Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, ikona Sillicon Valley a spoluzakladatel Intelu

gordon moore
  • Gordon Moore zemřel v 94 letech
  • Známý je nejen jako spoluzakladatel Intelu, ale také jako tvůrce Moorova zákona
  • V posledních letech života se věnoval filantropii

Jedna z nejznámějších osobností Sillicon Valley, spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, zesnul ve věku 94 let. Kromě spoluzaložení Intelu byl znám jako člen skupiny „zrádná osmička“, která založila společnost Fairchild Semiconductor, jež pomohla vzniknu celé řady firem, například AMD. V roce 1968 poté společně s Robertem Noycem založil Integrated Electronic, později známou jako Intel, kterou osm let vedl jako generální ředitel.

Mezi odbornou a širokou veřejností ale nejvíce proslul pro svůj Moorův zákon. Jedná se o empirické pravidlo o exponenciálním růstu výpočetního výkonu obvodů v elektronice. V původním znění byl zákon definován takto: „počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod, se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí.“ Ačkoli v budoucnu tento zákon jistě přestane platit vinou střetu s fyzikálními limity, přesto se Moorův zákon drží v platnosti od roku 1965.

gordon moore 9 rwdjpgrenditionintelweb1648927
Gordon Moore

Podle společnosti Intel se Moore v poslední době věnoval filantropii. V prohlášení na stránkách jeho nadace je uvedeno, že se svou ženou pracoval na problémech týkajících se ochrany životního prostředí, vědeckého výzkumu a vyššího vzdělávání v oblasti Sanfranciského zálivu. V loňském roce mu společnost Intel vzdala hold tím, že po něm pojmenovala nový výrobní závod v Oregonu.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku