Domů » Bleskovky » Ubuntu jako Windows 10: Canonical chce mít jeden systém na všech typech zařízení

Ubuntu jako Windows 10: Canonical chce mít jeden systém na všech typech zařízení

Systém Ubuntu díru do světa mobilních zařízení neudělal, neboť jeho dostupnost je značně omezená. V loňském roce byly s tímto systémem představeny pouze dva smartphony– BQ Aquaris a Meizu MX4 Ubuntu Edition, a to na významnější rozšiřování platformy zdaleka nestačí. Vývojáři z Canonical rozhodně nehází Ubuntu do žita a na svém účtu Google+ slibují, že již brzy si budeme moci užít jednu uživatelskou zkušenost s Ubuntu na jakémkoliv zařízení.

 

Ubuntu brnká na stejnou notu jako Windows 10, neboť má fungovat jak na smartphonech, tak na tabletech, počítačích a jejich hybridech. Na rozdíl od Windows nebudou existovat žádné rozdíly mezi mobilní a počítačovou verzí, schopnosti systému budou na všech zařízeních stejné a přizpůsobí se velikosti displeje a způsobu ovládání. K tomu má Ubuntu funkci Convergence, která připomíná Continuum z Windows 10 – umí přepínat rozhraní systému z režimu plochy do tabletového/smartphonového módu, a to i automaticky například při připojení myši.

Ubuntu se díky svojí univerzálnosti může stát zajímavou alternativou k aktuálně používaným systémům, ovšem nejvíce záleží na tom, s jakými partnery se Canonical domluví, a jaká zařízení s Ubuntu přijdou na trh. Svět mobilních zařízení je totiž velmi saturovaný a Ubuntu nedokázalo získat vysněnou masu uživatelů ani na počítačích. V roce 2011 na vlastní konferenci v Budapešti jeho vývojáři predikovali, že za čtyři roky bude Ubuntu používat 200 milionů uživatelů, podle aktuálních čísel je to však pouze několik desítek tisíc. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments