Vyměníme traktory za drony? DJI představilo masivní model pro zemědělce

DJI AGRAS t20 drone

Nedávno jsme psali o nejmenším z dronů od DJI – modelu mini 2. Nyní došlo k představení dalšího kousku. Tentokrát ale ze zcela jiné váhové kategorie. Řeč bude o modelu Agras T20, který neslouží k focení ani natáčení, ale především jako zemědělský stroj.

DJI - Introducing Agras T20

DJI pracuje na vývoji dronů pro různé oblasti lidského působení a oblast s velkým potenciálem je rozhodně zemědělství. Agras T20 bude sloužit pro hnojení, setí nebo rozprašování pesticidů a herbicidů na plodiny. Zvládá tedy tekutý i sypký náklad až do hmotnosti 20 kg. Tento náklad je schopen rozprostřít po daném prostoru rychlostí 12 hektarů za hodinu.

agras t20 hillside spraying

Dron je vybaven 8 tryskami a vysokotlakým čerpadlem, které zvládne vypudit až 6 litrů tekutin za minutu. Dále má Agras T20 ve výbavě všesměrový radar, který skenuje okolí a stroj je tak schopen vyhnout se překážkám. Díky této funkci je dobře použitelný i v náročném terénu, kde mohou mít běžné zemědělské stroje problém.

Další vychytávkou je technologie RTK (Real-time kinematic). Ta zjednodušeně slouží k upřesňování polohových záznamů satelitů, které jsou využívány například u GPS. To umožňuje poměrně přesně sledovat, kde se dron pohyboval a jakou oblast pokryl patřičnou látkou.

dji agras t20 flight path

Agras T20 zvládá práci i za špatných světelných podmínek a je voděodolný. Dá se částečně složit, ale i tak je obrovský. Zatím je možné tento dron předobjednat pouze na vybraných trzích, ale asi je jen otázka času, než tito drobci vystřídají traktory. Cena začíná na 10 150 dolarech (přibližně 230 tisíc Kč bez DPH).

Autor článku
Adam Bělunek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku