Domů » Bleskovky » This is Spartan: Nové sestavení Windows 10 obsahuje nástupce Internet Exploreru

This is Spartan: Nové sestavení Windows 10 obsahuje nástupce Internet Exploreru

Microsoft slíbil, že zvýší kadenci vydávání jednotlivých sestavení technického preview Windows 10 ve Fast ringu a svůj slib prozatím dodržuje. Po necelých dvou týdnech vydává verzi 10049, která tradičně opravuje nalezené chyby; alfou a omegou tohoto updatu je ale především nový internetový prohlížeč s kódovým označením Spartan.

  

Jeho vzhled i funkce jsme měli možnost shlédnout již dříve, dosud však nebylo možné novinku vyzkoušet na vlastní kůži. Designem se Spartan přiblížil konkurentům jako je Chrome, Firefox nebo Opera – panely se přesunuly zcela nahoru do záhlaví, díky čemž se snížila výška celková řádků s ovládacími prvky ve prospěch prohlížených webových stránek. Jejich prohlížení má být podle blogu Microsoftu bezpečné, rychlé, spolehlivé a energeticky úsporné. Kompatibilitu se všemi moderními weby zajišťuje nové vykreslovací jádro Edge. 

Spartan obsahuje několik funkcí, kterými se chce vzepřít konkurenci, bohužel ne všechny bude možné (alespoň v počátku) používat v našich končinách. Hovoříme samozřejmě o integrované personální asistentce Cortaně, která bude uživatele z vybraných zemí doprovázet při prohlížení webu a našeptávat požadované informace ještě dříve, než se k ním na webové stránce prokoušete. Cortana je k dispozici zatím pouze v americké verzi Windows 10 TP.

Přečtěte si: Cortana a Spartan budou nerozlučná dvojka

Dalším originálním prvkem je čtecí mód, který z prohlížené stránky vyfiltruje požadovaný článek a zobrazí jej ve vámi předvoleném písmu a barvě pozadí. Prohlížené stránky lze navíc ukládat do synchronizovaného seznamu pro pozdější přečtení, případně jako PDF soubor pro offline přístup. 

 

Pokud na stránce naleznete zajímavou informaci, máte možnost přidat k ní přímo ve Spartanu vlastní poznámku a sdílet ji s ostatními nebo do poznámkového bloku OneNote. Microsoft slibuje, že bude prohlížeč Spartan aktualizovat stejně pružně jako ostatní součástí operačního systému Windows 10, zároveň však upozorňuje, že se jedná o rané sestavení, které může obsahovat chyby. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Martin Alexandr

  Uz je otestovány a nevypadá špatně :) prohnany i peacekeeper a dosáhl skóre 950 a IE 11 1355, takze si umím představit ze v budoucnu bude mnohem lepší. Ještě pak kouknu na jeho náročnost. Ale spokojenost :)

 2. petrne (neregistrovaný)

  ja sem u ie dosahl 1590.. u chrome něco přes 1700 tak sem zvedav uz sosam nove vydani win 10

  • Nevím, na čem to spouštíte.. mi to na notebooku napsalo skóre 3033 v chromu..

  • Teď jsem to zkoušel mít PC v klidu a IE – 2300 a Firefox 4700….

  • Teď na PC v práci: IE 3209, Chrome 4562

   a to jsem normálně pracoval, pc rozhodně nebyl v klidu

   Ty výsledky nahoře jsou z kalkulaček??

 3. Já furt ten film neviděl… :-)

 4. Balgroth (neregistrovaný)

  Právě jej používám a musím uznat, že na rannou verzi je velmi rychlá a přehledná, líbí se mi jednoduchý design a co se týče náročnosti tak papá trošku víc RAM než Firefox, jen doufám že brzo přidají ty doplňky nesnáším reklamy :) jinak bude to výborný nástupce IE, už teď z něj mám radost

  • Ascension (neregistrovaný)

   Stáhni si Adfender a máš klid z reklam funguje pro všechny.

 5. kubco (neregistrovaný)

  na tablete nic moc, mam zvacsene DPI, text sa prekryva, vyteka z poli, prehliadac reaguje oneskorene…mam pocit ze kazdy build tp ide k horsiemu, fakt neviem ako to chcu stihnut :)

  • To co je uvolněno Insiderům je stejně již 2-3 týdny za vývojem v MS, alespoň si myslím, do TP se dostane Build, který projde přes nejvíce testovacích kruhů interních, ale ta kadence, resp. buildy jsou v MS každý den nové.

 6. lukys (neregistrovaný)

  Mám stále jen explorer. Spartan nikde, proč?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).