Domů » Články » Tablety s Androidem: Jaká zařízení Google do své statistiky nezapočítává?

Tablety s Androidem: Jaká zařízení Google do své statistiky nezapočítává?

Porovnání prodejů tabletů s Androidem a iOS se nejčastěji zjednodušuje na počet vyrobených kusů, ale ani toto číslo není možné přesně odhadnout, jelikož zařízení s Androidem jsou často určena pro zcela jiný účel.

Když se informuje o prodejích tabletů a popularitě jednotlivých mobilních operačních systémů, tak se nejčastěji porovnává aktuální vývoj tržní podílu a počet uživatelů dané platformy, ale často jsou tyto statistiky obtížně uchoplytné a skrývají nevysvětlené problémy. Výborný rozbor na toto téma sepsal analytik Benedict Evans, kde zdůrazňuje, že dopad Androidu jde daleko za prodané chytré telefony & tablety a má vliv na celý elektronický průmysl. Tím, že přináší do našich zařízení funkce, které dříve nebyly možné. 


Prodeje tabletů za Q3 2013 podle IDC

Zároveň je taková zařízení velmi těžké uchopit, jelikož Google informuje o počtu aktivovaných zařízeních a velikosti jejich displejů. Podobný přehled mají i operátoři o aktivovaných telefonech, ale prakticky nikdo neví, co se skrývá za masou zařízení označovaných jako „neznačkové tablety s Androidem“. Proto se analytici uchylují k tomu, že se snaží získat data od výrobců komponentů a na základě toho vypočítat počet vyrobených levných tabletů s Androidem. 

Je však problematické zjistit, jak jsou daná zařízení užívána, protože již data o webovém provozu naznačují, že velká část z nich nakonec jako tablety neslouží. Tržní podíl iPadu sice klesl pod padesát procent, ale stále tvoří více než 80 % webového provozu na tabletech a data o užívání aplikací vykazují podobné údaje. Někdo by si řekl, že levné tablety s Androidem nejsou užívány tak často, spíše se na nich hrají hry a sleduje video, ale problematika je zřejmě složitější.

  

Benedict Evans k tomu dodává, že počítat prodané tablety podle počtu komponentů není tak jednoduché. Přirovnává to k počítaní produkce automobilů na základě dodaných motorů a kol, ale při tom se zapomnělo na motorky, autobusy, kamiony a další motorová vozidla. Přirovnání sedí, jelikož čipy a displeje určené pro tablety často končí ve zcela jiných zařízeních. 

Stačí se podívat na webové stránky prodávající různá elektronická zařízení a nalezneme na nich řadu autorádií a navigací, které běží na Androidu. Na těchto zařízeních jsou často klasické aplikace, které známe z našich telefonů a tabletů a pravděpodobně je Google nepočítá do aktivací, ale analytici je na základě užitých komponentů zahrnou mezi „tablety s Androidem“. 

 

Dalším příkladem může být HDMI přehrávač s Androidem pro televizory, který pravděpodobně obsahuje čip určený pro telefony nebo tablety. 

 

Pro rozšíření představy ještě můžeme přidat zařízení určená do konferenčních místností, nebo pro ovládání dveří či topení, které trochu vypadají jako tablet, ale určitě tak primárně neslouží. 

 

Produkci těchto zařízení táhne nízká cena komponent a bezplatného softwaru ve spojení Androidu a procesorů postavených na technologii ARM. Dohromady se staly platformou pro jakékoliv elektronické zařízení připojené k internetu. Mají dotykový displej, jsou připojená, ale určitě se nedají vzhledem k úzce specializované funkci považovat za počítač. Pravděpodobně nemají nic společného s Googlem, který je nepočítá do aktivací a nejdou brát ani jako konkurence pro Apple iPad.

Z toho je zřejmé, že porovnávat počty tabletů s Androidem s iPady není jednoduché. Tento trend je však zajímavější v tom, že otevírá do nedávna zcela netušené možnosti. Díky nízké ceně je možné sehnat chytrá zařízení s vysokou funkčností pro specifické užití a tento směr bude nejspíše nadále pokračovat.

David Podzimek

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments