Tržby rostou, zisk klesá. Apple odhalil kvartální výsledky – SMARTmania.cz

Tržby rostou, zisk klesá. Apple odhalil kvartální výsledky

apple iphone

V minulém týdnu se technologické firmy chlubily finančními výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku a ani Apple nechtěl zůstat pozadu. Firma svými čísly překonala očekávání analytiků, avšak bezmezně slavit se v Cupertinu nebude – Apple sice meziročně navýšil tržby o 1,9 procent na 83 miliard dolarů (necelé 2 biliony korun), ovšem čistý zisk poklesl o 10,6 procent na 19,4 miliard dolarů (asi 455,6 miliard korun).

Tržby z prodeje zařízení nevypadají příliš oslnivě – kosmeticky narostly pouze příjmy z iPhonů, kdežto ostatní hardware meziročně vydělal méně. Nejvíce se propadly prodeje počítačů Mac, u nichž Apple zaznamenal 12% pokles. Naopak v oblasti služeb kalifornská firma zaznamenala 12% růst. Konkrétní výdělky jednotlivých kategorií jsou následující:

  • iPhone … 40,6 miliard USD (loni 39,5 miliard)
  • iPad … 7,2 miliard USD (loni 7,3 miliard)
  • Mac … 7,3 miliard USD (loni 8,2 miliard)
  • Nositelná elektronika a chytrá domácnost … 8 miliard USD (loni 8,7 miliard)
  • Služby … 19,6 miliard USD (loni 17,4 miliard)

I přes mírný propad v některých kategoriích si Apple finanční výsledky pochvaluje. Spokojena je i burza, na níž cena akcií Applu bezprostředně po vyhlášení výsledků posílila o 3 procenta.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku