Domů » Bleskovky » Vyměníme traktory za drony? DJI představilo masivní model pro zemědělce

Vyměníme traktory za drony? DJI představilo masivní model pro zemědělce

Nedávno jsme psali o nejmenším z dronů od DJI – modelu mini 2. Nyní došlo k představení dalšího kousku. Tentokrát ale ze zcela jiné váhové kategorie. Řeč bude o modelu Agras T20, který neslouží k focení ani natáčení, ale především jako zemědělský stroj.

DJI - Introducing Agras T20

DJI pracuje na vývoji dronů pro různé oblasti lidského působení a oblast s velkým potenciálem je rozhodně zemědělství. Agras T20 bude sloužit pro hnojení, setí nebo rozprašování pesticidů a herbicidů na plodiny. Zvládá tedy tekutý i sypký náklad až do hmotnosti 20 kg. Tento náklad je schopen rozprostřít po daném prostoru rychlostí 12 hektarů za hodinu.

agras t20 hillside spraying

Dron je vybaven 8 tryskami a vysokotlakým čerpadlem, které zvládne vypudit až 6 litrů tekutin za minutu. Dále má Agras T20 ve výbavě všesměrový radar, který skenuje okolí a stroj je tak schopen vyhnout se překážkám. Díky této funkci je dobře použitelný i v náročném terénu, kde mohou mít běžné zemědělské stroje problém.

Další vychytávkou je technologie RTK (Real-time kinematic). Ta zjednodušeně slouží k upřesňování polohových záznamů satelitů, které jsou využívány například u GPS. To umožňuje poměrně přesně sledovat, kde se dron pohyboval a jakou oblast pokryl patřičnou látkou.

dji agras t20 flight path

Agras T20 zvládá práci i za špatných světelných podmínek a je voděodolný. Dá se částečně složit, ale i tak je obrovský. Zatím je možné tento dron předobjednat pouze na vybraných trzích, ale asi je jen otázka času, než tito drobci vystřídají traktory. Cena začíná na 10 150 dolarech (přibližně 230 tisíc Kč bez DPH).

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

5 komentářů

 1. 20kg nákladu, a rychlost 12ha / h?
  To se to i samo lita plnit?
  Když dávka postřiku je pár set kilo na hektar.
  To stráví víc času plněním než prací.

  • Ve videu rikaji, ze zvladne rozprasovat nebo sit az 10kg/min…takze s max. nakladem 20kg v meznim pripade vydrzi pracovat 2 minuty…az se to bude samo plnit a samo nabijet, tak to mozna bude mit prinos…ale zemedelec by jich musel mit asi daleko vic nez traktoru a to pak poleze do penez (ne ze bych vedel kolik stoji traktor).
   Nehlede na to, ze soucasny zemedelec podle me nema ten spravny skillset na pouzivani hejna dronu a naprogramovani nejakych rutin pro seti a osetrovani rostlin…tohle se bude zemedelcum muset prodavat jako AgroDron as a Service s nejakym pausalem za servis a podporu a tim padem to poleze do penez jeste vic…
   Ale jako technologicke demo je to super…=)

  • Vojtěch Vondra

   Tech demo dobré. Realita jinde. 200 konikovy traktor okolo 3 mega.

 2. Vojtěch Vondra

  Pokud vezmeme v potaz že klasické postřiky se s vodou stříkají v dávce 150 až 400 l na ha tak buď je nosnost dronu překlep nebo je ten stroj kardinální hloupost. Měl by význam možná někde u pěstování speciálních plodin ale rozhodně ne třeba u obilovin.

 3. Spíše než na poli si umím představit využití na bojišti..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).