Domů » Bleskovky » Sulon Q: Helma pro virtuální a rozšířenou realitu, kterou pohání AMD a Windows 10

Sulon Q: Helma pro virtuální a rozšířenou realitu, kterou pohání AMD a Windows 10

Do světa virtuální reality vstupuje další velký hráč, výrobce procesorů a grafických karet AMD. Ten se spojil s kanadským startupem Sulon a nyní společně představují svoje řešení Sulon Q. Má se jednat o vůbec první all-in-one headset, který v sobě snoubí virtuální realitu, rozšířenou realitu a techniku pro prostorové výpočty. I přesto souprava nevyžaduje připojení externího počítače, veškerá hardwarová výbava je součástí headsetu.

sulon2

V podstatě se dá říci, že Sulon Q je stolní počítač zabudovaný do brýlí. Za jejich čočkami se ukrývá OLED displej o rozlišení 2 560 × 1 440 pixelů, o pohon se stará čtyřjádrový procesor AMD FX-8800P s TPD 35 W, grafickou část obstarává osm jader Radeon R7 architektury GCN (Graphics Core Next). AMD slibuje grafiku na úrovni herních konzolí, přičemž vývojáři mohou využít knihoven DirectX 12, Vulcan a AMD LiquidVR API. Helma v sobě dále integruje 8 GB DDR3L RAM a 256GB SSD, konektivitu zajišťuje dvojice USB 3.0, microHDMI, Wi-Fi 802.11n/ac a Bluetooth 4.0. Pochopitelně nechybí ani zástup senzorů pro orientaci v prostoru.

Sulon Q VR/AR headset powered by AMD

Sulon Q běží na operačním systému Windows 10, díky čemuž má být možné soupravu využívat i pro spouštění univerzálních aplikací určených pro Hololens. Oproti brýlím od Microsoftu má řešení od AMD nabídnout zorné pole 110°. Souprava nicméně necílí pouze na hráče, poskytuje také mapování prostoru v reálném čase, a následně s ním dokáže pracovat.

sulon

Bohužel spousta podrobností je nám zatím utajena, zejména by nás zajímala výdrž na baterii a hmotnost celé soupravy. Dozvědět bychom se to však mohli již brzy, AMD totiž slibuje poskytnout první jednotky na konci letošního jara, zřejmě však zatím pouze pro vývojáře.

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments