Domů » Články » Surface Pro 3 oficiálně představen: Tablet, který chce nahradit váš notebook

Surface Pro 3 oficiálně představen: Tablet, který chce nahradit váš notebook

Microsoft dnes představil třetí generaci svého hybridního zařízení řady Surface Pro. To si tentokrát nebere na mušku tablety, ale bude střílet spíše do řad přenosných počítačů.

Zástupci Microsoftu dnes pořádali tiskovou konferenci v New Yorku, o které jsme už předem věděli, že bude patřit značce Surface. Poté, co celé představení zahájil CEO Satya Nadella, chopil se slova viceprezident Panos Panay, který po dlouhém proslovu konečně představil nový Surface Pro 3.

Surface Pro 3

Novinka byla prezentována jako „tablet, který nahradí váš laptop“ a podle toho vypadají také její hardwarové parametry. Úhlopříčka dotykového displeje od minula narostla na 12 palců, totéž se týká i rozlišení 2160 × 1440 pixelů, které tentokrát odpovídá poměru stran 3:2.


  

Microsoft se chlubí úzkou spoluprácí s Intelem, díky které se mu podařilo vtěsnat nejnovější aktivně, avšak velice efektivně a tiše chlazený chipset řady Core i7 do těla s tloušťkou 9,1 milimetrů a hmotností 800 gramů. Změn se dočkal i zadní stojánek, který je nyní díky aretaci možné otevřít do téměř libovolného úhlu. Operačním systémem bude pochopitelně Windows 8.1 Pro. Microsoft udává, že by tablet měl při běžném používání zvládnout okolo 9 hodin provozu.

  

Surface Pro 3 bude možné v USA předobjednat už zítra za cenu začínající na 799 dolarech (cca 19 400 Kč s DPH) za verzi s Core i3, 64 GB a 4 GB RAM. K dispozici budou i varianty s Core i5 a již zmíněnou Core i7. Lišit se bude i kapacita vestavěného úložiště, která činí 64, 128, 256 nebo 512 GB. Do prodeje se pak zařízení dostanou 20. června v USA a Kanadě, do konce srpna pak v další 26 zemích, mezi kterými bohužel opět chybí Česká republika i Slovensko.

Varianty

Surface Pro 3 Cena
Intel Core i3, 64 GB, 4 GB RAM 799 USD (cca 19 400 Kč s DPH)
Intel Core i5, 128 GB. 4 GB RAM 999 USD (cca 24 250 Kč s DPH)
Intel Core i5, 256 GB. 8 GB RAM 1 299 USD (cca 31 540 Kč s DPH)
Intel Core i7, 256 GB. 8 GB RAM 1 549 USD (cca 37 600 Kč s DPH)
Intel Core i7, 512 GB. 8 GB RAM 1 949 USD (cca 47 320 Kč s DPH)

Type Cover

Novému tabletu bude dělat společnost také vylepšený kryt spojený s klávesnicí zvaný Type Cover. Ten by měl díky magnetickému úchytu zajistit větší pohodlí, když si Pro 3 položíte na klín. Změn doznal i trackpad, který je nyní podstatně větší pro vyšší přesnost při práci s kurzorem. Type Cover nebude součástí balení, jeho prodejní cena byla stanovena na 130 dolarů.

Surface Pen

Prezentace Microsoftu budila dojem, že bude Surface Pro 3 cílen především na grafiky a cestující profesionály všeho druhu. Odpovídalo by tomu i představení nového stylusu, který se chlubí nejen větší přesností snímání, ale i lepší spoluprací s dostupným softwarem, včetně vestavěného tlačítka pro zapnutí poznámkové aplikace OneNote nebo okamžité pořízení screenshotu. Microsoft bude Surface Pen dodávat v balení s tabletem, samostatně jej bude možné dokoupit za 50 dolarů.

Softwarové novinky

Kromě zmíněných hardwarových novinek jsme se dočkali také několika oznámení ze světa softwaru. Nejříve zástupce firmy Adobe na pódiu oznámil práce na novém Photoshopu CC, který přinese podporu pro dotykové ovládání na zařízeních s Windows.

Surface Pro 3 staví hodně na možnostech psát poznámky a pořizovat snímky, které si následně doplníte o vlastní popisky. Zde bude hrát hlavní roli pochopitelně OneNote, na jehož integraci jsme náležitě zvědaví.

Microsoft spojil síly i s vydavatelem deníku The New York Times, který pro Surface vydá novou aplikaci plnou křížovek optimalizovanou pro ovládání dotykovým perem. Z dalších titulů, které se letos objeví ve Windows Storu byly jmenovány ještě Final Draft, Sudoku a Drawboard.

Tip: Podívejte se na záznam z celé konference, kde byl Surface Pro 3 představen.

Žádný Surface Mini

Oproti očekávání jsme se nedočkali představení osmipalcového tabletu Surface Mini. Těžko říct, proč si ho Microsoft nakonec nechal pro sebe. Možná má další problémy s dodávkami, které mu údajně již dříve zabránily představit Mini spolu s druhou generací Surfaců. Možná si manažeři v Redmondu uvědomili, že představit zařízení, které by bylo ještě před začátkem prodeje už téměř rok staré, by jim zřejmě moc neprospělo. Možná už Softies pracují na jeho „nástupci“ a možná na něj tentokrát nebudeme tak dlouho čekat.

Miroslav Havlíček

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
78 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments