TOPlist

Ulefone Armor 6 recenze: obrněnec do nepohody

Zvýšená odolnost vůči vodě a prachu už není u smartphonů nic výjimečného. Těmito vlastnosti disponuje celá řada high-endových modelů od různých výrobců a na první pohled většinou ani nepoznáte, že telefon vydrží i pod vodou. Doba, kdy musely být veškeré otvory na těle chráněny krytkami s gumovým těsněním je už totiž naštěstí pryč.

Pokud se ale často pohybujete v opravdu náročném prostředí a váš telefon musí vydržet i hrubé zacházení, jsou pro vás jasnou volbou odolné telefony, jako je například loni testovaný CAT S41 (recenze). V dnešní recenzi se zaměříme na zástupce právě kategorie odolných telefonů. Smartphone Ulefone Armor 6 se dá pořídit za cenu kolem 10 tisíc korun a následující odstavce prozradí jeho přednosti a nedostatky.

Videorecenze Ulefone Armor 6

Konstrukce a vzhled: účelný těžkooděnec

Hned jak telefon uchopíte do ruky, tak zjistíte, že Ulefone Armor 6 opravdu nepatří mezi malé a lehké smartphony. Celkové rozměry činí 166 × 83 × 13,3 milimetrů, hmotnost je 268 gramů. Novinku v kapse rozhodně pocítíte, tedy pokud se vám do ní vůbec vejde.

Velké rozměry i hmotnost jsou daní za vysokou odolnost novinky. Celé tělo je totiž neskutečně robustní a působí dojmem, že byste s ním mohli snad i zatloukat hřebíky. Základem konstrukce je opravdu masivní kovový rám, který je na levém a pravém boku zčásti odhalený. Na zbývajících místech je chráněný gumou.

Na spodní pogumované hraně sídlí datový konektor USB-C, který je schovaný pod krytkou. V jeho blízkosti se nenápadně schovává otvor vedoucí k mikrofonu. Tlačítko pro spuštění telefonu a dvojice spínačů pro ovládání hlasitosti mají své místo na pravém boku. Na levé straně těla se pod gumovou krytkou ukrývá kombinovaný slot pro dvojici karet nanoSIM a microSD.

Čelní straně vévodí 6,2palcový displej. Jeho boční rámečky jsou na dnešní dobu opravdu masivní, ale to je zkrátka daň za vysokou odolnost celého těla. Ulefone Armor 6 se drží aktuálních trendů a proto má displej ve své horní části výřez. Do něj se schovala čelní 8megapixelová kamera podporující záznam videa v rozlišení HD a samozřejmě také reproduktor pro telefonní hovory. Celý předek chrání odolné sklo Gorilla Glass páté generace. Rohy čelní strany jsou navíc lehce vyvýšené, takže pokud telefon položíte na rovnou plochu, sklo displeje se nedotýká podložky.

Záda přístroje jsou kompletně celá pogumovaná. Na jejich vrhu se nalézá dvojice čoček fotoaparátu, na který se zaměříme ještě později. Fotoaparát je pochopitelně doplněný o duální přisvětlující diodu. Po biometrické zabezpečení může posloužit kruhová čtečka otisků prstů, která však svojí průměrnou rychlostí a přesností příliš nenadchne. Využít můžete i odemykání prostřednictvím rozpoznávání obličeje, ale i v tomto ohledu jsem nebyl příliš nadšený z rychlosti.

Na zádech se ještě nachází jeden zajímavý senzor. Ač by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná třeba o senzor laserového autofokusu, tak to není pravda. Jde totiž o senzor intenzity UV záření. Ten je samozřejmě spojený s aplikací, která vám ukáže aktuální hodnotu UV záření. Praktické využití tohoto senzoru bude asi minimální, ale jde o zajímavou funkci. Pod úzkou štěrbinou ve spodní části zad sídlí hlavní reproduktor s velmi vysokou hlasitostí.

Odolnost vůči vodě a prachu je u Ulefone Armor 6 zřejmá na první pohled. Novinka konkrétně splňuje podmínky certifikace IP68, ale i o stupeň vyšší IP69K. Ta zaručuje odolnost i vůči tlakové a horké vodě. Třešničkou na dortu je splnění armádní normy MIL-STD-810G. Armor 6 toho zkrátka vydrží opravdu hodně. Kvůli obrněné konstrukci a velkým celkovým rozměrům není držení telefonu zrovna nejlepší.

Displej: IPS chráněné Gorilou

Displej má úhlopříčku 6,2 palců a jeho rozlišení činí 1080 × 2246 pixelů. V horní části IPS panelu je veliký výřez, takže skutečně využitelná plocha je lehce nižší. Po stránce zobrazovacích vlastností však nemůžu novince snad nic vytknout. Barevné podání je na velmi dobré úrovni, stejně tak i pozorovací úhly. Čitelnost na přímém slunci by mohla být trochu lepší, ale i tak se řadí k nadprůměru.

Celou čelní stranu chrání odolné sklo Gorilla Glass páté generace. Škrábanců se bát nemusíte a pátá generace skel od společnosti Corning by měla vydržet většinu pádů z výšky 1,6 metru.

Hardwarová výbava Ulefone Armor 6

Hnacím motorem testované novinky je trochu netradičně čipset Mediatek. Konkrétně se jedná o model Helio P60 s celkem osmi procesorovými jádry (4 × Cortex-A73 s taktem 2,0 GHz a 4 × Cortex-A53 s taktem 2,0 GHz) a grafickým čipset Mali-G72 MP3. Výkon dostačuje pro běžné činnosti i pro hraní většiny mobilních her. V benchmarku AnTuTu jsme naměřili výsledné skóre 133 tisíc bodů.

Operační paměť má kapacitu nadstandardních 6 GB. Nadstandardní je i kapacita úložiště, která činí 128 GB (pro uživatele je k dispozici 116 GB). Pokud by vám prostor nedostačoval, tak můžete úložiště snadno rozšířit paměťovou kartou formátu microSD.

Z datové konektivity nemusíte mít strach. Ulefone Armor 6 podporuje všechna česká LTE pásma. Díky modemu Helio M70 si telefon dokonce poradí i se sítěmi 5G, což ale u nás zatím nevyužijeme. Novinka dále nabízí dvoupásmovou Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 4.2 a nechybí dokonce ani NFC. Čipset od společnosti Mediatek byl doposud spojen s velmi pomalým určením polohy prostřednictvím GPS. To už je naštěstí minulost. Armor 6 dokázal určit svou polohu velmi rychle a v tomto ohledu je srovnatelný s ostatními konkurenčními modely.

Baterie a výdrž: dva dny v plné zátěži

V obrněném těle se ukrývá akumulátor s kapacitou úctyhodných 5000 mAh. Právě ten má největší podíl na celkové velmi dobré výdrži. Ulefone Armor 6 vydržel během testování bez potíží dva dny v plném zápřahu. Při šetrnějším používání ale nebude problém dosáhnout o den delší výdrže.

Potěšující jsou možnosti nabíjení. S dodávaným napájecím adaptérem trvá nabíjení z prázdného stavu do plna zhruba 2 hodin. Novinka ale podporuje i rychlé bezdrátové dobíjení (až 10 W), díky kterému nebudete muset sundávat gumovou krytku datového konektoru.

Operační systém: Oreo s nedodělaným překladem

Operační systém Android 8.1.0 Oreo je v základu doplněný jen o minimum aplikací. To je rozhodně dobrá zpráva, protože zatímco se dříve výrobci předháněli v tom, kdo nabídne více předinstalovaných aplikací, tak teď je volba na uživatelích.

Prostředí systému je u Ulefone Armor 6 lehce graficky upravené a vypadá na pohled velmi pěkně. Příjemně mě potěšila i plynulost a stabilita. V tomto ohledu si vede smartphone lépe než některé modely renomovanějších výrobců.

Asi vůbec největším zklamáním je nedokonalý překlad do češtiny. Ano, všechny základní části systému jsou v češtině. Jsou zde ale některé funkce navíc, jako je třeba nastavení různých gest, a v těchto nabídkách se budete muset spokojit s angličtinou. Otázkou je, zda se situace zlepší v některé z aktualizací systému a zda také dorazí aktualizace na novějších verzi Androidu. To bývá kámen úrazu většiny „čínských“ telefonů.

Fotoaparát a záznam videa: dvě čočky se slušnou kvalitou

Na zádech přístroje sídlí dvojice čoček. Primární fotoaparát má rozlišení 16 megapixelů, sekundární čip je 8megapixelový. Světelnost je v obou případech f/2,0. Pro přisvícení tmavých scén poslouží duální dioda.

Aplikace pro fotografování obsahuje několik snímacích režimů a nechybí mezi nimi ani režim s názvem Pro. V něm si můžete ručně upravit vyvážení bílé, hodnotu expozice a citlivost ISO. Je škoda, že více možností aplikace nenabízí. Další škoda je, že i v prostředí fotoaparátu se setkáte s texty nepřeloženými do češtiny.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Kvalita fotoaparátu je na slušné úrovni. Po zkušenostech s podobnými odolnými telefony jsem neočekával žádné kvalitní snímky, ale Ulefone Armor 6 mě celkem překvapil. Snímky jsou slušně vykreslené, mají dobrý dynamický rozsah a nízkou hladinu šumu. Ten se projeví až při fotografování ve tmě, kde zároveň dochází ke slévání detailů.

Záznam videa je už ale zklamáním. Maximem je rozlišení Full HD (1920 × 1080 pixelů) a snímkovací frekvence 30 fps. Kvalita obrazu je slušná, ale chybí stabilizace obrazu a telefon také velmi často přeostřuje. Při natáčení během horších světelných podmínek navíc telefon snižuje snímkovací frekvenci. V tomto ohledu si měl dát výrobce více práce.

Závěrečné hodnocení Ulefone Armor 6

Ulefone Armor 6 mě příjemně překvapil. Podobné „obrněné“ smartphony mají většinou slabou hardwarovou výbavu a celkově nepůsobí příliš dobrým dojmem. To ale u testované novinky neplatí. Výkon je velmi slušný, potěší i povedený fotoaparát nebo nadprůměrný displej. Výrazné nedostatky telefon nemá. Lehce zklamat může snad jen nedokonalý překlad systému nebo špatná kvalita videa. Klady ovšem převažují.

Konkurentů mít Armor 6 příliš nebude. V podstatě jedinými srovnatelnými smartphony jsou modely od značky CAT. Třeba CAT S41 (recenze) je ve všech ohledech horší nebo maximálně srovnatelný. A to vše za podobnou cenu jako právě Armor 6. Když je řeč o ceně, tak ta se na českém trhu pohybuje kolem 10 tisíc korun. Za podobné peníze se sice dají pořídit vybavenější smartphony, ale za vysokou odolnost se zkrátka platí.

Ulefone Armor 6 aktuálně nabízí jen několik českých e-shopů a do budoucna se to pravděpodobně změní jen velmi málo. Využít můžete ale i nabídky některých čínských e-shopů, které mají leckdy sklady i v Evropě a vyhnete se tak celním poplatkům. Další informace o tomto modelu najdete na webu výrobce, objednat jej lze například na Amazonu či Aliexpressu.

Ulefone Amor 6

Ulefone Amor 6
8.2

Design a zpracování

8.8/10

Výkon a optimalizace

7.3/10

Hardwarová výbava

8.3/10

Kvalita fotografií a videa

7.7/10

Výdrž baterie

9.0/10

Klady

  • velmi vysoká odolnost
  • povedený displej
  • dostatečný výkon
  • možnosti konektivity
  • výborná výdrž a rychlé nabíjení
  • slušná kvalita fotografií

Zápory

  • průměrný záznam videa
  • neúplný překlad systému
  • horší čitelnost displeje na přímém slunci
  • velké rozměry i hmotnost
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku