Zdroj: Microsoft

Surface Slim Pen 2: co všechno umí nový stylus od Microsoftu?

Microsoft v tomto týdnu představil několik nových zařízení, z nichž nejvíce vyčnívá počítač Surface Laptop Studio, tablet Surface Pro 8 a dvoudisplejový komunikátor Surface Duo 2. Společným jmenovatelem těchto tří zařízení je nový stylus Surface Slim Pen 2, který tvarem vychází z původního pera pro Surface Pro X, avšak přidává několik užitečných vlastností.

Surface Slim Pen 2: haptika a nízká latence

Nový stylus má v sobě zabudovaný nový čip Microsoft G6, který má ve spolupráci s vibračním motorkem a ostřejším hrotem zajišťovat ještě přirozenější pocit z psaní a kreslení. Microsoft se chlubí zvýšenou přesností, rozpoznáváním 4096 úrovní tlaku a hlavně technologií „zero-force inking“, která údajně zajišťuje okamžitou odezvu – jakmile se pero dotkne obrazovky, začne z něj „vytékat“ digitální inkoust. Latence však není v oficiálních technických specifikacích nikde zmíněna.

Surface Pen 2

Druhou velkou novinkou je haptická odezva, kterou zajišťuje vestavěný vibrační motorek. Microsoft tvrdí, že jemné vibrace dokážou navodit pocitu psaní na skutečný papír. Kromě toho budou moci vybrané aplikace využít vibrační motorek ke zpětné vazbě, například vám potvrdí správné provedení příkazu. Zpočátku budou tuto zpětnou vazbu poskytovat aplikace Microsoft Office 365 nebo Adobe Fresco. I přestože je Surface Slim Pen 2 kompatibilní s velkou spoustou zařízení, tuto funkci si užijete pouze na nových počítačích Surface Laptop Studio a Surface Pro 8.

Surface Pen 1 1

Tělo stylusu zůstává stejné jako v případě první generace, je plastové, černé, váží 13 gramů a obsahuje dvě tlačítka, přičemž to horní může zároveň sloužit jako guma. Díky Bluetooth konektivitě lze tlačítky vyvolávat příkazy na dálku. Akumulátor v těle stylusu zajišťuje výdrž 15 hodin, k nabíjení slouží buď samostatná nabíjecí kolébka nebo několik dalších možností – tělo Surface Laptop Studio, klávesnicový kryt k Surface Pro 8/X nebo kryt k Surface Duo 2.

Kompatibilita

Surface Slim Pen 2 je kompatibilní prakticky s jakýmkoliv novějším zařízením Microsoft Surface:

  • Surface Laptop Studio
  • Surface Pro 3 – 8
  • Surface Pro X
  • Surface Duo, Surface Duo 2
  • Surface Go, Go 2, Surface Go 3
  • Surface Hub 2S
  • Surface Notebook 1-4
  • Surface Studio 1, 2
  • Surface Book 1-3
  • Ostatní zařízení, která podporují protokol Microsoft Pen Protocol (MPP)

Surface Pen 2

U starších zařízení nicméně bude stále vhodnější používat klasické kovové pero Surface Pen, které lze magneticky připnout na stranu.

Cena a dostupnost

Surface Slim Pen 2 půjde do prodeje společně s nově představenými zařízeními Surface v USA a v dalších vybraných zemích příští měsíc, na ostatních trzích příští rok. Cena v USA je stanovena na 130 dolarů (asi 2 800 korun bez DPH).

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku