Domů » Články » Tablety s Androidem: Jaká zařízení Google do své statistiky nezapočítává?

Tablety s Androidem: Jaká zařízení Google do své statistiky nezapočítává?

Porovnání prodejů tabletů s Androidem a iOS se nejčastěji zjednodušuje na počet vyrobených kusů, ale ani toto číslo není možné přesně odhadnout, jelikož zařízení s Androidem jsou často určena pro zcela jiný účel.

Když se informuje o prodejích tabletů a popularitě jednotlivých mobilních operačních systémů, tak se nejčastěji porovnává aktuální vývoj tržní podílu a počet uživatelů dané platformy, ale často jsou tyto statistiky obtížně uchoplytné a skrývají nevysvětlené problémy. Výborný rozbor na toto téma sepsal analytik Benedict Evans, kde zdůrazňuje, že dopad Androidu jde daleko za prodané chytré telefony & tablety a má vliv na celý elektronický průmysl. Tím, že přináší do našich zařízení funkce, které dříve nebyly možné. 


Prodeje tabletů za Q3 2013 podle IDC

Zároveň je taková zařízení velmi těžké uchopit, jelikož Google informuje o počtu aktivovaných zařízeních a velikosti jejich displejů. Podobný přehled mají i operátoři o aktivovaných telefonech, ale prakticky nikdo neví, co se skrývá za masou zařízení označovaných jako „neznačkové tablety s Androidem“. Proto se analytici uchylují k tomu, že se snaží získat data od výrobců komponentů a na základě toho vypočítat počet vyrobených levných tabletů s Androidem. 

Je však problematické zjistit, jak jsou daná zařízení užívána, protože již data o webovém provozu naznačují, že velká část z nich nakonec jako tablety neslouží. Tržní podíl iPadu sice klesl pod padesát procent, ale stále tvoří více než 80 % webového provozu na tabletech a data o užívání aplikací vykazují podobné údaje. Někdo by si řekl, že levné tablety s Androidem nejsou užívány tak často, spíše se na nich hrají hry a sleduje video, ale problematika je zřejmě složitější.

  

Benedict Evans k tomu dodává, že počítat prodané tablety podle počtu komponentů není tak jednoduché. Přirovnává to k počítaní produkce automobilů na základě dodaných motorů a kol, ale při tom se zapomnělo na motorky, autobusy, kamiony a další motorová vozidla. Přirovnání sedí, jelikož čipy a displeje určené pro tablety často končí ve zcela jiných zařízeních. 

Stačí se podívat na webové stránky prodávající různá elektronická zařízení a nalezneme na nich řadu autorádií a navigací, které běží na Androidu. Na těchto zařízeních jsou často klasické aplikace, které známe z našich telefonů a tabletů a pravděpodobně je Google nepočítá do aktivací, ale analytici je na základě užitých komponentů zahrnou mezi „tablety s Androidem“. 

 

Dalším příkladem může být HDMI přehrávač s Androidem pro televizory, který pravděpodobně obsahuje čip určený pro telefony nebo tablety. 

 

Pro rozšíření představy ještě můžeme přidat zařízení určená do konferenčních místností, nebo pro ovládání dveří či topení, které trochu vypadají jako tablet, ale určitě tak primárně neslouží. 

 

Produkci těchto zařízení táhne nízká cena komponent a bezplatného softwaru ve spojení Androidu a procesorů postavených na technologii ARM. Dohromady se staly platformou pro jakékoliv elektronické zařízení připojené k internetu. Mají dotykový displej, jsou připojená, ale určitě se nedají vzhledem k úzce specializované funkci považovat za počítač. Pravděpodobně nemají nic společného s Googlem, který je nepočítá do aktivací a nejdou brát ani jako konkurence pro Apple iPad.

Z toho je zřejmé, že porovnávat počty tabletů s Androidem s iPady není jednoduché. Tento trend je však zajímavější v tom, že otevírá do nedávna zcela netušené možnosti. Díky nízké ceně je možné sehnat chytrá zařízení s vysokou funkčností pro specifické užití a tento směr bude nejspíše nadále pokračovat.

David Podzimek

15 komentářů

 1. Mirek (neregistrovaný)

  Cetl jsem uz pred par dny originalni clanek a je pravda, ze teprve v te chvili jsem si vlastne poradne zacal uvedomovat pozici Androidu… Android je nejenon analogii PC & Windows u mobilnich zarizeni, ale zasahl toho i mnohem vic. A i to je myslim jen zacatek…

  Z hlediska ostatnich platforem vyrostl do (v dohledne dobe – vse jednou skonci – i Android) neporazitelneho obra… Oni se totiz ty uziti vzajemne podporuji – zkusenosti z programovani telefonu/tabletu pod Androidem lze pouzit u jinych zarizeni a naopak… Totez plati o pouziti levnych telefonnich komponent v jinych zarizenich…

  Pro chytra zarizeni uz sice predtim existoval zdarma cisty Linux, ale nedosahoval rozsirenosti Androidu. Sice open source, ale plno rozdilnych distribuci s malymi podily. Android prinasi standard (ano, vim ze zakladem Androidu je Linux, ale myslim ted API – Android ma sve vlastni, neprogramuje se jako Linux).

  Rekl bych, ze ani v Google si neuvedomovali co tvori… Zamysleli pouze vytvorit protivahu Applu, ale to co vidime to daleko presahuje… Linux je sice mnohem svobodnejsi nez Android, ale proto fragmentovany a bez koncentrovane podpory… Android je navic tlacen masivnimi prodeji telefonu… Proprietarni systemy jsou stabilnejsi a konzistentnejsi nez Android, ale prilis omezene a placene…

  Pred par dny jsem cetl, ze Apple vysoudil 290 milionu na Samsungu… Byli casy kdy by to asi byla vyznamna zprava ve valce mobilnich OS… Dnes uz je to vcelku bezvyznamne a nic to nezmeni…

  • souhlas (neregistrovaný)

   +1, i když většina zdejších „znalců“ a „obdivovatelů“ WP by s tebou určitě nesouhlasila…

  • Mirek (neregistrovaný)

   Snazil jsem se psat tak jak si myslim, ze to je – doufam, ze se pripadna diskuse nezvrhne ve flame war… Rozhodne to nebylo nic namirene proti WP ci iOS – kazdy at pouziva co se mu libi… Vse ma sve prednosti.

  • Já jsem „znalec“ a „obdivovatel“ WP, a s tím názorem víceméně souhlasím.. ale pořád si stojím za tím, že je to lagující bastl.. nepopírám, že myšlenka je dobrá.. ale oni se honí kupředu s novými funkcemi, místo aby udělali pořádně ty základní.. to mi na tom vadí.. WP prostě po zkušenostech s WM udělali od základu pořádně.. a proto to déle trvalo a proto toho umí méně.. za to to umí pořádně

  • Royce: sakra chlape, co to tu povídáš za rozprávky?:-) Jak že to udělali od základu pořádně? Kdyby to udělali od základu pořádně, tak po roce a něco neodpískají platformu (WP7) a nezačnou to dělat znovu:-) A jako poučení do toho ještě hodí RT, který odpískali do roka:-D Ti potřebují 4 platformy (WM, WP7, WP8, WRT) aby zjistili, že to musí dělat jako ostatní (Apple a Google)….

  • fallWP (neregistrovaný)

   Microsoft je nepoučitelný :)

  • UNI: Jenom poznámka k těm „ostatním“ – najdi si životnost Google produktů. Vesměs je to tak rok.

 2. souhlas (neregistrovaný)

  .XX. Mám dva roky starý telefon s Androidem, je pravda, že pro něj je max. ICS, ale nainstaluji na něj 99% aplikací. Telefon s WP 7.8 je na tom, pokud vím, daleko hůře. A to je ten zásadní problém a rozdíl mezi „reklamosystémem“ a „čtverečkosystémem“

  • souhlas (neregistrovaný)

   Sakra, klikám na „Reagovat“ a stejně se to vloží jako nový post. Původní post je reakci na .XX. z 18:10.

  • WP7.8 už není aktuální tzn. že tvrzení dost dlouho zastaralé ;). Uvidíme za 2 roky kolik % app ti pojede a kolik na L920 třeba.

  • souhlas (neregistrovaný)

   WP 7.8 přišlo na trh v lednu 2013, můj telefon přišel na trh v dubnu 2012. Z toho vyplývá, že mám starší telefon s Androidem, sice starší verzí systému (ICS), ale nainstaluji 99% aplikací, kdežto jakýkoli telefon s WP 7.8 už na tom tak dobře není, pokud vím, je na tom daleko hůře.

   Nevím jak jinak to ještě napsat…

 3. Ano WP7 určite urobili skvelý, až tak že si z ľudí urobili betatesterov ktorý im za to zaplatili a potom sa na nich vykašlali.

  Microsoft má čo robiť aby sa vôbec priblížil k úrovni čo i len BB, né to ješte IOS/Android.

  • flek (neregistrovaný)

   Pozor, za chvíli tady přijdou WP lovers a začnou trousit svou pravdu o restartu WP 7.8 vs. 8, o tom, že se to již nikdy nestane a podobně. Restart nás čeká, MS ho zdůvodní sjednocením Win RT a WP.

  • Až se to stane tak pak mluv …, myslím, že by to bylo likvidativní pro ně.

  • flek (neregistrovaný)

   Až se to stane, tak pak každý z WP lovers napíše, že po bitvě je každý generál…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).