvním byla nalezena chyba, tu však Google záhy opravil a novou verzi prohlížeče uvolnil ke stažení na svých stránkách.

macbook pro 5

Nové Macy dostávají nativní Google Chrome, v případě je i Microsoft Edge

Optimalizovaný Chrome bude vykreslovat webové stránky rychleji než x86 verze prohnaná přes překladač Rosetta 2; v této disciplíně podle prvních testů jasně vyhrával nativní prohlížeč Safari. Jinak byl ale emulovaný Chrome použitelný, s nativní verzí se jeho použitelnost výrazně zlepší.

Google Chrome nebude jediným nativním prohlížečem třetí strany, který bude na nových Macích dostupný; Microsoft potvrdil, že již pracuje na úpravách vlastního prohlížeče Microsoft Edge. Ten je stejně jako Chrome postavený na jádru Chromium, což by mělo proces vývoje zjednodušit, byť konkrétní datum jsme se od Microsoftu nedozvěděli. Dá se předpokládat, že brzy se přidají i další internetové prohlížeče, pokud chtějí být na jablečných počítačích konkurenceschopné.

Zatím to vypadá, že přechod Apple na vlastní procesory bude z hlediska softwaru poměrně hladký. Doufejme, že Microsoft začne více propagovat ARMová Windows, aby i pro ně vznikalo co nejvíce nativních aplikací.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Ta M1čka je neskutečný dělo :-O

  • No už by bylo na čase zamíchat karty. Intel se v noteboocích drží jak klíště. Doufám, že vývoj „desktopových“ ARMů se rozjede ve velkým a dostanou se i na Windows zařízení.

  • nie je, je sice rychlejsia, ale nie je to tak zasadne. Nezabudaj, ze Apple porovnava M1 a svoje Macbooky s 8.generaciou Intelu, lebo novsie nema. A Intel uz uvadza 11. generaciu,navyse je tu aj AMD s jeho mobilnymi cipmi, ktore su rychlejsie od Intelovych.

   • I kdyby byl stejne rychly, tak jsou tu jine vyhody – velikost, chlazeni a snad predevsim baterie.

   • Pokial viem, MacBook PRO 16 pouziva 9th generaciu . A zase tak vyznamne skoky medzi generaciami nie su. A teraz tu mame pasivne chladeny ultrabook s podobnym vykonom ?

    Mne to pride ako dost uzasne …

 2. spíš bude zajímavý až budou Windows 10 na ARM dostupný.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).