Cortana pro Android unikla na internet, oficiálně přijde za několik týdnů

Personální asistentka Microsoftu Cortana se letos vydává do světa. Zatímco dosud bylo možné se s ní setkat pouze na platformě Windows Phone, letos se dočká integrace systému Windows 10 a zamíří i na platformy Android a iOS. Verze pro Android měla přijít tento měsíc, zřejmě však došlo k drobnému zdržení. Beta verze je aktuálně dostupná několika americkým a čínským testerům zaregistrovaných v programu Insider, veřejná verze má podle oficiálního stanoviska Microsoftu přijít za několik málo týdnů.

  

Insider program se nicméně stal zdrojem úniku APK souboru s Cortanou, který se nyní šíří internetem a díky němuž si můžete Cortanu na Androidu vyzkoušet i vy. Oproti Windows Phone není Cortana součást systému, takže ji není možné vyvolat hlasovým příkazem „Hey Cortana“, při instalaci si však řekne o přístup k mnoha částem systému, což ji opravňuje k velkému množství akcí.

   

Lze například zasílat SMS nebo volat vašim kontaktům, nastavit budík či přidávat události do kalendáře, a to dokonce v souvislosti s vaší budoucí polohou či časem („Připomeň mi, abych zavolal mé ženě, až budu v Praze / za hodinu a půl“). Cortana také umí využít vašich aplikací, pokud chcete například odnavigovat na nějaké místo, zeptá se, jakou z vašich aplikací má k navigaci použít. Samozřejmostí jsou „internetové dotazy“, například jaké bude počasí, kolik je 5 euro v českých korunách korun (včetně grafu vývoje kurzu) či jak je starý Barrack Obama. Hledání pochopitelně agreguje Bing.

    

Cortana na Androidu funguje poměrně spolehlivě a plynule, ovšem její použití má jeden obrovský háček – musíte s ní komunikovat anglicky. Přitom Google Now vám informace o počasí či o věku Barracka Obamy odpoví ve vaší mateřštině. Nám nezbývá jen doufat, že je jednoho krásného dne české Cortany dočkáme.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku