Domů » Bleskovky » Surface RT tablety dostanou jen část funkcí z nového systému Windows 10

Surface RT tablety dostanou jen část funkcí z nového systému Windows 10

V roce 2012 vytvořil Microsoft speciální odlehčenou platformu Windows RT, která měla zajišťovat chod tabletů vybavené procesory s ARM architekturou. Kvůli nižšímu výkonu ARM procesorů musel být systém náležitě „okleštěn“ a ač na první pohled vypadal jako dokonalý klon „dospěláckých“ Windows, ve skutečnosti například neumožňoval instalaci programů v desktopovém rozhraní, uživatelé si mohli vybírat jen ze speciálních aplikací pro rozhraní Metro.

Nakonec bylo na této platformě vydáno jen několik strojů, mezi ty nejslavnější patřil Microsoft Surface a jeho nástupce Surface 2 (verze s plnohodnotnými Windows nesou přídomek Pro). Na první pohled se Surface RT zdál jako skvěle zpracovaný tablet s velice širokou škálou využití a skvělým příslušenstvím, ve skutečnosti ale většina jeho uživatelů ztroskotala právě na blokaci instalace non-metro programů a z nadějného tabletu se stalo kuchyňské prkénko nebo zběrač prachu na poličce.

Letos se rozhodl Microsoft změnit taktiku a namísto vytváření slepých odnoží a mnoha verzí jednoho operačního systému sjednotil všechny své uživatele od stařičkých desktopových Windows 7 po mobilní Windows Phone operačním systémem s jedním společným názvem Windows 10. Zdání jednoty ale klame.

 

Zatímco výkonnější a dražší řada Surface Pro dostane do vínku plnohodnotné Windows 10, RT řada Surface se sice taktéž dočká „desítek“, ale opět v ochuzené verzi a nebude obsahovat zdaleka všechny funkce plnohodnotné verze. Mluvčí Microsoftu řekl zahraničnímu serveru CNET:

„Surface Pro 3 (stejně jako celá řada Surface Pro) dostane aktualizaci na Windows 10. Nyní pracujeme na aktualizaci i pro Surface (myšleno RT verzi, pozn. red.), která bude obsahovat část funkcí z Windows 10. Více informací sdělíme později“.

Velkým otazníkem zůstává i to, zdali se Windows 10 dočkají i RT tablety od jiných výrobců, jako například Dell XPS 10, Lenovo IdeaPad Yoga 11 nebo nedávno představená Nokia Lumia 2520.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
85 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments