Domů » Bleskovky » Ubuntu jako Windows 10: Canonical chce mít jeden systém na všech typech zařízení

Ubuntu jako Windows 10: Canonical chce mít jeden systém na všech typech zařízení

Systém Ubuntu díru do světa mobilních zařízení neudělal, neboť jeho dostupnost je značně omezená. V loňském roce byly s tímto systémem představeny pouze dva smartphony– BQ Aquaris a Meizu MX4 Ubuntu Edition, a to na významnější rozšiřování platformy zdaleka nestačí. Vývojáři z Canonical rozhodně nehází Ubuntu do žita a na svém účtu Google+ slibují, že již brzy si budeme moci užít jednu uživatelskou zkušenost s Ubuntu na jakémkoliv zařízení.

 

Ubuntu brnká na stejnou notu jako Windows 10, neboť má fungovat jak na smartphonech, tak na tabletech, počítačích a jejich hybridech. Na rozdíl od Windows nebudou existovat žádné rozdíly mezi mobilní a počítačovou verzí, schopnosti systému budou na všech zařízeních stejné a přizpůsobí se velikosti displeje a způsobu ovládání. K tomu má Ubuntu funkci Convergence, která připomíná Continuum z Windows 10 – umí přepínat rozhraní systému z režimu plochy do tabletového/smartphonového módu, a to i automaticky například při připojení myši.

Ubuntu se díky svojí univerzálnosti může stát zajímavou alternativou k aktuálně používaným systémům, ovšem nejvíce záleží na tom, s jakými partnery se Canonical domluví, a jaká zařízení s Ubuntu přijdou na trh. Svět mobilních zařízení je totiž velmi saturovaný a Ubuntu nedokázalo získat vysněnou masu uživatelů ani na počítačích. V roce 2011 na vlastní konferenci v Budapešti jeho vývojáři predikovali, že za čtyři roky bude Ubuntu používat 200 milionů uživatelů, podle aktuálních čísel je to však pouze několik desítek tisíc. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

26 komentářů

 1. jarpo (neregistrovaný)

  Kiež by sa trochu presadili. Ubuntu sa mi celkom páči a konkurencia je vždy vítaná…

 2. mikiqex (neregistrovaný)

  Ubuntu systém ‚one OS to rule them all‘ podle mého představil ještě před Microsoftem, ale podrobnosti už si bohužel nepamatuji; bylo to před několika lety. Vygooglil jsem nějaké zmínky z ledna 2013 o Ubuntu Touch resp. Ubuntu for Android, kdy se ale psalo, že na to stále chybí použitelný hardware; to nejspíš bude ono.

 3. ub (neregistrovaný)

  Konkurence je dobrá, až na to, že ubuntu konkurence není.

 4. tomas (neregistrovaný)

  Ale podobnost obrazovky s wp je dokonala. A vsetci nadavali na dlazdice a za chvilu na nich pprejde aj ios a aos

  • Menty (neregistrovaný)

   Až na to, že to nejsou dlaždice na homescreenu, ale hudební přehrávač, zobrazující alba interpretů. Pokud si zobrazíte na Androidu, iOS a WP hudební přehrávač, náhled alb bude vypadat skoro vždcky stejně, kdo by to ale byl řekl že. Ale jako pokus dobrý, řekl bych ale, že přání bylo otcem myšlenky.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Tomasi, ty opravdu nikdy nezklames… :-D

  • RadekLaz (neregistrovaný)

   No nevím. Já v tom vidím mizerně okopírovanou grafiku iOS a 10 let starých office.

   Každopádně bych se trošku bál nazývat mobilní systém operačním systémem, viz Android.

  • Flamb (neregistrovaný)

   Tomáši, pěknej troll bait, ale už zmiz. :)

 5. lx (neregistrovaný)

  jojo, to zas vyšumí…

 6. KOLEGA (neregistrovaný)

  Přesně jak uvedl někdo přede mnou Ubuntu BYLO PRVNÍ kdo něco takového předvedl … také to měl být hlavní tahák na Ubuntu Edge … Mimochodem pro tohle má Linux nejlepší základnu … Většina aplikací ve !stabilní! verzi v pohodě běhá na ARM procesorech (Raspberry Pi a jiné minipočítače … )

  • KOLEGA (neregistrovaný)

   … včetně desktopových prostředí …

  • steelspace (neregistrovaný)

   To je pravda, nicméně tomu schází jednotné a integrované GUI. Vím, že existují nenáročné window managery, které běží i na Raspberry, ale tak daleko jako Windows 10 to není. Samozřejmě tas logika tam – vždyť každý slušný web běží na různých zařízeních.

 7. steelspace (neregistrovaný)

  Tim Cook říkal, že je to blbost. Bééé.

 8. Martin P. (neregistrovaný)

  Jako vždy se plete stejně vypadající systém a binárně stejný systém.

  Pokud na PC to bude x86 a na smartphonu ARM není to stejný systém protože základ je jiný. Opravdu „natažením“ ovladačů kompatibilitu na jinou platformu neuděláte.

  Stejný podvod na neznalé uživatele jsou univerzální aplikace pro Windows 10 mobile a Windows 10. Kdy to je tak univerzální že se do zařízení stáhne vždy aplikace pro danou platformu. Takže univerzálnost je jen na úrovni UI.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Univerzálnost UWP aplikací je na úrovni API, takže pro mobil i PC je naprosto totožná, akorát zkompilovaná pro příslušný CPU. Kdyby existoval teleofon na x86, bude aplikace shodná i binárně.

   „Podvod na uživatele“ se nekoná.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   ano to zkopilovaná …pro příslušný CPU… právě dělá jinou plikaci a jiný systém.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Podle této logiky by Total Commander pro x86 byl úplně jiná aplikace, než Total Commander x64. Což všichni uznají, že není.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   je v istalačce sou dva rozdílné spustitelné programy.

   Jent to mate tím že MS Win 7 64bit a novější je 32 i 64 bit OS. Tam to naráží na mobilní systémy , ty rozhodně nejspou kombinací pro ARMy a x86 ale sou zkompilovný jen pro jednu.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Ano, jsou to dva binárně rozdílné soubory, ale funkčně jsou naprosto totožné.

  • WTF (neregistrovaný)

   Martin P. zas meles nezmysly. Apps pre win8.1 a WinRT su 100% zhodné len zkompilovane pre danu architekturu CPU…

  • uni (neregistrovaný)

   WTF (neregistrovaný): ee. Shodně jsou pro ModernUI, jak x86/64, tak ARM. Pro Windows 8.1 Desktop prostředí jsou aplikace jiné. Např. zmiňovaný Total Commander.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Pletete se všichni. Aplikace pro WP8.1 a W8(RT) byly shodné jen na úrovni zdrojového kódu, a to ne na 100 procent (vývojář měl dva projekty se sdíleným codebase) a občas se musela použít direktiva IF PHONE apod. Naproti tomu aplikace pro W10 jsou naprosto shodné a v případě stejné architektury CPU i binárně. Total Commander není W10 aplikace, je to Win32 aplikace, tedy něco úplně jiného.

  • uni (neregistrovaný)

   Ano, situace u Windows Apps (nástupce ModernUI Apps a Windows Phone) je jiná, resp. konečně naplněné dlouholeté sliby. Jj, PR MS zase někde solidně selhalo…. Problém je, že plno lidí/subjektů komunikuje Windows xy a pak je nekonečné kolečko zmatků.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Jasně jenže to se lišíme v tm co je …binárně shodný program…

   To že ten program vypadá stejně. To že ten program dělá stejnou věc. Neznamená že z pohledu systému je stejný, tedy binárně stejný.

   I to že ho připravuji i ze stejného zdrojového kódu neznamená, že výsledek bude po komplikaci stejný. Největší rozdíl právě bude při překladu pro ARM ( mobily) a PC x86

   Právě ta kompilace dělá binárně jiný program. Protože v našem případě se použijí instrukce specifické pro danou platformu. A to nepočítám, že soubor může mít jinou hlavičku.

   Jinak binárně shodný program = binární kopie\jednovaječné dvojče. Pokud by byl binárně shodný šel by z PC s x86 Intelem zkopírovat na USB disk, zkopírovat do mobilu s ARM CPU a tam spustiti také . Ježe to nejde. Ono i CRC těch binárek se liší.

 9. David Hanslík (neregistrovaný)

  Tenhle nápad měl Canonical ještě před Microsoftem. V Microsoftu však to udělali dřív.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *