Tohle by u Applu neprošlo. Epic Games Store najdete přímo v obchodě Microsoftu

Už příští týden bude oficiálně uvolněn systém Windows 11, jehož součástí je mimo jiné i nový obchod aplikací. Microsoft mu dal nový kabátek a významně uvolnil pravidla ke zveřejňování aplikací. Díky tomu se Microsoft Store stane studnicí aplikací, které byste v konkurenčních obchodech hledali jen stěží. Zářným případem je například Epic Games Store.

Epic Games Store si nainstalujete přímo z Microsoft Store

Herní obchod Epic Games Store je tu s námi od roku 2018 a za svoji téměř tříletou existenci se snaží měnit zavedené pořádky v prodeji digitálního obsahu. Už od počátku vyvíjí nátlak na konkurenční obchody tím, že si bere z prodeje her menší podíl, a více peněz pak připadá vývojářům. Kromě toho v něm každý týden najdete nějaký zajímavý herní titul zcela zdarma. Doposud bylo nutné si Epic Games Store instalovat do systému Windows „bokem“, díky uvolněným pravidlům Microsoftu jej však brzy najdete přímo v Microsoft Store.

Při představení Windows 11 se Microsoft netajil tím, že jeho obchod se otevře obchodům třetích stran, a jako důkaz oznámil partnerství se společností Amazon. Díky integraci Amazon App Store přímo do Microsoft Store bude možné provozovat na Windows aplikace a hry navržené pro systém Android. Tato funkce je zatím v interní testovací fázi, již brzy by se měla dostat do rukou Insiderům.

Epic Games

U Epic Games Store na rozdíl od Amazonu nelze počítat s přímou integrací do Microsoft Store. Z redmondského obchodu si pouze stáhnete a nainstalujete separátní aplikaci, skrze kterou pak budete hry nakupovat. V tomto scénáři pak Microsoft nebude na prodeji her nijak vydělávat, peníze si mezi sebe rozdělí vývojáři a Epic Games. Studio se netají tím, že by chtělo podobné praxe dosáhnout i na platformách iOS a Android, avšak Apple a Google se o podíly z prodeje aplikací připravit nechtějí.

Microsoft Store se plní aplikacemi

Otevřenější pravidla Microsoft Store přinášejí poměrně velké ovoce, neboť v kdysi poloprázdném obchodě se najednou začaly objevovat populární aplikace jako VLC Player, Discord, Zoom, TeamViewer, Visual Studio Code a hromada progresivních webových aplikací (Reddit, Wikipedia, TikTok a další). Nových zásad rovněž využili první vývojáři internetových prohlížečů, takže své zástupce v obchodě Microsoftu budou mít již brzy Opera nebo Yandex.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku