Domů » Bleskovky » Ukrajinská vláda zuří. Apple začal Krym označovat jako součást Ruska

Ukrajinská vláda zuří. Apple začal Krym označovat jako součást Ruska

Apple byl nedávno kritizován za to, že vyšel vstříc komunistické Číně a začal v Hongkongu blokovat emoji Tchaj-wanu. Nedá se však říct, že by se z kritiky jakkoliv poučil. Jak si všiml ruský zpravodaj agentury Reuters, Apple nově v iOS zobrazuje ilegálně anektovaný Krym jako součást Ruska.

Pokud na území Ruské federace zadáte v iOS do map či aplikace počasí hlavní město Autonomní republiky Krym Simferopol, zobrazí se lokace ve formátu „Simferopol, Krym, Rusko“. Děje se tak však jen v Rusku, na samotném Krymu a v ostatních zemích je Simferopol zobrazován bez doplňující informace o státu.

„Jako když vám nejhorší nepřítel ukradne kus srdce“

Že nejde o nějakým omyl dává najevo samotné Rusko. Zástupci Applu se totiž nedávno setkali s Vasilijem Piskarjovem, předsedou bezpečnostního a protikorupčního výboru ruské Státní dumy. Po jejich setkání se na webu dolní komory objevilo sdělení, že „Apple splnil své závazky a uvedl programy na svých zařízeních do souladu s požadavky ruské legislativy“.


krym simferopol anexe
Krym v březnu 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Na snímku tzv. zelení mužíci na simferopolském letišti. Ve skutečnosti šlo o tisíce neoznačených příslušníků ruských ozbrojených sil. (Zdroj: Elizabeth Arrott / Voice of America)

Apple se tak zjevně opět pokusil vyjít vstříc vládě, aby neohrozil své podnikání v zemi. Tentokrát však musí čelit kritice z nejvyšších míst. Ke kauze se na Twitteru vyjádřil osobně ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko. V tweetu napsal, že se to Applu pokusí vysvětlit „po jejich“. „Představte si, že naříkáte, že váš nejhorší nepřítel ukradl váš design, nápady, roky práce a kus vašeho srdce a pak nějaký ignorant naprosto pomine vaši bolest. Takový je to pocit, když nazýváte Krym ruským územím.“

Ukrajina i Rusko vnímají otázku postavení Krymu jako velmi citlivou. Apple se tak dostal do nepříjemné situace, z níž bude těžké vyjít „s čistým štítem“. Oproti zablokování emoji v Hongkongu jde totiž teď o přímé popření zahraniční politiky USA a jejich spojenců, což může být problematické. Apple byl agenturou Reuters požádán o vyjádření, ale dosud nereagoval.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
MrViki
Uživatel
MrViki

Válku prohráli, Krym si ukrást nechali, zpátky si ho nevzali. Obavám se, že nyní už skutečně Rusů je.

_WTF_
Anonym
_WTF_

Nechapem, zorazuje sa to tak len v Rusku. Aj na slovensku sa Kosovo zobrazuje ako súčasť Srbska.
Tak čo maju za problém. Ukroši si poštvali proti sebe obyvatelov krymu a východu nedemokratickým prevratom. A demokraticky referendom oň prišli :-)

PetrSP7
Uživatel
PetrSP7

Jo holt prachy nesmrdí, ať je za nimi jakýkoli hnůj … Škoda, že Ukrajina nebyla na tohle rusácké tažení dostatečně silná, „zelení mužíci“ bez jakéhokoli armádního označení jsou prostě banditi, diverzanti a teroristé a v případě chycení za válečného stavu mohou počítat pouze s jedním, zato rychlým, řešením …