Domů » Články » Vše, co potřebujete vědět o alternativních ROM pro Android. Vybíráme 6 nejlepších

Vše, co potřebujete vědět o alternativních ROM pro Android. Vybíráme 6 nejlepších

Jak je známo, systémy Android a iOS se od sebe výrazně liší, a to zejména díky úrovni personifikace. Telefon s Androidem můžete používat buďto s originální ROM, anebo v případě, že se nebojíte experimentovat a chcete si nastavit každou maličkost, sáhnout můžete po nepřeberném množství ROM alternativních.

Výhod alternativních ROM oproti těm základním (stock) je několik. Můžete mít novější verzi Androidu, více funkcí, můžete úplně odstranit předinstalované aplikace a celkově získáte nad zařízením větší kontrolu.

Co je to vlastně systémová ROM?

Pro ty, co nevědí, ROM je ve své podstatě operační systém, který běží na vašem zařízení se sadou základních aplikací jako jsou dialer, fotoaparát, kalendář aj.

androidi_valka

Základním rozdílem mezi tzv. custom ROM a ROM od výrobce je, že custom ROM vytváří vývojáři třetích stran. Ti jsou ve většině případů pilnější, jak sám výrobce. Často vydávají aktualizace, které systém vylepšují a celkově se o ROM více starají – daleko lépe, než sám výrobce. A co je hlavní, tito vývojáři naslouchají svým uživatelům, což opět vede k lepší stabilitě systému a pozitivním změnám.

Co je to AOSP?

AOSP je zkratka Android Open Source Program a jedná se o čistou verzi systému, která je veřejně dostupná. Vývojáři, a nejen ti, si ji mohou zdarma stáhnout a využívat ke svým účelům.

aosp_project

Díky tomuto projektu existují jedny z nejslavnějších alternativních ROM jako jsou CyanogenMod, Paranoid Android, MIUI a celá řada dalších.

Jaké jsou výhody alternativních ROM?

Nový Android i pro starší telefony

Asi to znáte. Máte rok starý telefon, nová verze Androidu je už pár měsíců na světě a aktualizace ne a ne přijít. Záhy se dozvídáte, že výrobce nad vaším zařízením zlomil hůl a žádná další aktualizace už nepřijde. Nejde ani tak o novou verzi, která vám přinese více funkcí, ale jde také o bezpečnost, která se s novou verzí Androidu stále zvyšuje.

stary_plecky

Vývojáři třetích stran ctí oficiální kodifikaci a používají kompatibilní drivery, což zjednodušuje tvorbu nových verzí systému. Pro tvůrce ROM pak není problém přinášet časté aktualizace.

Telefon je rychlejší

Jednou z největších výhod v používání alternativních ROM je, že je váš chytrý telefon v porovnání s ROM od výrobce mnohem rychlejší. Prostředí bývá zpravidla lépe optimalizováno a vývojáři se snaží odstranit co nejvíce zbytečností, které nutí telefon přemýšlet – například odstraněním předinstalovaných aplikací, které ušetří značné množství prostředků.

Velké možnosti přizpůsobení

Custom ROM nejsou pouze o nejnovějších verzích Androidu, ale zároveň vám nabízí možnost si zařízení přizpůsobit k obrazu svému. A dobrou zprávou je, že možnosti jsou téměř neomezené.

Nad zařízením máte plnou kontrolu

Díky právům root (privilegovaný režim) máte nad zařízením a jeho funkcemi plnou kontrolu. S originálním systémem jsou některé funkce schované a nemáte k nim přístup.

Nevýhody custom ROM

Ačkoliv jsou alternativní ROM pěkné a uživatelům přináší řadu výhod, není všechno zlato, co se třpytí.

Ztrácíte záruku

Instalací alternativní ROM zasahujete do svého zařízení, a ať už se stane se zařízením cokoliv, výrobce vám nemusí záruku uznat. Existuje několik výrobců telefonů, kteří instalaci ROM od vývojářů třetích stran tolerují, Xiaomi je například jedním z nich.

Instalace vyžaduje zručnost a čas

Ne každý si troufne provádět „psí kusy“ se svým drahým telefonem. Ačkoliv jsou instalace čím dál jednodušší, stále to není úplná hračka a zařízení si můžete svou neopatrností kompletně znefunkčnit. Proces instalace je navíc časově náročný a každá aktualizace vám zabere i několik desítek minut.

Jen pár aplikací od Googlu

Drtivá většina alternativních ROM zahrnuje pouze pár základních aplikací od Googlu. Pokud chcete do svého čistého zařízení dostat i další, obrátit se musíte na stránku OpenGapps.org, kde můžete kýžený balík aplikací stáhnout na požadovanou verzi Androidu.

Kde hledat pomoc a kde stáhnu custom ROM?

Na internetu je poměrně dost míst, odkud se dají stáhnout ROM. Obecně se však doporučují fóra jako AndroidPIT či XDA-Developers, která jsou perfektně organizovaná, spolehlivá a navíc zde naleznete i pomoc v případě řešení jakýchkoliv potíží s vaším zařízením. Fóra obsahují témata s drtivou většinou mobilních telefonů, takže tu svou „nej ROM“ zde určitě naleznete.

ROM Manager: Velký pomocník

V případě, že jste na svém zařízení úspěšně provedli root, aplikace ROM Manager je asi tou nejlepší volbou pro správu vašich ROM. Rozhraní je jednoduché a přehledné a aplikace umožňuje spravovat zálohy, instalovat ROM z paměťových karet, atp. Tyto funkce jsou zdarma.

ROM Manager
Cena: zdarma

Pokud chcete, aby aplikace dohlížela i na aktuálnost vámi stažených ROM, které máte uložené na paměťové kartě, a aby uměla automatické zálohy, sáhnout budete muset po prémiové verzi, která vás vyjde na zhruba 115 korun.

ROM Manager (Premium)
Cena: 114,99 Kč

Výběr těch nejlepších custom ROM

CyanogenMod 12: Stabilní, stylová a s častými aktualizacemi

CyanogenMod je jedna z nejlepších a nejoblíbenějších ROM. Autoři se o ni dobře starají, aktualizace přicházejí každou chvíli a uživatelská základna je obrovská. Není tedy žádným překvapením, že po této ROM sáhl i výrobce populárního telefonu OnePlus One.

cyanogenmod_12

Součástí CyanogenMod je přívětivé uživatelské rozhraní, jež zajišťuje launcher Trebuchet. Dále potěší funkce nahrávání obrazovky telefonu (Screencast) a speciální mód pro leváky (v režimu landscape). Nespornou výhodou je i podpora velkého množství chytrých telefonů – CyanogenMod aktuálně podporuje přes 50 zařízení. Více informací a ROM ke stažení najdete na CyanogenMod.com.

PAC-ROM: Vše v jednom balení

PAC-ROM nabízí valnou většinu funkcí z ostatních ROM a nabízí vše pod jednou střechou. Na své si přijdou jak samotní začátečníci, tak pokročilí, kteří si chtějí přizpůsobit každou část systému.

pacrom

Pokud hledáte jednu z nejvíce přizpůsobitelných ROM, PAC-ROM je trefa do černého. Stejně jako v případě CynogenMod, i PAC-ROM se pyšní podporou velkého množství zařízení. Detailnější informace získáte na PAC-ROM.com, ROM pro své zařízení stáhnete odtud.

Paranoid Android: Čistý Android s jemnými změnami

První uživatelé si mohli custom ROM od Paranoid Android zkusit už začátkem roku 2013 (verze Jelly Bean). Ačkoliv tato ROM nenabídne radikální změny v designu, autoři se zaměřují hlavně na jednoduchost a ovladatelnost – změny můžete oproti referenční ROM pozorovat hlavně v oblasti notifikací.

Součástí ROM je speciální mód, se kterým se vám bude lépe pracovat s vícero aplikacemi. Pokud vám například přijde v průběhu sledování videí na YouTube zpráva, odpovědět můžete ihned – messenger překryje stávající aplikaci malým oknem, a vy si tak můžete bleskově vyřídit vše potřebné.

paranoid_android

Začátkem roku 2015 to nevypadalo s Paranoid Android růžově. Většinu týmu najala společnost OnePlus a projekt byl uložen k ledu – vše zůstalo pouze na jednom vývojáři. Nyní se však projekt opět probouzí k životu a vypadá to, že se chtějí vývojáři prát s těmi nejlepšími.

Paranoid Android je dostupný pro celou škálu zařízení, a to včetně řady Nexus a OnePlus. Více informací a ROM ke stažení naleznete na ParanoidAndroid.co.

OmniROM: Jednoduchost a síla v multitaskingu

Na OmniROM se podíleli vývojáři z CynogenMod, což už samo napovídá, že bude tato ROM jednoduchá, rychlá a odladěná. Základem je nedotčené prostředí čistého Androidu a také velice populární panel OmniSwitch.

OmniSwitch je speciální postranní lišta s nabídkou, která vám usnadní práci s běžícími aplikacemi. Lišta je plně přizpůsobitelná a lze do ní umístit seznam vašich nejpoužívanějších aplikací.

omnirom

Dále se OmniROM vyznačuje možností spouštět aplikace kliknutím na horní lištu. Pokud například kliknete na hodiny či datum, otevře se vám aplikace Hodiny. Zajímavá je i změna intenzity jasu displeje pouhým tažením prstu po horní notifikační liště. Podporu získáte na fóru XDA-Developers.

SlimROM: Odlehčená a zároveň bohatá

Jak samotný název naznačuje, SlimROM je maximálně osekaná verze Androidu s několika zajímavými vylepšeními. SlimROM se vyznačuje funkcí pro změnu DPI, díky které si můžete nastavit vlastní velikosti fontů, ikon a ostatních grafických prvků.

slimrom

Aktuálně ROM podporuje téměř 50 zařízení. Bohužel zde nejsou vývojáři tolik aktivní a práce na operačním systému jim trvají o něco déle. Více informací naleznete na SlimRoms.net.

AOKP: Maximální kontrola nad zařízením a spousta funkcí

AOKP, nebo-li Android Open Kang Project, je ROM určená spíše pro profíky a zkušenější uživatele. Tento druh ROM se poprvé objevil v září roku 2013 a aktuálně podporuje desítky Androidích zařízení. Vyznačuje se velkým množstvím funkcí a nastavit si můžete třeba i rychlost blikání oznamovací diody v různých aplikacích.

aokp_projekt

AOKP se dále chlubí speciálním ovládacím kruhem Navigation Ring, do kterého si můžete umístit až pět nejpoužívanějších aplikací. Nejzajímavěji se však může jevit aplikace pro správu oprávnění a také možnost přizpůsobit si takt a výkon procesoru.

Stabilních verzí je bohužel málo, a ani rychlost autorů ve vydávání nových verzí není zrovna příkladná. Více informací naleznete na webové stránce AOKP.co.

Jste zastánci custom ROM, anebo dáváte přednost raději ROM od výrobce. Dejte nám vědět v komentářích.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.