Domů » Bleskovky » Surface Solo aneb takhle by mohl vypadat tradiční smartphone od Microsoftu

Surface Solo aneb takhle by mohl vypadat tradiční smartphone od Microsoftu

Microsoft v tomto týdnu začal prodávat skládací komunikátor Surface Duo se dvěma displeji. Jedná se o netradiční zařízení zbrusu nové kategorie, proto jej Microsoft záměrně nenazývá smartphone. S tradičními smartphony vlastní výroby se redmondští rozloučili před pěti lety a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by do této řeky chtěli znovu nakročit. Jak by mohl takový Surface Phone vypadat? To ukazují rendery Jonase Daehnerta, který je na Twitteru známý pod přezdívkou @PhoneDesigner.

surface solo 6

Surface Solo: přitažlivý koncept telefonu klasické konstrukce

Jeho návrh kombinuje vzhled Surface Duo s designem současných smartphonů. Důraz je dbán na jednoduché křivky a celkovou čistotu, což je znát na zadní i přední straně. Sympatické je, že @PhoneDesigner příliš nepopouštěl uzdu své fantazie a vytvořil virtuální telefon, který by bylo teoreticky možné za použití současných technologií vyrobit.

surface solo 5

Čelní stranu vyplňuje displej s tenkými okolními rámečky, které jsou po všech stranách symetrické. Použitý byl plochý panel s přiznanou selfie kamerkou v otvoru nahoře uprostřed. Čtečka otisků prstů není součásti displeje, ale podobně jako u Surface Duo byla umístěna na pravou stranu. Boky jsou rovné, takže telefon tak trochu připomíná některé starší (a i budoucí) iPhony.

surface solo 4

Záda jsou rovněž maximálně čistá, velkou šedou plochu zdobí pouze čtvercové logo Microsoftu a jednočočkový fotoaparát v levém horním rohu. Zde opět vidíme podobnost s dřívějšími iPhony z dob, kdy se ještě výrobci nepředháněli v počtu čoček na zadní straně.

Surface Solo vypadá skutečně přitažlivě, ale skutečně se jedná pouze o designový koncept. Co myslíte? Představí Microsoft v blízké budoucnosti vlastní smartphone tradiční konstrukce?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

25 komentářů

 1. Pokud by na telefonu byly předinstalovány aplikace od Microsoftu, nebyl by zde zbytečný Google marast a MS by nasadil přijatelnou cenu, tak by telefon mohl mít úspěch. Škoda, že mobilním Windows již dávno odzvonilo…

  • Jakože by místo Google marastu přibyl ještě ten od MS? To bohužel zažíváme už u nových Samsungů.

  • telefony od Samsungu maju aspon Dex, u mobilu od MS by asi nebol, takze …

 2. Tak tenhle koncept by se mi fakt zamlouval :) Vypadá krásně, ale obávám se, že to buď zabijou cenou, nebo z toho udělají velepádlo

 3. Jediné měřítko, které pro mě musí telefon mít abych ho začal vůbec zvažovat je kvalitní fotoaparát. Vypadá to krásně, stejně jako DUO, ale nebudu si kupovat telefon, abych si vedle něj musel ještě kupovat foťák, když dnes už dostatečně jiné telefony zvládnou tyto dvě věci zkombinovat.

  • To je bohužel přesně důvod proč jsem nakonec zahodil Fxtec Pro 1 s QWERTY. Špatný fotoaparát…

  • Asi jsem trošku divný ale fotoaparát na mobilu nepotřebuju.

  • ano, jsi divny

  • Jestli chceš kvalitní fotoaparát, kup si foťák , ne mobil…..
   Technicky nebudou foťáky v mobilech nikdy tak dobré jako i levnější kompakty

 4. Nádhera, jednoduchost, žádné výstřelky, matovost, díky které nejsou na telefonu neustále všude otisky. Takhle by to šlo. Kvalitní top foto beru jako základ.

 5. Vypadá vážně super, ale určitě ne ten plastový vzhled. Hlavně by to muselo mít high-end aktuální HW a ne rok starý atd.

 6. no konecne originalni plastikovy dizajn, jenom skoda, ze nedali WM

 7. Pokud bude ten nejlepší hardware v telefonu , nebránil bych se tomu . Pokud nebude Microsoft zabedněný jako Samsung s jeho procesory

 8. Nevím Nevím...

  Škoda že jde jen o jakési „zasnění“… ne nad podobou, ale skutečností, že by se microsoft přece jen rozhodl přijít na trh s klasickou koncepcí mobilu.
  Vím, že iphone je výdělečný, ale opravdu by u Microsoftu, jehož příjmy se asi spíše sbíhají ze softwarové oblasti, nestačilo, aby si jeho mobil dokázal svými prodeji, pokrýt výrobní náklady + něco víc…?
  Něco jako Bugatti Veyron od Volkswagenu.
  Jak daleko má asi tablet od mobilu, obzvlášť v dnešní době pádel…
  Byť je otázkou, čemu by se pomyslně, až třeba chtěně nechtě Microsoft upsal, pokud by softvérový gigant nabízel i klasický mobil. Přesto, na to jak svébytné jeho hardwarové portfolio je, se trochu divím tomu, že na mobil, a teď jen čistě v režii Microsoftu, ať už by z toho vzešlo cokoli, nedošlo…
  Je to škoda…

 9. Šel bych do něj. Vzhledem k tomu, že Microsoft úzce spolupracuje se Samsungem pochybuji, že vydají klasický mobil. Každopádně i ze Samsungu Googlemarast a Samsungmarast mažu a vše řeším přes Microsoft. Ale i tak, musím být registrován na Google kvůli aplikacím a u Samsungu kvůli aktualizacím.

 10. Muj vysneny mobil ma ios a sluzby jenom od MS, a klidne muze byt i z plastu

 11. Šaškosoft si s mobilama nedá pokoj :-D Zase to něčím podělají a zase bude vymalováno :-D

  • Je to navrh nejakeho fanusika. Nez si robit srandu z jednej z najuspesnejsich SW firiem, mozno by bolo lepsie naucit sa citat :)

 12. No jo, opet Mrkvosoft a vlhke sny jeho uzivatelu

 13. Chybí mi na tom konceptu kovové tělo. Na můj vkus má až moc kulaté rohy, pěkně ostré by byli více sexy ale to je jen otázka vkusu.

 14. Sny lidí jsou asi pěkný, ale zrovna nevim, na základě jaký historický zkušenosti by někdo mohl toužit po Surface Phone (či v tomto případě Surface Solo), když MS na co v odvětví smartphonů šáhl, to podělal. Takže já bych spíš předpokládal, že to bude propadák stejně jako všechno, co v minulosti vyrobil. Z řemeslně pěkně a kvalitně zpracovaných Lumií udělal ošklivé, nekvalitní a rozvrzané plasťáky. Po HW stránce to byla šílenost korunovaná ještě povětšinou zastaralým CPU. WM10 byl snad nejhorší mobilní systém, který jsem kdy používal. Ošklivý, neoriginální, nestabilní. A to jsem byl zastánce a dlouholetý uživatel výborných WP7/8, které šlapaly jako hodinky, skvěle vypadaly a ovládaly se. O situaci aplikací nemluvě (tam by byla v případě vlastního systému situace horší ještě než tenkrát – viz současný obchod Huawei, na který taky všichni z vysoka kašlou). A služby – ok že MS služby někdo používá, ale ke konci životnosti mobilních Windows byly paradoxně aplikace a služby MS lepší na konkurenčních platformách a na svůj systém MS kašlal a jen sliboval. Takže proto je mi celkem záhadou, že někdo stále chce smartphone od MS (ideálně s MS systémem), když MS nikdy nevyrobil dobrý smartphone ani OS (WP8 budiž světlou výjimkou potvrzující pravidlo).

  • Pokud by měl tento telefon aktivní dlaždice z WM, pak by to bylo vítané rozšíření Androidu. Nejnovější HW stejně drtivá většina lidí nepotřebuje.

  • Dlazdice byl prave jeden z hlavnich duvidu, proc nikdo nechtel WM pouzivat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).