Takhle bydlel Steve Wozniak: dům připomínající obchod Apple i železobetonová jeskyně

Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak dlouhá léta žil ve velmi unikátním domě, na němž byl do značné míry znát vliv Applu. Wozniak sice dům v Los Gatos před několika roky prodal, ale přesto si zaslouží místo v našem seriálu.Nepřehlédněte

Steve Wozniak: osm faktů, o kterých jste ještě neslyšeli

Zajímavý je po architektonické stránce, svým interiérem a vybavením a za zmínku stojí i to, jak probíhal jeho nedávný prodej. Začněme ale popořadě.

Rezidence s příchutí jablka

Již při zběžném pohledu na někdejší Wozniakovo sídlo vidíme, že se v lecčem inspirovalo u Applu. Čistý design, zaoblené linie a velké skleněné plochy vytváří dojem, který můžeme znát například z oficiálních obchodů Applu. A to samozřejmě není náhoda.

Důvody jsou dva. První je zjevný – rezidence patřila spoluzakladateli Applu a ten si logicky tento design oblíbil. Podle dostupných informací dokonce Wozniak osobně do architektonického návrhu domu a okolí zasahoval. Druhý důvod je však ještě zajímavější. Navrhovalo ho totiž studio Ashford Associates. A to se v té době aktivně podílelo na výstavbě nových kanceláří Applu. Proto také budova může připomínat spíše komerční objekt než obytnou budovu.

Čisté křivky a světlé plochy pokračovaly původně i v interiéru. Před prodejem, o němž bude řeč později, však musel být interiér renovován. V rámci rekonstrukce byly pořízeny například dřevěné podlahy, které trochu posunuly kancelářskou atmosféru směrem k útulnému domovu.

Přebytek koupelen a záplavy světla

Samotný dům se rozkládá na půdorysu 697 m², což umožnilo vzhledem k patrové koncepci poměrně štědrá prostorová řešení. V domě tak najdeme šest ložnic, sedm samostatných koupelen (včetně jedné s centrálně umístěnou vanou a s odvážným průhledem do obývacího pokoje), velkou kuchyni v „evropském stylu“, dvě jídelny, dva obývací pokoje a jakousi centrální halu s krbem a posezením.

Zdroj: Sotheby’s International Realty

Spojovacím prvkem všech místností jsou velkoformátová panoramatická okna. Ta umožňují úchvatný výhled do okolní kopcovité krajiny nad městečkem Los Gatos v Kalifornii. Po částečné přestavbě v roce 2006 navíc přibyla i soustava střešních oken a prosklených stropů, díky nimž je v celém domě dostatek přírodního světla. Specialitou je pak ručně vytvářená kruhová vitráž umístěná ve stropě nad taktéž kruhově řešeným jídelním koutem.

U takovéhoto domu je pak samozřejmostí i centrální vzduchotechnika a desítky vnořených světel s občasným designovým lustrem. Všechny zdi (s drobnou výjimkou, o níž bude řeč dále) jsou čistě bílé, což má svůj důvod. Bílá barva samozřejmě skvěle odráží přírodní světlo a přispívá k čistému „applovskému“ dojmu, ale hlavně umožňuje měnit náladu interiéru osvětlením. Svítidla jsou totiž vybavena filtry, které dokáží měnit jejich barevný tón.

Zdroj: Sotheby’s International Realty

Povšimnout si lze i vysokých stropů, které pamatují „divoká“ léta Wozniaka. Ten totiž v roce 1990 popisoval, že v domě pořádá party až pro 1 000 lidí a vysoké stropy jsou tedy jasnou podmínkou pro všemožná vystoupení. Dobře posloužily také při kolaudační party, na niž Wozniak pozval mimo jiné 250 dětí, pro něž připravil vně i uvnitř domu neuvěřitelných 100 000 nafukovacích balonků. Článek The New York Times z té doby mluví také o tom, že se party účastnilo 30 klaunů, muzikantů, herců a komediantů.

Ráj pro děti

Steve Wozniak v tomto domě vychoval všechny své děti, což je na něm jasně patrné. Ne že by snad byl poničený nezbednými potomky, ale nabízí spoustu příležitostí k vyžití dětí. Zajímavý je zejména jakýsi herní pokoj zabírající zhruba 45 m². Jeho součástí jsou různé prolézačky, tunely, tlumené osvětlení, skříňky na hračky a další herní prvky.

Za zmínku stojí také fakt, že v popisovaném pokoji jsou všechny stěny i strop obaleny něčím, co nelze popsat jinak než koberec. Jde zřejmě o pragmatické opatření umožňující snadnou údržbu a snižující hlučnost. Designové bílé zdi by asi v dětském království moc dlouho nevydržely.

Dětskou stopu lze nalézt také v jedné z ložnic. Dvě stěny zde zabírá velkoplošná malba malé mořské víly z populární pohádky Disneyho. Tento výjev zde nechal Wozniak vytvořit pro svou dceru a rozhodně při tom netroškařil. Na realizaci malby si totiž najal Ericka Castellana. Že nevíte, kdo to je? Jeden z umělců zaměstnaných ve studiích Disney, který se podílel na tvorbě animovaných filmů společnosti.

Vodopád, jezírko a zkameněliny dinosaurů

Pokud vám přišel interiér bývalého sídla Wozniakových zajímavý, z exteriéru budete nadšeni. Okolí domu je totiž vskutku unikátní. Samozřejmostí jsou různé keře, stromy, veranda a vyhlídky, ale těmto běžným záležitostem se věnovat nebudeme. I když v rychlosti musíme zmínit to, že stromy byly na pozemku sázené jako 15-20leté. O transport se postaral vrtulník. Kdo by také chtěl čekat, až mu stromy na zahradě povyrostou, že?

Zdroj: Sotheby’s International Realty

Mnohem zajímavější je totiž umělý vodopád, který protéká většinou pozemku a vlévá se do rozměrného jezírka plného koi kaprů. Vodopádem by se dal nazvat i proud vody, který v uzavřeném okruhu stéká do plaveckého bazénu přes soustavu obrovských kamenných bloků tvořících jakési schody. Ovšem vodopády téměř nestojí za zmínku ve srovnání s tím, co najdete o kousek dál.

Na zahradě byste totiž po chvíli pátrání objevili umělou vápencovou jeskyni. Její výstavba spolkla v roce 1990 40 000 USD, což po přepočtu a započtení inflace v současnosti odpovídá asi 1,7 milionu Kč. A není se čemu divit, jeskyně totiž rozhodně není jen nějakým dekorativním výklenkem. Na návrhu jeskyně pracoval tým akademiků, který na základě vědeckých dat vytvořil přesnou kopii jeskyní v Cave City poblíž Sacramenta. Na stavbě pracovalo 70 dělníků po dobu tří měsíců, několik dalších měsíců pak trvalo dolaďování detailů.

Stovky tun betonu a oceli

Stavba jeskyně spolkla neuvěřitelných 200 tun betonu a v jejích útrobách se skrývá i šest tun oceli. Nechybí samozřejmě ani všemožné krápníkové úkazy. Ty jsou vytvořeny z ocelových struktur pokrytých stříkanou směsí betonu, která věrně imituje reálný vzhled těchto geologických úkazů.

Steve Wozniak Home Cave Tour

Kopie krápníků stále ještě nejsou tím, co je na jeskyni nejzajímavějšího. Wozniak totiž zašel tak daleko, že vědecký tým nechal vytvořit odlitky ze skutečných archeologických nálezů. Jeskyně je tak jakoby náhodně poseta zkamenělinami, najdete v ní lebku pračlověka a údajně nechybí ani stopa dinosaura. A ano, Steve si samozřejmě nemohl nechat ujít ani nějakou tu nástěnnou malbu. Ta pochopitelně opět představuje přesnou kopii reálného nálezu z pravěku.

Technologie v pravěké jeskyni? Proč ne!

Ve světle až přehnaného důrazu na věrnost a realistické zpracování všech prvků jeskyně působí trochu nepatřičně to, že dokáže sloužit jako kino. Když návštěvníka jeskyně omrzí falešný pravěk, stiskne tlačítko a jedna ze stěn jaksi odjede. Za ní se nachází velkoformátová obrazovka a reproduktory podporující prostorový zvuk Dolby Pro-Logic.

Další libůstkou je pak prosklený průzor do jezírka s koi kapry. Ten si Wozniak v dobovém textu velmi cení kvůli „strašidelnému světlu“, které z něj dopadá do prostoru jeskyně.

Problémy s prodejem

Wozniak se dům rozhodl prodat v roce 2009, tedy po více než 20 letech od jeho stavby. Kupcem se stal právník Randy Tung, jenž za něj zaplatil 3,1 milionu dolarů (68 milionů Kč). Dům zrekonstruoval a už v roce 2013 byl znovu na prodej. Zájemci se však zrovna nehrnuli. Jestli byla důvodem cena zvýšená na více než pět milionů dolarů, nebo různé speciality z doby Wozniaka je otázka.

Zdroj: Sotheby’s International Realty

Dům se nakonec prodal v roce 2015 za cenu 3,9 milionů dolarů (85,5 milionů Kč), což bylo výrazně méně, než původně žádaná cena. Zdlouhavý prodej tehdy realitní agent vysvětloval tím, že prodávající právník chtěl najít kupce, který si bude domu skutečně vážit vzhledem k jeho historii. Vyvoleným se každopádně stal farmaceutický podnikatel Mehdi Paborji, který v kalifornském domě žije doteď.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku