Cena:

Surface Mini: máme parametry a fotografie před třemi roky zrušeného tabletu

V tomto týdnu vyšel na serveru Windows Central článek žehrající nad tím, jak je dnes zhola nemožné sehnat dobře vybavený osmipalcový tablet s Windows. Trh s tablety obecně klesá, a ty malé to odnášejí nejvíce, ani Apple letos s novým iPadem Mini nepřišel. Dlaždicovým ekvivalentem iPadu Mini mohl být v roce 2014 připravovaný tablet Surface Mini, jeho premiéra byla doslova na spadnutí, nakonec však byl tento projekt zrušen a na svět se nedostala ani jediná jeho fotografie. Až doteď.

Server Windows Central se exkluzivně dostal k nevydanému prototypu, takže si jej můžeme alespoň ve zkratce představit. Surface Mini byl kompaktní tablet s na dnešní dobu poměrně širokými rámečky, přičemž na kratší straně se nacházelo tlačítko Windows naznačující, že základní poloha tohoto zařízení je na výšku. Displej měl rozlišení 1 440 x 1 080 pixelů, nad ním se ještě nacházela čočka přední kamerky. Fotoaparát o neznámém rozlišení se nacházel i na zádech, která podle tradic řady Surface nabízela výklopný stojánek do celkem tří poloh.

Surface Mini poháněl omezený operační systém Windows RT 8.1, podle toho také vypadala jeho vnitřní hardwarová výbava postavená na ARMovém čipsetu Qualcomm Snapdragon 800 s 1 GB RAM. Pro uklání dat sloužila vnitřní 32GB paměť, případně paměťová karta formátu microSD.  Na těle tabletu se dále nacházel microUSB port pro napájení, případně připojení příslušenství skrze USB-OTG.

Jako příslušenství bylo možné sáhnout i po stylusu Surface Pen, kryt s klávesnicí Type Cover kvůli malým rozměrům tabletu v nabídce být neměl. Zařízení bylo zkrátka navrženo pouze pro dotyk prsty či perem.

Surface Mini měl být představen na podzim roku 2014, těsně před premiérou jej však Microsoft „zaříznul“. Zřejmě již v tu dobu věděl o blížícím se zrušení systému Windows 8.1 RT, který se dočká nástupce až letos na podzim v podobě Windows 10 on ARM. S ním se možná dočkáme renesance malých, a přitom kvalitních tabletů s Windows 10.

https://www.thurrott.com/hardware/120647/surface-mini-red

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.