Domů » Bleskovky » Volkswagen bude s Microsoftem spolupracovat na vývoji autonomních vozidel

Volkswagen bude s Microsoftem spolupracovat na vývoji autonomních vozidel

Volkswagen oznámil, že rozšíří spolupráci s Microsoftem i na vývoj samořiditelných vozidel. Doposud německá automobilka se softwarovým gigantem kooperovala v oblasti cloudových služeb pro automobilový segment. Je to právě Azure Cloud, který by v kombinaci se zkušenostmi Volkswagenu ohledně vývoje autonomních vozidel měl být základem pro tzv. Automated Driving Platform (ADP), neboli platformu pro autonomní řízení.

vw adp
Schéma spolupráce Volkswagenu a Microsoftu

Dle vyjádření automobilky vyžaduje vývoj automatického řízení práci s obrovským množstvím dat, pročež se rozhodl spolehnout se na Microsoft oblasti výpočtů, AI a datových řešení. Toto partnerství na ADP má dle Volkswagenu „zkrátit vývojové cykly z měsíců na týdny,“ a rozvoj autonomních vozidel výrazně urychlit. Jak ty, tak i cloudové služby jsou pro výrobce klíčové ve snaze proniknout na rostoucí trhy krátkodobých pronájmů, mikromobility a sdílených jízd.

Volkswagen ID.3
Volkswagen ID.3

Za tímto účelem vyvíjí Volkswagen v rámci své divize Car.Software vlastní operační systém VW.OS, na kterém by od roku 2025 měly běžet všechny nové modely značky. Podobně jako u dalších automobilek je ale i v případě Volkswagenu technologie zatím daleko od spolehlivého fungování v reálném provozu.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).