Domů » Bleskovky » Surface Pro X v prvních recenzích: kombinace Windows a ARM stále nefunguje

Surface Pro X v prvních recenzích: kombinace Windows a ARM stále nefunguje

V tomto týdnu se na vybraných trzích začal prodávat počítač Microsoft Surface Pro X, v jehož extrémně tenkém těle netiká procesor od Intelu nebo AMD, ale upravený ARMový čipset od Qualcommu. Stejnou cestou šla vůbec první generace počítačů Surface a celý projekt dopadl neslavně; vyplatil se Microsoftu opakovaný vstup do stejné řeky?

surface arm 4

Recenze Surface Pro X: skvělý hardware, který sráží k zemi software

Surface Pro X již měli možnost otestovat první zahraniční recenzenti, a my se tak můžeme podívat na jejich hodnocení. Bez ohledu na redakci jsou závěry až překvapivě podobné – hardware je perfektní, ale software vás přinutí poohlédnout se po novém počítači někde jinde. Redaktoři pozitivně oceňují kvalitu zpracování, povedený design, perfektní obrazovku, či povedenou klávesnici a stylus.


surface x 1

Bohužel systém Windows je na ARMovém čipsetu podle recenzí velmi limitován – některé aplikace na něm nejdou zpustit z důvodu nekompatibility vůbec, jiné zase fungují příšerně pomalu nebo s chybami. I když má čipset Microsoft SQ1 (založený na Snapdragonu 8cx) papírově vysoký výpočetní výkon, musí některé tradiční programy emulovat, což má na pocit z používání zásadní vliv. A bohužel nativních aplikací navržených pro ARMové čipsety je ve Windows Store jako šafránu.

Software ale není jedinou vytýkanou věcí, někteří redaktoři si stěžují i na slabší výdrž baterie; první generace počítačů s ARMovými čipsety slibovala výdrž za hranicí dvaceti hodin, Surface Pro X vydrží při práci zhruba polovinu, což dokáže i jeho přímý konkurent Surface Pro 7. Ten také většina recenzentů doporučuje jako vhodnější alternativu, která není zatížena tolika kompromisy a vybrané konfigurace lze navíc pořídit levněji.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Janošík
Anonym
Janošík

Aneb když je kozel zahradníkem… X86 ať spouští X86 aplikace, ARM zase ty psané pro ARM. Vždycky když se míchají hrušky s jablky dopadne to takhle .

l0lz
Uživatel
l0lz

Nevidel som jedného recenzenta, ktorí by o vydrží hovorili že je podobná ako na SP7. A viacerí spomenuli že emulácia bola prekvapivo rýchlejšia ako ich očakávania. Btw o5 sme pri tom kde pri chromebookoch. Tým sa nevyčíta že na nich nejde Adobe/ 3ds max/ cinema 4d/ hry zo steamu :D ani tým čo stoja 1300€. Tuto ten Adobe aspoň ide. A neskôr natívne. Inak steam funguje bez problemov už aj na lumiji 950xl s tým prastarým S810. A Indie hry idu bez najmenšieho seknutia či latencie. A kto si kúpi toto aby na tom primárne robil robotu čo na stolnom… Číst vice »

_qam_
Uživatel
_qam_

Přitom je to tak pěkné zařízení. Naštvali mě letos, prodal jsem SP6 a dokud se nevzpamatují, tak od nich nic nechci.