Domů » Bleskovky » Vědci mají novou technologii, která robotovi pomáhá chodit jako člověk

Vědci mají novou technologii, která robotovi pomáhá chodit jako člověk

Vědci vymysleli novou technologii, která by po vzoru člověka mohla výrazně zlepšit chůzi robotů. Vyplývá to z unikátního výzkumu provedeném inženýry z Manchesterské univerzity ve spolupráci s klinickými psychology.

Robot psycho
Robot Psycho (zdroj fotografie: University of Manchester)

Vědci analyzovali, co se stane, když do robota vyrobeného z obyčejného Lega zakódují algoritmus založený na teorii percepčního řízení (Perceptual control theory), formulované lékařským fyzikem a výzkumníkem na poli experimentální a teoretické psychologie Williamem T. Powersem, a nahradí jím standardní algoritmy pro samovyvažování pohybu. Tato teorie vychází z pozorování, že živé věci ovládají vnímané prostředí pomocí svého chování.

Výsledek? Robot byl schopný se pohybovat mnohem kontrolovaněji a realističtěji, čehož dosáhl vyhodnocováním svého okolí minimálně stokrát za sekundu. I když měl místo nohou kolečka, „obrácené kyvadlo“, které vyžaduje k pohybu, používá podobné vyvažovací techniky jako člověk při chůzi.

Výzkum dává nahlédnout na zcela nový způsob chápání toho, jak stavět robotické systémy, které jsou navzdory chaotické a nepředvídatelné povaze reálného světa dynamické a adaptivní. Toto paradigma, založené na elegantním a přirozeném přístupu, je příslibem pro vývoj mnohem sofistikovanějších autonomních robotů,“ uvedl pro web independent.co.uk expert na počítačové technologie Dr. Rupert Young.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry (zejména „inteligentní“ FPS jako Bioshock, RPG jako Skyrim a tahové strategie typu HOMAM), tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na