Domů » Články » Redakce doporučuje: 6 užitečných widgetů na plochu

Redakce doporučuje: 6 užitečných widgetů na plochu

Wigety v operačním systému Android jsou užitečnými pomocníky pro zobrazování důležitých informací přímo na domovské obrazovce. My jsme pro vás vybrali 6 užitečných nástrojů, které by ve vašem zařízení rozhodně neměly chybět.

Widgety v operačním systému Android jsou velice užitečným doplňkem plochy na smartphonech a tabletech. Jejich používání se stalo normou, a tak se i na vývojáře apeluje, aby práci na jejich kvalitě nepodceňovali. U některých aplikací se to povedlo více, u některých méně. 

Dnes jsme vybrali 5 nástrojů s widgety, které stojí za to ve svém Androidu mít, neboť vám usnadní a zrychlí práci s telefonem či tabletem. Některé aplikace zase vaši plochu změní k nepoznání.

 

Určitě se nezapomeňte podívat na předchozí díly našeho seriálu, ve kterých najdete například tipy na nejlepší aplikace pro sledování počasí, což se před odjezdem na hory může hodit. A také tipy redakce na zajímavé hry, kterými si můžete krátit volné chvíle.

Zooper Widget

Zooper Widget je jeden z nejvíce nastavitelných widgetů, které na Google Play najdete. Obsahuje desítky modulů, které je možné stáhnout a pak dále upravovat.

 • Hodnocení na Google Play: 4,5/5
 • Cena: zdarma, verze bez reklam 89 Kč

Možnosti kustomizace jsou téměř nekonečné a záleží v podstatě pouze na vaší představivosti, jak si plochu upravíte. Uživatelé navíc sdílejí svá nastavení, a tak se můžete nechat inspirovat i jejich výtvory.

   

U každého popisku je možné nastavit téměř vše, na co si vzpomenete – font, barvu, velikost, odsazení, měřítko a mnoho dalších pokročilých nastavení. S aplikací si můžete hrát dlouhé hodiny, upravovat, nastavovat a vytvářet, odměnou vám bude opravdu originální plocha telefonu.

Odkaz na Google Play

1Weather

První aplikace, jak už název napovídá, je zaměřena na počasí.

 • Hodnocení na Google Play: 4,5/5
 • Cena: zdarma

Widgety, které se nabízejí, jsou poměrně podrobné a vyčtete z nich mnoho informací. Mimo čas, teplotu, pocitovou teplotu, rychlost větru, i například pravděpodobnost srážek. Kromě toho je součástí widgetu i řádek pro vyhledávání přes Google.

  

Aplikace nabízí i možnost zakoupení verze bez reklam, ale ani u verze s ní jsme na žádná sdělení nenarazili. Platba za „plnou“ verzi je tedy spíše oceněním práce vývojářů, než skutečným odstraněním nepříjemné reklamy.

 

Nastavení samotných widgetů je poměrně útlé, kromě polohy, ciferníku a jasu pozadí zde najdete ještě pár položek, spolu s možností nastavit si aplikaci, která se má spustit po kliknutí na hodiny. To je v podstatě vše, a ačkoliv je nastavení takto střídmé, mnoho dalších věcí není třeba nastavovat.

Odkaz na Google Play

DIGI Clock

DIGI Clock je aplikací, která vám vždy řekne, kolik je hodin, a jaké je datum. Možnosti jejího přizpůsobení jsou obrovské.

 • Hodnocení na Google Play: 4,5/5
 • Cena: zdarma

Od velikosti widgetu, až po nastavení fontů, jejich velikostí, stínování písma, barvy, až po rotaci samotného ukazatele času. Pokud vás tedy těší mít hodiny vzhůru nohama, není to pro aplikaci žádný problém.

   

Samotný widget je také rozdělen do kvadrantů, tedy čtyř ploch, a na každou z nich si můžete nastavit spuštění jakékoliv aplikace z telefonu, nastavení budíku, nebo například nedělat nic. Aplikace by také měla obsahovat reklamu, neboť je možné zakoupit verzi Plus, díky níž byste se nevyžádaných sdělení měli zbavit, nikde jsme na ně však nenarazili, a tak není kupování aplikace nutné.

Odkaz na Google Play

PowerToggles

Aplikace PowerToggles slouží jako rychlý přístup k nastavením, která si můžete sami vybrat.

 • Hodnocení na Google Play: 4,5/5
 • Cena: zdarma

Jedná se v podstatě o prodlouženou ruku notifikační lišty, na které si můžete nastavit svůj počet ovládacích prvků, stejně tak jejich pořadí. Na výběr je z obrovského množství funkcí, je také možné přidat odkaz na aplikaci.

   

Widget je poměrně decentní a zabere pouze jednu řádku na displeji. Přijde vhod například v případě, že vám z nějakého důvodu nevyhovuje stahování notifikační lišty, případně máte telefon s velkým displejem a chcete mít podobné nastavení na dosah palce.

Odkaz na Google Play

Baterie HD

Jednoduchá aplikace Baterie vám nabídne mnoho informací o stavu baterie, ať již odhadu doby nabíjení, nebo mnoha dalších údajů.

 • Hodnocení na Google Play: 4,6/5
 • Cena: zdarma

Především jsou k dispozici odhady doby, po kterou je možné se současným stavem nabití poslouchat hudbu, surfovat po internetu, sledovat video, nebo telefonovat. Kromě toho můžete na dalších listech zjistit i dobu, po kterou vás telefon zvládne navigovat, nebo například stav baterie a její teplotu i napětí.

   

Widgety na ploše jsou ve formě baterky a při jejich umisťování na plochu lze zvolit, jaké údaje chcete, aby vám zobrazoval.

Odkaz na Google Play

Kalendář Google

Nejspíše poměrně známá aplikace, pokud nejste zvyklí používat na správu svých událostí alternativu, kterých se nabízí poměrně hodně.

 • Hodnocení na Google Play: 4,1/5
 • Cena: zdarma

Widget, který si můžete umístit na plochu, je v podstatě velmi jednoduchý, ukazuje pouze nejvíce aktuální události a jeho nastavení v podstatě není potřeba. Ihned vidíte to, co máte v plánu, a po kliknutí na horní modrou lištu se dostanete do správy dne. Zajímavé by bylo, kdyby se hned z widgetu dala vytvořit nová událost, celý proces by se tak zkrátil v podstatě o dva kroky, kdy se po prvním kliku otevře aplikace, a pak je nutné kliknout na příslušný čas a ještě znovu potvrdit, že chcete vytvořit novou událost.

    

Widget se dá i výrazně zmenšit, může tedy sloužit jako pouhý informativní vzorek o naplánovaných setkáních, ale taky může na samostatné ploše sloužit jako papírový kalendář, kde hned najdete, kde a s kým byste měli být.

Odkaz na Google Play

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.