Zdroj: Microsoft

Surface Laptop Studio: nejvýkonnější konvertibl od Microsoftu přináší netradiční konstrukci

Microsoft si na dnešní den připravil premiéru nových zařízení Surface; některé modely prodělaly pouze kosmetické změny, u jiných v Redmondu sáhli k drastičtějším úpravám. Dočkali jsme se ale i jednoho zcela nového zařízení, kterým je Surface Laptop Studio.

The new Surface Laptop Studio. Incredibly powerful, infinitely flexible.

Surface Laptop Studio: notebook, nebo profesionální tablet?

Surface Laptop Studio je zařízením 2 v 1, které lze používat jako notebook nebo tablet, ovšem oproti rodině počítačů Surface Book nelze oddělit displej od klávesnicové základny. V případě Surface Laptop Studio lze s buď displejem pracovat úplně stejně jako na jakémkoliv jiném notebooku, nebo jej díky kloubu v půlce zad nad klávesnici naklonit (nebo jej úplně položit) a používat jej ke kreslení.

Surface Laptop Studio 2 1

Výhodou tohoto řešení je, že se Microsoftu podařilo dovnitř počítače vměstnat výrazně výkonnější komponenty s efektivnějším chlazením, nevýhodou je to, že tento počítač už neproměníte v lehký a tenký tablet – celek váží 1,7–1,8 kg (podle procesoru) a v zavřeném stavu má v pase 17,8 mm. Může za to především poměrně silná základna s masivními výdechy pro chlazení.

120Hz displej a pero s haptickou odezvou

Surface Laptop Studio bude nabízen pouze v jedné velikosti, a to s 14,4“ displejem. Použitý zobrazovač má rozlišení 2400 × 1600 pixelů na poměru stran 3:2 (jemnost 201 ppi), obnovovací frekvenci 120 Hz a pyšní se certifikací Dolby Vision.

Surface Laptop Studio 2

Dotyková vrstva nad displejem podporuje nový stylus Surface Pen Slim 2, který obsahuje haptickou odezvu a bezdrátové nabíjení; stačí pero magneticky připojit k počítači na místo pod základnou. Pero bohužel v základním balení nenajdete a musíte si je přikoupit.

Surface Laptop Studio 3

Nejnovější procesory od Intelu a až 2TB úložiště

Srdcem Surface Laptop Studio jsou procesory Intel 11. generace, konkrétně modely Core i5-11300H a Core i7-11370H s certifikací Intel Evo. Ke slabšímu procesoru dostanete pouze základní integrovanou grafickou kartu Intel Iris Xe, s procesorem Core-i7 se pojí výrazně výkonnější karta NVidia RTX 3050 Ti se 4 GB vlastní paměti. Tato sestava má stačit nejen na pohodlnou práci, ale i na nějaké to náročnější hraní.

Surface Laptop Studio 4

Paměť RAM může dosahovat kapacity 16 nebo 32 GB, úložiště si můžete nakonfigurovat od 256 GB do 2 TB. Potěšující je, že vnitřní paměť je upgradovatelná.

Surface Laptop Studio 1

Počítač má moderní portovou zásobu, jíž vévodí dvojice USB-C pracujících se standardem Thunderbolt 4. Díky tomu si můžete k Surface Laptop Studio připojit několik 4K monitorů nebo dokonce externí grafickou kartu. Nechybí ani sluchátkový jack a port Surface Connect pro nabíjení. Akumulátor uvnitř počítače má vydržet 18–19 hodin. Bezdrátovou konektivitu poté obstarává Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1.

Surface Laptop Studio

Surface Laptop Studio rovněž disponuje čtyřmi reproduktory s certifikací Dolby Atmos, dvěma studiovými mikrofony a infračervenou kamerou, která pracuje s funkcí Windows Hello pro biometrické přihlašování uživatele obličejem. Novinkou je také touchpad s haptickou odezvou, v tomto tedy Microsoft dorovnává Apple.

Microsoft Surface Laptop Studio Hands-on Review

Cena a dostupnost

Surface Laptop Studio půjde do prodeje v USA a Kanadě 5. října, na ostatní trhy (včetně našeho) se dostane až počátkem příštího roku. Ceny pro vybrané konfigurace jsou následující:

Varianta Cena v USD Cena v CZK
Intel Core i5, 16 GB RAM, 128 GB, Iris Xe $1,599.99 asi 34 600 Kč bez DPH
Intel Core i5, 16 GB RAM, 512 GB, Iris Xe $1,799.99 asi 39 tisíc Kč bez DPH
Intel Core i7, 16 GB RAM, 512 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti $2,099.99 asi 45 400 Kč bez DPH
Intel Core i7, 32 GB RAM, 1 TB, NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti $2,699.99 asi 58 400 Kč bez DPH
Intel Core i7, 32 GB RAM, 2 TB, NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti $3,099.99 asi 67 tisíc korun bez DPH
Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku