Domů » Bleskovky » Umělá inteligence zamíří také do Windows 10. Vývojáři dostávají první nástroje

Umělá inteligence zamíří také do Windows 10. Vývojáři dostávají první nástroje

Výrobci smartphonů a mobilních čipsetů se v posledních měsících často ohánějí slovním spojením umělá inteligence. Ta se povětšinou na základě strojového učení stará o rozpoznávání objektů před objektivem fotoaparátu, o analýzu hlasových příkazů či o zrychlení složitějších scénářů obvykle brzděných nižším výkonem procesoru. Umělé inteligence se brzy dočkají i počítače s Windows 10 a jejich aplikace.

Microsoft na události Windows Developer Day zveřejnil chystané novinky pro vývojáře aplikací pro Windows 10, a jednou z nich je právě Windows AI Platform. V rámci nových API WinML budou moci využívat ve svých aplikacích „předučené“ modely strojového učení, které pak mohou být vykonávány přímo na zařízení bez pomoci cloudu. Pro větší efektivitu budou moci aplikace při tomto procesu využívat výkonu grafického čipu zařízení. Microsoft již umělou inteligenci ve svých aplikacích používá, například v Office 365, v aplikaci Fotky či v systému Windows Hello při rozpoznávání obličeje uživatele.

API WinML budou využitelná jak v univerzálních, tak v klasických Win32 aplikacích, tyto aplikace pak budou fungovat ve všech edicích Windows 10, a to i na serverech, Xboxu One či soupravách Hololens.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Paeris Kiran

    Potřeboval bych něco na strojovou editaci videa co by fungovalo s grafikou AMD…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).