Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Články » Test Apple TV+: je levnější než konkurence. Má ale málo obsahu

Test Apple TV+: je levnější než konkurence. Má ale málo obsahu

Od spuštění nové streamovací služby z produkce technologického giganta Apple uběhlo několik dní. Od 1. listopadu si mohou novopečení majitelé Apple produktů vychutnat službu Apple TV+ na 1 rok zdarma. Ti ostatní pak zaplatí 139 Kč měsíčně, aby mohli shlédnout původní pořady s nálepkou nakousnutého jablka.

Apple TV+ od svého spuštění zatím nabídla osm pořadů, mezi nimiž jsou seriály: See, The Morning Show, Dickinson, Ghostwriter, Snoopy in Space a Helpsters. Poličku filmů tu zatím vyplňuje dokument The Elephant Qeen. Na jeden měsíc málo obsahu, říkáte si? Konkurence toho nabízí víc.

appletv 1
Test Apple TV+: je výrazně levnější než konkurence. Zatím ale má málo obsahu

Mezi další streamovací služby patří u nás známý Netflix nebo HBO Go. Ty za trochu vyšší předplatné nabízejí kvantum obsahu, ale na druhou jsou na trhu podstatně déle. Jejich plusem tedy je obsah třetích stran, což zatím Apple TV+ nepodporuje. Pojďme se ale na novou platformu lépe podívat.

Pořady a filmy exkluzivně pro jablíčkáře

Nebudeme si lhát. Všechny streamovací služby od Applu jsou primárně dělané na jejich zařízení, i když Apple Music najdete v Google Play. Aplikace TV, která slouží jako obchod pro filmy, nyní nabízí všechny exkluzivní seriály a filmy, které předplatné nabízí. Dá se říct, že jablečné produkty mají vše potřebné ve svém DNA, tedy softwaru.

Apple TV + web

Spousta uživatelů iPhonu zůstává pouze u tohoto zařízení. Apple vás nenutí pořizovat další produkty, protože ne každý bude chtít koukat na obrazovce smartphonu. Pokud tedy nesáhnete po krabičce Apple TV k televizi, pak máte tři varianty:

  1. Zrcadlit obraz skrze AirPlay 2 do televize.
  2. Mít doma chytrou televizi, která v sobě má aplikaci Apple TV a nahradí jakýkoliv hardware od Applu.
  3. Ve vašem prohlížeči na stránkách tv.apple.com.

Možností je opravdu hodně a všechna podporovaná zařízení naleznete zde.

V případě, že byste chtěli pořady a filmy sledovat skrze prohlížeč, narazíte tu na problém. Momentálně je přehrávání na webu žalostné a minimálně v jiných prohlížečích, než je Safari, budou potíže. Mezi ně patří třeba to, že se pořad nezačne přehrávat nebo se vám prostě vypne.

V prvním případě stačí kliknout na tlačítko Play a počkat, až se načte časomíra (00:00 vlevo dole), a poté kliknout na ikonku „Přetočit o 10 s dopředu“, a tím se vše dá do pohybu. Pokud vás zasáhne druhá varianta, pak musíte stránku obnovit a vše si přetočit. Klidně se vám ale může stát, že vás postihnou hned oba dva problémy současně.

Pořady nejen pro rodinné publikum

Když byla nová služba Apple TV+ představena, všude se mluvilo a psalo o tom, že se chce Apple vydat směrem k rodině. Tím by vyškrtl násilné a sexuální scény, možná by vše bylo až příliš zdvořilé. Naštěstí se nic takového nekoná, ačkoliv v případě českých titulků jsem si všiml, že je spousta hanlivých výrazů utlumena překladem.

Mezi nejnásilnější obsah patří zatím See, tahle dystopická budoucnost nabízí spoustu násilí, krve i sexuálních scén. S ním je i jako 18+ označena The Morning Show, která naopak řeší sexuální aféru a postavy nešetří nehezkými slovy. Mezi takové ty middle-age pak patří komediální Dikinson o životě americké básnířky a vesmírné drama For All Mankinde, které si naopak vezme na starost vesmírnou odyseu. Pro ty nejmenší tu je Ghostwriter, Snoopy in Space a Helpsters.

Vybrat si tedy může opravdu každý…

Jaké jsou pořady Apple TV+

Na kvalitu obsahu si nejspíš každý musí odpovědět sám. Lidé jsou různí a preferují své vybrané žánry. Proto jsem se vyhnul pořadům For All Mankinde, Snoopy in Space a pro slony opravdu nemám slabost, takže ani The Elephant Qeen. Pojďme si v krátkosti říct, jaké jsou ostatní pořady.

Největším hitem určitě bude televizní seriál See, který chce využít to, že Game of Thrones je u konce. Svět je stejně brutální a v každém díle zatím někdo umřel. Každý si jede tu svou malou hru a chce dosáhnout svého. Méně už je tu jen sexuálních scén, ale akce je servírována postupně a stará se o ní známý Jason Momoa.

The Moarning Show vás vezme do zákulisí ranního zpravodajství. Pokládá otázky typu: Kde leží pravda? Do jaké míry nám média předhazují obsah? Je to, co je nám předkládáno, opravdu pravda? Pak tu samozřejmě nechybí vzájemné intriky a chemie mezi hlavními postavami.

Historicky laděná Dikinson(ové) si naopak na paškál vezme dobu. Může se zdát, že je tak trochu feministická, protože hlavní postava je prostě rebelka. Osobně je vidět, že autoři to neberou moc vážně, takže se nenechte překvapit tím, že v pozadí hraje hudba současných interpretů, například Billie Elish.

Dětský seriál Ghostwriter, který očividně je rebootem stejnojmenného seriálu z roku 1992. Skupina čtyř dětí začne řešit záhady, které jim předkládá duch. Téma je jasné, jsou jim knihy a nejednu z nich určitě budete znát. Určitě vám seriál vnese do života pocit, že dnešní děti málo čtou knihy.

Pokud sesumíruji to, co spojuje všechny seriály, tak jimi je určitě multikultura. V těch soudobích samozřejmě nechybí přehlídka Apple produktů, takže iPhone, iPad i Mac se na scéně mihnou několikrát. Opomíjená není ani LGBT komunita, kterou výrazně pocítíte třeba v historickém Dikinson(ové).

Zatím málo obsah. Co se chystá dál?

Co je zřejmé už na první pohled, je nedostatečné množství obsahu, a proto ani cena 139 Kč není nějak dechberoucí, pokud si řeknete, že vše můžete sdílet s dalšími pěti uživateli. Pro jednoho uživatele by to oproti konkurenci, bylo drahé. Problém však nastane v okamžik, kdy jste opravdoví milovníci audiovizuálního obsahu a zkrátka si dokážete během dne udělat čas na sledování. Během jednoho týdne by se dal shlédnout celý obsah, který je nabízen.

Seriály na pokračování jsou See, The Morning Show a For All Minkind. Nových dílů se dočkáme vždy v pátek, což vlastně v tuto chvíli činní službu z hlediska nového obsahu, prázdnou.

AppleTVjizbrzy

V nejbližší době by se měla služba rozrůst nový obsah. Tím bude talkshow Oprah’s Book Club. Nové seriály Servant, který dorazí 28. listopadu a Truth Be Told, která dorazí 8. prosince. Filmovou scénu pak Hala, která se svým příběhem mladé muslimky zavítá na platformu 6. prosince a s ní The Banker, který se zaměří na příběh dvou černošských přátel a jejich pokusu o koupi banky.

Celý výčet dosud plánovaného obsahu naleznete zde.

Závěrem: Má Apple TV+ smysl a je služba kvalitní?

Pokud jste dočetli až sem, nejspíš už odpověď znáte. Pokud rádi čtete od konce, tak si to celé shrneme. Apple TV+ nabízí pouze originální obsah, který dosud nabízí celkem osm žánrově odlišných pořadů. Všechno za cenu 139 Kč, kterou ještě potěšíte další lidi v rámci rodinného sdílení.

V současné době Apple TV+ nedává smysl. Lépe snad uděláte, pokud si pořídíte nový produkt od Applu a s ním získáte roční předplatné zdarma, což se zdá jako logicky nejlepší krok. V opačném případě bych vyčkal, až služba nabídne více obsahu, který můžete sledovat, a tak na nový obsah nebudete čekat moc dlouho.

appletv

Pokud se podíváme na samotnou aplikaci, tak ta není zrovna ideální. Jelikož je Apple TV+ sloučená s prodejnou filmů, pocítíte to i při samotném hledání. Rozhodně by bylo lepší, kdyby tyto dvě oblasti od sebe byly separovány.

Čím však Apple potěší, tak je určitě přítomnost českých titulků. Všechny pořady nabízí v rozlišení 4K, a to i s prostorovým zvukem Dolby (Vision i Atmos). Škoda je, že si ve webové verzi nemůžete nastavit zobrazovací kvalitu a její celková (ne)funkčnost.

Co vy a streamovací služby s filmy a seriály? Fandíte jim, nebo je nemusíte?

Martin Šlat

Milovník technologií, seriálů a fantasy literatury. Tak trochu bloger a amatérský fotograf. iOvce, která nepotřebuje mít nejnovější produkty od Applu a nehaní ostatní platformy, protože ví, že svět nejsou jen nakousnutá jablka – proto využívejte své technologie v míru.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments