Domů » Bleskovky » Surface Duo dostane nástupce. Jaké novinky pro něj Microsoft chystá?

Surface Duo dostane nástupce. Jaké novinky pro něj Microsoft chystá?

Dvoudisplejový komunikátor Microsoft Surface Duo díru do světa neudělal, to však pravděpodobně ani nebylo jeho cílem. Microsoft si jím chtěl „oťukat“ trh budoucnosti, kterému povládnou skládací, ohebná či rolovací zařízení. V Redmondu získali důležitou zpětnou vazbu, se kterou se vrhli do vývoje druhé generace, přičemž ta by podle zdrojů serveru Windows Central mohla dorazit ještě letos. Jaká vylepšení Microsoft chystá?

Surface Duo 2: konečně současný hardware

Microsoft Surface Duo 2 (kódové označení Zeta) má mít totožný form-faktor jako první generace, má se tedy jednat o zařízení se dvěma tenkými „křídly“ spojenými kloubem. Na každém z křídel najdeme samostatný plochý displej, který by se měl mezigeneračně decentně zvětšit a v rozích zaoblit. Rámečky okolo displeje se mají ztenčit.

Surface Duo 04

Zatímco první Surface Duo trpěl dlouhým vývojem a na trh přišel se zastaralými komponentami, příští generace má potěšit současným hardwarem – v útrobách má tikat čipset Qualcomm Snapdragon 888 s vysokým výkonem a podporou 5G. Vylepšen má být i fotoaparát; Microsoft údajně částečně obětuje vzhled a na záda zařízení osadí vystouplý fotomodul.

Stojánek a poddisplejový fotoaparát? Spíše ne

V minulých týdnech byly objeveny dva čerstvé patenty Microsoftu, které by mohly se Surface Duo souviset, avšak pravděpodobně nikoliv s připravovanou generací. První patent odhaluje skládací zařízení vybavené vestavěným stojánkem, který poslouží k zapření celého zařízení v otevřeném stavu.

Druhý patent je pak ještě odvážnější a ukazuje netradiční poddisplejový fotoaparát schovaný za barevným logem výrobce. Logo by bylo přímou součástí zobrazovače a nahrazovalo by klasické průstřely, přičemž Microsoft by vtipně využil jeho barevnosti – pod každým čtvercem by se ukrývala monochromatická kamera optimalizovaná pro konkrétní barvu, spojením obrazu z těchto kamer by pak vznikla kvalitní barevná fotografie.

Microsoft na obrázcích v patentové přihlášce zvažuje použití této technologie nejen u selfie kamer smartphonů, ale rovněž u hlavních fotoaparátů, popř. webkamer zabudovaných v displejích monitorů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Supr. Ještě voděodolnost a bezdrátové nabíjení a budu spokojen.
  Teď ještě ta velká pecka. Pojede na Androidu a nebo na Windows? Vlastně je mi to jedno. Raději bych Windows, ale na ty nejsou aplikace třetích stran, takže asi čistý Android by byl lepší. Sice jsem přešel od Samsungu k iPhonu, ale ….. každý má prostě něco.

  • 100% android. Naopak v nových Windows čekám daleko větší integraci Androidu do systemu. Je to logický krok.

  • Mě už se čekat nechtělo, a tak je SurfDuo doma a je to (zatím) moc hezké zařízení se kterým se učím pracovat.
   No, kdyby to mělo Windows a nemusel bych se přihlašovat k google účtu – to by se mi líbilo ještě vice :-)

  • No a to byl jeden z důvodů proč jsem přešel k Apple. Mám vše navázané na 365. iOS a aplikace Apple umí přímo komunikovat s outlook účty a nepotřebuji aplikace třetích stran. Například Samsung nebo Google poznámky a úkoly umí komunikovat pouze se Samsung nebo Google účtem. Ale iOS aplikace komunikují přímo s Outlook. Apod a těch věci je víc….

 2. Bez dobrého foťáku to nepujde.

 3. Ten fotoaparát nemůže být vystouplý, protože tím vlastně zabíjí phone mode. Více vsázím na zachování současného HW fotoaparátu vylepšeného o AI.

 4. Bude dostupný i v Evropě? Nebo zase jen v USA?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).