Domů » Články » Tipy na užitečné aplikace pro tablety a PC s WIndows 8/RT (1. díl)

Tipy na užitečné aplikace pro tablety a PC s WIndows 8/RT (1. díl)

Tablety a PC s operačním systémem Windows 8/RT se mezi uživateli začínají aktivně rozšiřovat. Pojďme se podívat na zajímavé aplikace, které stojí za to nainstalovat.

Zařízení s Windows 8/RT se pomalu dostávají mezi uživatele a většina se shodne, že na tradičních PC a noteboocích bez dotekových monitorů „Metro“ zatím nemá příliš využití. Na tabletech a dalších dotykových zařízení však přináší často větší komfort, než klasický desktop. Proto jsme se rozhodli udělat přehled aplikací, které nás zaujaly a splňují naše potřeby. Zároveň budeme rádi, když se v diskuzi podělíte o své oblíbené tituly. 

 
Prostředí „Metro“ ve Windows, jak ho všichni známe

Multimedia 8

Multimediální přehrávač, který najde nejlepší uplatnění při přehrávání filmů a seriálů. Aplikace pracuje svižně, rozhraní je místy kostrbatější, ale nabízí všechny důležité funkce. Na rozdíl od standartního programu pro přehrávání videa umí pracovat s titulky, jen někdy žádá o změnu kódování souboru. Samotné přehrávání funguje bez problémů, hraje na pozadí, při přechodech nejsou slyšet záseky. V poslední době se párkrát stalo, že přestal hrát zvuk, ale to připisujeme Windows 8.1 Preview, které běží na našem zařízení.

 

Stáhnout Multimedia 8 z Windows Store

Nextgen Reader

Povedená čtečka RSS kanálů, kterou jistě znají majitelé telefonů s operačním systémem Windows Phone. V minulosti podporovala služby dnes již ukončeného Google Readeru, nyní je nejsnazší cestou synchronizace s Feedly. Uživatelské rozhraní je přehledné a funkční. Aplikace funguje stabilně a svižně, na živé dlaždici může zobrazovat náhledy nejnovějších článků. Integrovány jsou i další služby, není tak problém zajímavé články odeslat na pozdější čtení do čtečky Pocket. Pokud chcete číst RSS zdroje na tabletu s Windows 8/RT je Nextgen Reader nejlepší volbou.

 

Stáhnout Nextgen Reader z Windows Store

Podcasts!

Aplikace pro přehrávání podcastů. Na první pohled je její uživatelské rozhraní výrazné a nefunguje tak rychle, jak bychom si představovali. Po přidání vašich oblíbených zdrojů nabízí vše, co potřebujete. Kontrolu nových položek, přehrávání videa na pozadí, možnost stáhnout soubory offline, vyhledávání a přidávání nových položek také funguje bez problémů.

 

Stáhnout Podcasts! z Windows Store

Evernote Touch

Populární služba na tvorbu poznámek má svou aplikaci i pro „Metro“. Dříve sice neoplývala funkčností, ale to se již změnilo a ve velmi minimalistickém rozhraní nabízí většinu funkcí. Bohužel úplně nevyniká rychlostí. Pokud jste uživatelem Evernote, je to dobrá volba. Pokud ne, a chcete si jen do svého zařízení psát poznámky, doporučujeme vyzkoušet aplikaci OneNote přímo od Microsoftu.

 

Stáhnout Evernote Touch z Windows Store

Hyper for YouTube

Program pro pohodlné prohlížení populární služby. Jak jste si mohli všimnout na zařízeních s Windows RT a méně výkonných strojích s Windows 8 není prohlížeč tak rychlý, jak jste zvyklí z klasického počítače. Proto je pohodlnější služby jako YouTube přehrávat ve speciální aplikaci. Hyper for Youtube pracuje svižně, bez problémů přehrává na pozadí, umožňuje stahování obsahu a přehledně zobrazuje kanály, které sledujete. Jedinou výtku máme k pomalejšímu hledání a občasné pomalejší reakci při návratu na předchozí stránku.

 

Stáhnout Hyper for YouTube z Windows Store

Všechny aplikace byly užívány na Lenovo Yoga 11 s operačním systémem Windows RT 8.1 Preview. Programy se na jiném hardwaru a jiné verzi systému mohou chovat rozdílně.

David Podzimek

7 komentářů

 1. „Jak jste si mohli všimnout na zařízeních s Windows RT a méně výkonných Windows 8 není prohlížeč tak rychlý, jak jste zvyklí z klasického počítače.“

  V čem jsou Windows 8 méně výkonná? A oproti čemu? Formulaci absolutně nechápu.

  • Okurková sezóna no :D

  • Hornisse (neregistrovaný)

   Já jsem to pochopil jako „zařízeních s Windows RT a méně výkonných zařízeních s Windows 8“, čili že problém není ve windows ale v těch zařízeních. Nevím který význam myslel autor, ale proti téhle formulaci se myslím nedá nic namítnout

 2. Doporučuji metro mutaci vynikajícího hudebního přehrávače / organizéru hudební sbírky MediaMonkey.

 3. Trošku nechápu zmíněný Evernote. Pro windows – ať metro nebo desktop je daleko lepší varianta a tou je OneNote. Na RT zařízení dodávaný zdarma..

 4. Petr (neregistrovaný)

  Nextgen Reader je bohužel na Windows Store aktuálně nedostupný.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).