nVidia oficiálně představila svůj nový čip Tegra 3 s pěti jádry a prvním zařízením, které půjde s Tegrou 3 na trh, se stane Asus Transformer Prime. Máme se na co těšit!
Včera nastala chvíle, na kterou čekal nejeden příznivce výpočetní techniky. Onou událostí bylo oficiální představení čtyřjádrového čipsetu od společnosti nVidia. V průběhu letošního roku jsme vás informovali o průběžném dění okolo vývoje nové Tegry 3 (zobrazit článek). Podle původních prognóz se první zařízení s čipsetem Tegra 3 (kódové označení Kal-El) měla na trhu objevit už v srpnu, ale díky nabranému zpoždění se tak bohužel nestalo. Zásadní informace však dorazila v září, kdy jsme se dozvěděli zajímavou zprávu ohledně počtu výpočetních jader.
Tegra 3 totiž neobsahuje “pouze” čtyři, ale rovnou pět výpočetních jader založených na architektuře ARM Cortex-A9. Tuto informaci nVidia záměrně tajila z konkurenčních důvodů. Páté jádro nese název “společník” (companion) a jeho hlavním úkolem bude zpracování méně náročných procesů a aplikací jako jsou například poslech hudby, surfování na internetu, či synchronizace dat. Při situacích, kdy bude třeba vyššího výkonu, dojde k deaktivaci slabšího „společníka“ a jeho úlohu postupně převezmou čtyři hlavní jádra s vyšším výkonem. Společnost nVidia si tento sofistikovaný systém před pár měsíci patentovala pod zkratkou vSMP (Variable Symmetric Multiprocessing).
To lze považovat za skvělou zprávu, jelikož „společník“ pracuje na frekvenci 500 MHz a vyznačuje se velmi nízkou energetickou náročností, což pomůže výrazně zvýšit výdrž akumulátoru. Technologie přepínání jader nevyžaduje žádné speciální aplikace ani úpravy v operačním systému, jelikož Android 4.0 ICS již obsahuje nativní podporu pro multi-core instrukce a je schopen využít výkonu více jader zároveň. Je též vhodné poukázat na skutečnost, kdy při stejné zátěži čtyřjádrový procesor spotřebuje dvakrát až třikrát méně energie než procesor dvoujádrový. Podle slov nVidie se můžeme těšit na lepší renderování HD videa a rychlejší načítání webových stránek.
Pro mnohé čtenáře toto nejsou až tak překvapivé informace, ale nVidia si na oficiální představení nechala pár es v rukávu. Tegra 3 bude obsahovat grafický čip GeForce ULV obsahující 12 jader, který nabídne podporu pro 3D zobrazování a 3x až 5x vyšší grafický výkon než tomu je v případě Tegry 2. Další zajímavostí je 3x vyšší propustnost paměti a podpora rychlejšího typu RAM (DDR3L 1500). Další nárůst výkonu na nás čeká v podobě 6x rychlejšího čtení a zápisu do uživatelské paměti. Díky přitomnosti čtyř “hlavních” jader s taktem 1,4 GHz se můžeme těšit na daleko propracovanější herní tituly, než na jaké jsme byli doposud zvyklí. Herní vývojáři si pro uživatele stačili připravit již 15 her, které dokážou plně využít výpočetní potenciál nového čipsetu.
Asus Transformer Prime s Tegrou 3
Na své si přijdou i vlastníci monitorů a televizí se schopností stereoskopického zobrazení. nVidia totiž do Tegry 3 integrovala speciální technologii s názvem 3D Vision. Tablet však nezobrazí 3D obraz přímo na displeji, ale po připojení skrze HDMI si ho bude moci uživatel vychutnat na svém 3D televizoru. Aby všeho nebylo málo, tak nVidia společně se společností Asus představila nejen čipset, ale i první zařízení vybavené Tegrou 3. Onou třešničkou na dortu se stal tablet nesoucí název Asus Transformer Prime.
Zařízení nabídne Super IPS+ displej s úhlopříčkou 10,1″ a rozlišením 1280 x 800 pixelů. Na 8,3 milimetrů tenkém těle tabletu nalezneme 8Mpx fotoaparát s CMOS snímačem a přisvětlovací diodou, přední 1,2Mpx kamerku pro videohovory, microHDMI konektor a slot na microSD karty. Stejně jako u jeho předchůdce bude k dispozici dock v podobě klávesnice. Ten zajistí pohodlnější psaní textu a díky integrovanému akumulátoru i delší výdrž. Je nadmíru jasné, že rok 2012 se ponese v duchu smartphonů a tabletů vybavených čtyřjádrovými procesory. Je opravdu neuvěřitelné jaké tempo nabral v posledních letech vývoj v oblasti mobilních zařízení. Už nyní se svým výkonem začínají rovnat stolním počítačům. Netroufám si však odhadovat kdy tablety zcela nahradí notebooky a stolní PC, nicméně doba kterou Steve Jobs označoval jako postPC éru nám právě začala.
Zdroj: AndroidCentral