Domů » Bleskovky » Tato aplikace vám řekne, proč váš počítač není připraven na Windows 11

Tato aplikace vám řekne, proč váš počítač není připraven na Windows 11

V minulém týdnu byl představen systém Windows 11, který by se měl k prvním koncovým uživatelům dostat letos na podzim. Zatímco u „desítek“ se Microsoft netajil tím, že je chce dostat na co největší množství zařízení, u „jedenáctek“ zvolil jinou taktiku – kvůli zvýšeným minimálním hardwarovým požadavkům pravděpodobně odřízne poměrně velkou část zařízení a z tohoto důvodu bude souběžně pokračovat ve vydávání aktualizací pro Windows 10.

Windows 11 9 1

Zjistěte, proč na vašem počítači Windows 11 nepoběží

Windows 11 nemají žádné speciální požadavky na výkon procesoru, velikost RAM či úložiště, ovšem pro jejich instalaci bude podle Microsoftu vyžadováno několik položek týkajících se spíše novějších počítačů:

  • UEFI (s klasickým BIOSem neuspějete)
  • aktivovaný Secure Boot
  • TPM (Trust Module Platform) 2.0

Microsoft vám skrze svoji aplikaci PC Health Check umožňuje ověřit, zda váš počítač minimální požadavky splňuje, či nikoliv, v novější verzi aplikace dokonce i naznačí důvody, proč je zařízení s novým systémem nekompatibilní.

pc health

Pokud toužíte po podrobnějším přehledu, je možné stáhnout si z depozitáře GitHub aplikaci WhyNotWin11, která vám prozradí konkrétní důvody. Touto cestou alespoň zjistíte, zda se jedná o řešitelný problém (např. dodatečná aktivace Secure Boot či TPM), nebo se musíte na daném stroji s Windows 11 rozloučit.

windows 11 2 1

Možná to s nekompatibilitou nebude tak žhavé

Je však nutné podotknout, že do vydání Windows 11 mohou být některé položky ještě přehodnoceny nebo je bude možné ignorovat. Například seznam oficiálně podporovaných procesorů je poměrně úzký, ovšem to neznamená, že na nich Windows 11 nepojedou; jen nebudou Microsoftem podporované. Například Windows 10 také oficiálně nepodporují procesory Intel 4. generace „Haswell“, přitom na nich běží bez sebemenších obtíží.

Otázka rovněž visí nad kontroverzní podporou TPM, u níž se Microsoft zdá býti neoblomný (dokonce důvody požadavku popsal zvlášť v blogovém příspěvku), na druhou stranu v dokumentaci Windows 11 je popsána situace, že některá zařízení vyrobená na zakázku nemusejí mít TPM aktivované vůbec. Jde o zařízení pro speciální účely, která musí Microsoft předem schválit.

tpm

Je tedy možné, že i když váš počítač veškeré stanovené požadavky nesplňuje, Windows 11 na něm nakonec poběží (byť možná s komplikovanější instalací). Jen nelze v případě výskytu problémů počítat s podporou Microsoftu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. „TPM (Trust Module Platform) minimálně 2.0“ autor zná nějakou novější verzi nebo má stroj času? :o)

    • Sú to minimálne požiadavky a TPM 2.0 je síce najnovšie ale minimálne. Ak o rok bude 3.0 tak stále na Windows 11 budeš potrebovať minimálne 2.0.

    • A ty jsi méně chápavý? Nic novějšího, než standard 2.0 není. Ta věta, než ji autor upravil, by dávala smysl, kdyby uvedl 1.2.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).