Mnoho hollywoodských filmů vyžaduje obrovské rozpočty a jejich tvůrci očekávají, že se jim vložené peníze nejen vrátí, ale také náležitě znásobí. V historii již však bylo natočeno nemalé množství filmů, které byly nakonec naprostými finančními propadáky. S tím by nyní mohla pomoci umělá inteligence. Zdá se, že totiž bude užitečná i ve filmovém průmyslu. Již dnes totiž dokáže mimo jiné říci, který film nejspíše vydělá nejvíce peněz.
Natáčení filmů rozhodně nepatří mezi levné záležitosti. Zvláště pak obsazení známých herců, drahé filmové efekty či místa k natáčení. Částky se pak mohou vyšplhat na stovky milionů dolarů. Aby se minimalizovalo riziko ztrát, vznikají nové nástroje založené na umělé inteligenci, které mají pomoci s odhadem, jaký film by mohl být v současnosti nejvýnosnější.
Jak analýza funguje?
Jak celá věc funguje v praxi, vysvětlil spoluzakladatel a CEO společnosti Cinelytic Tobias Queisser. Umělá inteligence sbírá historická data, mimo jiné také specifických filmů, herců a kategorií a výsledky pak pomocí strojového učení spojuje dohromady a vyhodnocuje zajímavé předpovědi. Řekněme, že se plánuje letní trhák s Emmou Watson v hlavní roli. Je možné použít software od Cinelytic a zjistit tak, jaký dopad by mohla mít výměna herečky pro hlavní roli a také na celkové tržby filmu.
Cinelytic není jedinou společností
Cinelytic není jedinou společností, která by chtěla aplikovat AI ve filmové branži. Belgický ScriptBook, založený v roce 2015, říká, že jeho algoritmy mohou předpovídat úspěch filmu analýzou filmových scénářů.
Izraelský startup Vault, založený ve stejném roce, slibuje, že dokáže předpovědět, jakou skupinu lidí bude daný film nejvíce zajímat. Například podle sledování trailerů na YouTube a podobně. Jiná společnost s názvem Pilot nabízí podobné analýzy. Tvrdí, že dokáže předvídat tržby filmů až 18 měsíců před samotnou premiérou filmu. Údajně s „bezkonkurenční přesností“.
Bude o filmových trhácích rozhodovat umělá inteligence?
Andrea Scarso, ředitel britské Ingenious Group říká, že někdy analýza umělou inteligencí potvrzuje jejich předpoklady a myšlenky a někdy dělá přesný opak. Navrhuje něco, co pro určitý typ projektu vůbec nezvážili. Občas prý výsledky potvrzují jejich myšlenky, jindy zase navrhuje zcela jiné, které dokonce ani nevzali v potaz. S použitím umělé inteligence lze zjistit, jaký dopad budou mít různá, i ta nejmenší, rozhodnutí pro určitý film. Například výměna herců nebo změna rozpočtu. „otevírá debatu o nových možných přístupech“, nikdy však není konečným rozhodčím.
Nemusíme se tedy obávat toho, že by o filmech a seriálech v blízké době rozhodovala chladně uvažující umělá inteligence. Software totiž nejlépe funguje pouze jako doplňkový nástroj.