Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Od vydání operačního systému Windows 1.0 uplynulo už 30 let

Od vydání operačního systému Windows 1.0 uplynulo už 30 let

20. listopadu 2015 tomu bylo přesně 30 let ode dne, kdy Microsoft vydal úplně první verzi svého úspěšného operačního systému Windows, původně určenou pro počítače IBM, který dnes najdeme v některé z jeho posledních verzí na většině osobních počítačů ve světě.

Když se však na Windows 1.0 podíváme zpětně, zjistíme, že byl dnes slavný operační systém od Microsoftu ve své první verzi pro mnoho lidí poměrně velkým zklamáním. Velké množství uživatelů si stěžovalo na špatné odladění systému pro daný hardware, což mělo za následek pomalý chod. Mimo to se také většině lidí vůbec nelíbilo, nakolik je nové grafické rozhraní provázané s tenkrát ještě zbrusu novým příslušenstvím v podobě počítačové myši.

Přesto však mnohé prvky z původních Windows 1.0 najdeme i v nejnovějších verzích tohoto operačního systému. Mezi ty hlavní patří například výsuvné menu nebo posuvník obsahu v jednotlivých oknech

Po 30 letech od vydání Windows 1.0 ušel Microsoft dlouhou cestu a dnes už mají jejich zákazníci k dispozici jak Windows 10, tak i Windows 10 Mobile určená pro smartphony, na tomto poli však není Microsoft zdaleka tak úspěšný jako na trhu s osobními počítači, kde drží většinový podíl.

Jan Nedbal

3 komentáře

 1. RadekLaz (neregistrovaný)

  No mně přijde, že jediné co zůstalo (spíše se znovuzrodilo) je hamburger menu……, které z Windows zmizelo po odtržení Microsoftu od Apple.

  Jinak já mám Windows od verze 95 a pamatuji si jaký byl uživatelský posun přejít na 98, pax XP a supr sedmičky, ale… pro (l)usery jako jsem já jsou nejlepší W10. Neřeším zálohování na externí disk, neřeším ovladače, neřeším ladění systému, neřeším antivir, když se něco po…., tak to dám do továrního nastavení, nechám PC hodinku instalovat a synchronizovat a jedu dál. Nepotřebuju ajťáka. Vím, že pro odborníky je tahle verze špatenka, ale Windows 1 vznikl právě pro to aby zpříjemnil a umožnil užívání PC s MS DOS obyčejným uživatelům a kdo někdy zkoušel něco dělat v MS, ví o čem mluvím.

  Windows byly dlouhou dobu jen nadstavba na MS DOS, snad až W7 jsou vlastní systém.

  • imperator (neregistrovaný)

   absolutne zdielam nazor +1

  • Dano (neregistrovaný)

   Tiež mám taký pocit z 10-tok. Sú užívateľsky prívetivé. Akurát si treba na ne zvyknúť.

   Prešiel som z dlhoročného používania XP na osmičky a to bol otras bez tej ponuky Štart. K tomu neustále omylom prepínanie do tablet módu,potom človek nevedel ako späť…Ale hneď po dvoch dňoch som natlačil do tabletu 10-tky a je to vcelku všetko poruke.Ponuka štart OK,veľké menu s prepínačmi vpravo,keď chcem niečo nastaviť načo to hľadať,napíšem do vyhľadávača a mám to.Presne tak tie ovládače. Pripojím niečo nové,systém sa pokutre na internete a skener ide… Tak si to nejak predstavujem. Ale na detailoch musia ešte zapracoavať… A hlavne robí problémy často samotná aktualizácia,to je niekedy až fail.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel