Ani Surface Pro nedostal USB-C. Panos Panay prozradil důvody a přislíbil adaptér

Microsoft v počátkem tohoto měsíce představil svůj vůbec první klasický notebook Surface Laptop, včera navíc inovoval svůj populární konvertibl Surface Pro. Kontroverzí obou těchto zařízení je absence konektoru USB-C; zatímco konkurenční výrobci zařízení jej houfně nasazují na úkor všech ostatních tradičních portů, v Redmondu prozatím USB-C ignorují. Důvody vysvětlil sám viceprezident divize zařízení Panoy Panay serveru WindowsCentral.

Nabíjení slabými nabíječkami

Microsoft si podle něj nechal udělat výzkum, k jakým účelům uživatelé USB-C používají, přičemž drtivým vítězem se stalo nabíjení, daleko za ním se pak umístil přenos dat, připojování externích zařízení apod. Bohužel už se samotným nabíjením to není v případě USB-C jednoduché, a to právě kvůli jeho univerzálnosti a poměrně volné specifikaci.

MacBook udělal s porty radikální rozhodnutí

V tomto se Microsoft již historicky poučil, v roce 2015 představil tablet Surface 3, který se nabíjel klasickým microUSB konektorem. Bohužel Microsoftu pak přicházely spousty stížností, že se tablet není schopen dobíjet. Důvod je zřejmý – postižení uživatelé používali neoriginální adaptéry, kterých měli od svých telefonů plné šuplíky; microUSB jako microUSB.

S pomalu rozšiřujícím USB-C se historie může podle Panose opakovat, přestože jsou porty stejné, výstupní výkony adaptérů se mohou výrazně lišit. A nabíječka ke smartphonu skutečně neutáhne 45 – 65 W, které vyžaduje notebook s procesorem Core i7.

Každý pes, jiná ves

Bohužel situace je nejednoznačná i v oblasti přenosu dat, kupříkladu Thunderbolt 3 může přenášet data rychlostí až 40Gbps, avšak většina USB-C portů není na tuto rychlost konfigurována, neboť to výrobci přináší vyšší náklady. Někteří výrobci si navíc upravují specifikace podle sebe, například Dell využívá pouze dvou PCIe linek oproti standardním čtyřem, kvůli čemuž nepodporují eGPU.

Dočkáme se adaptéru?

Surface Pro se možná USB-C dočká později, a to díky adaptéru, který aktuálně v Microsoftu testují jako prototyp. Tento adaptér se má připojovat magneticky do portu Surface Connect a má poskytnout USB-C jak pro napájení, tak pro data. Připomeňme, že ze samotného portu Surface Connect lze vyvést čtyři USB, gigabitový ethernet a dva porty pro připojení externích monitorů.

Půjde Microsoft proti proudu věčně?

Panos Panay nicméně v rozhovoru připustil, že sázka na Surface Connect a klasické porty USB-A a DisplayPort je vhodná pro masy v současné době. Tým Microsoftu je však odhodlán USB-C implementovat, až nastane ten správný čas a veškeré současné problémy s napájením, nekompatibilitou kabelů apod. budou odstraněny.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku