Sledujte nás na YouTube

Tipy na užitečné aplikace pro tablety a PC s WIndows 8/RT (1. díl)

Tablety a PC s operačním systémem Windows 8/RT se mezi uživateli začínají aktivně rozšiřovat. Pojďme se podívat na zajímavé aplikace, které stojí za to nainstalovat.

Zařízení s Windows 8/RT se pomalu dostávají mezi uživatele a většina se shodne, že na tradičních PC a noteboocích bez dotekových monitorů „Metro“ zatím nemá příliš využití. Na tabletech a dalších dotykových zařízení však přináší často větší komfort, než klasický desktop. Proto jsme se rozhodli udělat přehled aplikací, které nás zaujaly a splňují naše potřeby. Zároveň budeme rádi, když se v diskuzi podělíte o své oblíbené tituly. 

 
Prostředí “Metro” ve Windows, jak ho všichni známe

Multimedia 8

Multimediální přehrávač, který najde nejlepší uplatnění při přehrávání filmů a seriálů. Aplikace pracuje svižně, rozhraní je místy kostrbatější, ale nabízí všechny důležité funkce. Na rozdíl od standartního programu pro přehrávání videa umí pracovat s titulky, jen někdy žádá o změnu kódování souboru. Samotné přehrávání funguje bez problémů, hraje na pozadí, při přechodech nejsou slyšet záseky. V poslední době se párkrát stalo, že přestal hrát zvuk, ale to připisujeme Windows 8.1 Preview, které běží na našem zařízení.

 

Stáhnout Multimedia 8 z Windows Store

Nextgen Reader

Povedená čtečka RSS kanálů, kterou jistě znají majitelé telefonů s operačním systémem Windows Phone. V minulosti podporovala služby dnes již ukončeného Google Readeru, nyní je nejsnazší cestou synchronizace s Feedly. Uživatelské rozhraní je přehledné a funkční. Aplikace funguje stabilně a svižně, na živé dlaždici může zobrazovat náhledy nejnovějších článků. Integrovány jsou i další služby, není tak problém zajímavé články odeslat na pozdější čtení do čtečky Pocket. Pokud chcete číst RSS zdroje na tabletu s Windows 8/RT je Nextgen Reader nejlepší volbou.

 

Stáhnout Nextgen Reader z Windows Store

Podcasts!

Aplikace pro přehrávání podcastů. Na první pohled je její uživatelské rozhraní výrazné a nefunguje tak rychle, jak bychom si představovali. Po přidání vašich oblíbených zdrojů nabízí vše, co potřebujete. Kontrolu nových položek, přehrávání videa na pozadí, možnost stáhnout soubory offline, vyhledávání a přidávání nových položek také funguje bez problémů.

 

Stáhnout Podcasts! z Windows Store

Evernote Touch

Populární služba na tvorbu poznámek má svou aplikaci i pro „Metro“. Dříve sice neoplývala funkčností, ale to se již změnilo a ve velmi minimalistickém rozhraní nabízí většinu funkcí. Bohužel úplně nevyniká rychlostí. Pokud jste uživatelem Evernote, je to dobrá volba. Pokud ne, a chcete si jen do svého zařízení psát poznámky, doporučujeme vyzkoušet aplikaci OneNote přímo od Microsoftu.

 

Stáhnout Evernote Touch z Windows Store

Hyper for YouTube

Program pro pohodlné prohlížení populární služby. Jak jste si mohli všimnout na zařízeních s Windows RT a méně výkonných strojích s Windows 8 není prohlížeč tak rychlý, jak jste zvyklí z klasického počítače. Proto je pohodlnější služby jako YouTube přehrávat ve speciální aplikaci. Hyper for Youtube pracuje svižně, bez problémů přehrává na pozadí, umožňuje stahování obsahu a přehledně zobrazuje kanály, které sledujete. Jedinou výtku máme k pomalejšímu hledání a občasné pomalejší reakci při návratu na předchozí stránku.

 

Stáhnout Hyper for YouTube z Windows Store

Všechny aplikace byly užívány na Lenovo Yoga 11 s operačním systémem Windows RT 8.1 Preview. Programy se na jiném hardwaru a jiné verzi systému mohou chovat rozdílně.

David Podzimek

7 komentářů

 1. mceza (neregistrovaný)

  “Jak jste si mohli všimnout na zařízeních s Windows RT a méně výkonných Windows 8 není prohlížeč tak rychlý, jak jste zvyklí z klasického počítače.”

  V čem jsou Windows 8 méně výkonná? A oproti čemu? Formulaci absolutně nechápu.

  • GreenArrow (neregistrovaný)

   Okurková sezóna no :D

  • Hornisse (neregistrovaný)

   Já jsem to pochopil jako “zařízeních s Windows RT a méně výkonných zařízeních s Windows 8”, čili že problém není ve windows ale v těch zařízeních. Nevím který význam myslel autor, ale proti téhle formulaci se myslím nedá nic namítnout

 2. mimonaut (neregistrovaný)

  Doporučuji metro mutaci vynikajícího hudebního přehrávače / organizéru hudební sbírky MediaMonkey.

 3. vacan (neregistrovaný)

  Trošku nechápu zmíněný Evernote. Pro windows – ať metro nebo desktop je daleko lepší varianta a tou je OneNote. Na RT zařízení dodávaný zdarma..

 4. Petr (neregistrovaný)

  Nextgen Reader je bohužel na Windows Store aktuálně nedostupný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *