Surface Laptop Go 2: nejlevnější notebook od Microsoftu se dočkal několika vylepšení

Surface Laptop Go 2 1

Microsoft včera poměrně v tichosti představil druhou generaci svého levného notebooku Surface Laptop Go. Novinka si polepšila v několika oblastech, největší nedostatek předloňského modelu však bohužel napraven nebyl.

The new Surface Laptop Go 2. Sleek and portable.

Surface Laptop Go 2 má naprosto stejný design jako předchůdce, přichází však v nových barevných variantách. Kromě klasické platinové si zájemci mohou zvolit ještě modrou, pískovcovou, nebo nově hnědou. V českém konfigurátoru zatím vidíme pouze první jmenovanou. Přenosný počítač je vyroben z plastu a eloxovaného hliníku, jeho hmotnost činí velmi příjemných 1 127 gramů.

surface laptop go 2 xbox gamepad

Stroj si ponechal 12,4″ displej s rozlišením 1 526 × 1 024 pixelů, což znamená nepříliš oslnivou jemnost 148 ppi. Zobrazovač je dotykový, avšak na rozdíl od ostatních Surfaců nepodporuje stylus Surface Pen. Co se konektivity týče, na těle najdete jedno USB-C, jedno USB-A, 3,5mm jack a nakonec podlouhlý magnetický port Surface Connect.

Hlavní novinkou Surface Laptop Go 2 je nový procesor Intel Core i5-1135G7 s grafikou Iris Xe, který může být spárovaný až s 8 GB RAM (až 16 GB RAM v konfiguracích pro firemní zákazníky). Navýšena byla i základní kapacita úložiště: minimum je nově 128 GB, maximum 256 GB. Slot na paměťovou kartu se nekoná. Úložiště je navíc nevyměnitelné, což je škoda, protože zbytek notebooku je navržen tak, aby spousta komponent vyměnit šla – displej, baterie, touchpad nebo klávesnice. Poslední jmenovaná položka bohužel i u druhé generace postrádá podsvícení, což považujeme za zásadní nedostatek.

Potěšit by ale měla větší výdrž (až 13,5 hodiny) na jedno nabití, tišší ventilátor nebo kvalitnější webkamera (byť stále pouze s HD rozlišením). Poslední nepřekvapivou novinkou je nasazení systému Windows 11 přímo z výroby.

Cena a dostupnost

Surface Laptop Go 2 půjde do prodeje 7. června, Microsoft již dnes přijímá předobjednávky. České ceny jednotlivých paměťových konfigurací jsou následující:

  • 4/128 GB stojí 17 099 korun s DPH
  • 8/128 GB přijde na 19 599 korun s DPH
  • 8/256 GB vyjde na 22 199 korun S DPH
Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku