Domů » Bleskovky » USA chtějí odříznout Huawei od mobilních čipsetů. Odklad sankcí je o polovinu kratší

USA chtějí odříznout Huawei od mobilních čipsetů. Odklad sankcí je o polovinu kratší

Loni v květnu byla umístěna společnost Huawei na černou listinu Spojených států, což znemožňuje americkým firmám s tímto čínským gigantem obchodovat. Kvůli zajištění podpory stávajících zařízení dostalo několik společností výjimku, ovšem pouze s omezenou platností; dosud byla stanovena na 90 dní a americké ministerstvo obchodu ji od května loňského roku prodloužilo třikrát, naposledy 18. listopadu loňského roku.

Další odklad je tu, má ale poloviční platnost

16. února tak měl začít platit úplný „ban“, ovšem americké ministerstvo obchodu opět přispěchalo s novým prodloužením výjimky. Tentokráte však Huawei nedostává k dobru 90, ale pouze 45 dní. Důvod posledního prodloužení je stejný jako v předchozích případech – aby mohla čínská firma nadále poskytovat podporu stávajícím zařízením a nedošlo k přerušení síťových komunikačních systémů, zejména na americkém venkově.

huawei logo

USA chtějí Huawei odříznout od mobilních čípů

Zkrácení odkladu na polovinu může být signálem, že se USA připravuje v obchodním vztahu s čínskou firmou nějaké změny. Podle dnešní zprávy agentury Reuters Spojené státy uvažují o tom, že Huawei úplně odříznou od dodávek čipsetů, zejména od tchajwanské firmy TSMC. Způsobit to má změna amerických předpisů, podle nichž mají všechny produkty využívající americké technologie podléhat novým regulacím, které by nepochybně jakýkoliv obchod s Huawei vylučovaly.

Platnost nových opatření by byla pro mobilní byznys Huawei zničující, zatímco bez služeb a aplikací Google se firma obejde, bez ARMových čipsetů by nebyla schopná žádná mobilní zařízení vyrábět. V Číně neexistuje výrobní linka, která by dokázala vyrábět mobilní procesory bez využívání amerických technologií.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Ten Ps—pat za velkou louží si nedá pokoj.

 2. ARM neni britská ?

 3. Mohl by autor vysvětlit jakou myšlenkovou konstrukcí přišel na to že americký ban může odstavit dodávky SOC od taiwanské firmy postavené na základním designu vlastněném japonci?

  • Jakub Karásek

   Může :) Stačí, když USA prohlásí, že ARM Holdings používá některou technologii vyvinutou v Americe, popř. TSMC využívá při výrobě jakoukoliv americkou technologii, a jakýkoliv čipset využívající tuto architekturu bude podléhat licencování. Alespoň taková je představa nového nařízení, které však zatím existuje pouze jako návrh.

  • Ale to snad nemyslíte vážně. Doporučil bych alespoň základní seznámení s patentovým a mezinárodním právem. Můžete odkázat na zdroje ze kterých jste tento nesmysl čerpal?

  • Jakub Karásek

   Vycházím z aktuálně dostupných zdrojů přímo z Reuters nebo z technologických webů, např. AndroidCentral:
   By altering the Foreign Direct Product Rule, the U.S. government will be able to force foreign companies using American chipmaking equipment to get a U.S. license before they can supply chips to Huawei. A report from China’s Everbright Securities had revealed that the majority of chip makers depend on U.S. equipment.

  • No a teď to zkuste napasovat na TSMC.
   Aha ono to nejde.

 4. Tchaivan nepatri náhodou k cine? A vyrobne postupy pri výrobe nemajú patentovane aj cinania? Nemyslím ze je to reálne pretože pri tomto návrhu môžu zmeniť vyrobny postup ktorý by mala patentovane usa a vyrábať podla nového návrhu. Myslím ze si vyrabaju vlastne procesory a neni pre nich problem vymyslieť vlastný postup. Cas ukaze.

  • tomas: Ac by se ti to moc libilo, tak ne, taiwan opravdu Cine (mysleno Lidove Republiky Ciny) fakt nepatri.

  • Prečo myslis ze by sa mi to páčilo? Mne je nejaký taiwan ukradnutý. Len ked tak pozeram mapu a politickú situáciu okolo ciny ta je pricleneny k cine tak ako aj hongkong. Preto si myslím ze cina k výrobe ma co povedať. O tvoje pocity neide

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).